Terminuotos ir laikinosios darbo sutarčių skirtumai garantijos nutraukiant darmo sutartį su neščiomis moterimis
5 (100%) 1 vote

Terminuotos ir laikinosios darbo sutarčių skirtumai garantijos nutraukiant darmo sutartį su neščiomis moterimis

TURINYS

TURINYS 1

I.ĮVADAS 2

II.TEORINĖ DALIS 3

2.1.LAIKINOSIOS IR TERMINUOTOS DARBO SUTARTIES SKIRTUMAS 3

2.2. GARANTIJOS NUTRAUKIANT DARBO SUTARTI SU NESCIOMIS MOTERIMIS 5

III.IŠVADOS 6

IV LITERATŪROS SĄRAŠAS 7

I.ĮVADAS

Šiame rašto darbe nagrinėsiu dvi aktualias ir įdomias temas. Pirmoji – laikinosios ir terminuotos sutarties skirtumas.

Darbe neretai pasitaiko situacijų, kai darbuotojo laikinai nėra darbe: darbuojas turi nedarbingumo pažymėjimą, jam suteikiamos atostogos arba jis išvyksta į komandiruotę, ilgalaikius mokymus ir kiti panašūs atvejai.

Jei nesančio darbe darbuotojo darbus galima paskirstyti kolegoms, arba jo darbai gali būti atidėti vėlesniam laikui, didelių problemų nekyla. Tačiau būna, kad darbai turi būti atlikti nedelsiant, o jų perduoti kitiems darbuotojams yra neįmanoma. Jei laikinai nesančio darbuotojo darbai perduodami kitiems darbuotojams, turintiem didelį užimtumą, gali nukentėti darbų kokybė. Nukenčianti darbų kokybė darbdaviui labai nenaudinga ir gali nukentėti įmonės geras vardas. Galima sakyti jog visuose darbuose būna “karštų dienų”, kada reikia suktis dvigubai greičiau nei įprastai, tačiau jei tai tęsiasi kelias dienas ar savaites, geriausias sprendimas tam tikram laikotarpiui, laikinai priimti naujų darbuotojų. Kai kurios įmonės, pavyzdžiui kurios užsiima renginių organizavimu, kartais turi tokių didelių užsakymų (pvz. Naujųjų metu vakarėlis, tarptautinė konferencija), jog jiems tiesiog būtina priimti laikinus darbuotojus. Su tokiais darbuotojais galima sudaryti ir terminuotas, ir laikinąsias sutartis, tuomet darbdaviai svarsto, kurią sutartį pasirinkti.

Dažnai atsitinka taip, kad darbuotoja dirbanti pagal terminuotą darbo sutartį, pateikią pažymą, jog yra nėščia. Tuomet darbdaviui kyla klausimas ar darbdavys nustatytu sutartyje laikotarpiu turi nutraukti darbo sutartį su nėščia darbuotoja. Ir kokios šiuo atveju yra būsimosios motinos garantijos?

Taigi antroji šio rašto darbo tema – garantijos nutraukiant darbo sutartis su nėščiomis moterimis. Rašysiu apie garantijas, kurias nėščia moteris turi ryšium su darbo sutarties nutraukiamu.

II.TEORINĖ DALIS

2.1.Laikinosios ir terminuotos darbo sutarties skirtumas

Terminuotų darbo sutarčių sudarymo tvarką, vykdymą ir nutraukimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas, o laikinųjų darbo sutarčių sudarymo pagrindus, tokios sutarties pasibaigimo ypatumus nustato 2003 m. rugpjūčio 19 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 1043 „Dėl atskirų darbo sutarčių ypatumų patvirtinimo“.

Pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso 109 straipsnį terminuota darbo sutartis gali būti sudaroma tam tikram darbų atlikimo laikui, bet ne ilgiau kaip penkeriems metams. Laikinosios darbo sutartys gali būti sudarytos ne ilgesniam kaip dviejų mėnesių laikui. Tad, jeigu darbuotojas yra išvykęs į komandiruotę trims mėnesiams ar dar ilgesniam terminui, su jį pavaduojančiu darbuotoju laikinoji darbo sutartis tokiam terminui negali būti sudaryta.

Darbuotojams dirbantiems pagal laikinąją darbo sutartį atostogos nesuteikiamos. Nutraukiant tokią darbo sutartį ar jai pasibaigus, yra išmokama piniginė kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas.

Darbuotojams, dirbantiems pagal laikinąsias darbo sutartis, nėra nustatomas išbandymo laikotarpis.

Esminis šių sutarčių skirtumas, yra sutarties nutraukimo pagrindai. Terminuota darbo sutartis nutraukiama Lietuvos Respublikos darbo kodekse numatytais pagrindais ir tvarka, laikinai dirbantis darbuotojas gali būti atleidžiamas 2003 m. rugpjūčio 19 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 1043 „Dėl atskirų darbo sutarčių ypatumų patvirtinimo“ nustatytais atvejais.

Terminuotos sutarties atveju darbuotojas turi teisę nutraukti sutartį iki jos termino pabaigos apie tai raštu pranešęs darbdaviui ne vėliau kaip prieš keturiolika dienų, o laikinai dirbantis darbuotojas darbo sutartį gali nutraukti darbuotojo pareiškimu, darbdavį raštu įspėjus prieš penkias darbo dienas.

Darbuotoją, dirbantį pagal laikinąją darbo sutartį, atleisti galima, kai įmonėje darbai buvo sustabdyti ilgiau kaip dviem savaitėms dėl gamybinių priežasčių arba kai sumažinamas darbų mastas. Šiais išvardintais atvejais atleidžiant darbuotoją jo įspėti nereikia, o išeitinė išmoka yra vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio.

Nutraukti terminuotą darbo sutartį darbdavio iniciatyva iki jos termino pabaigos kur kas sudėtingiau. Darbuotoją galima atleisti tik sumokėjus jam už likusį darbo sutarties galiojimo laiką vidutinį darbo užmokestį arba, kai šio darbuotojo negalima perkelti jo sutikimu į kitą darbą. Taigi atleisti darbuotoją darbdavio iniciatyva galima tik tada, kai iki terminuotos darbo sutarties termino suėjimo likęs laikas yra ne trumpesnis nei darbuotojui taikytinas įspėjimo terminas, t.y. iki termino pabaigos turi būti likę daugiau nei du, arba įstatymo nustatytais atvejais keturi, mėnesiai.

Darbdavys, kuris atleidžia darbuotoją savo iniciatyva turėtų įvykdyti Darbo kodekse išvardytus reikalavimus:

· suteikti laisvo nuo darbo laiko naujo darbo paieškoms, mokant už šį laiką darbuotojo vidutinį darbo užmokestį,

· įvertinti ir atsižvelgti į darbuotojo pirmenybės teisę būti paliktam darbe,

· sumokėti
išeitinę išmoką, kurios dydis priklauso nuo darbuotojo nepertraukiamojo stažo darbovietėje ir gali būti nuo vieno iki šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio ir kita.

Be įspėjimo atleisti darbuotoją, laikinai dirbantį darbuotoją, galima, jeigu darbuotojas neatvyksta į darbą ilgiau kaip septynias dienas dėl laikinojo nedarbingumo. Tuomet atleidžiamam darbuotojui, išmokama išeitinė išmoka, apskaičiuota pagal vidutinį mėnesinį darbo užmokestį, už likusį iki sutarties termino pabaigos laiką, bet ne daugiau kaip už vieną mėnesį.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 850 žodžiai iš 1649 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.