Terorizmas 2004-09-01
5 (100%) 1 vote

Terorizmas 2004-09-01

Teroras mokykloje

Kaip pranešė Rusijos žiniasklaida, mokykloje Šiaurės Osetijos Bislano mieste užpuolikai įkaitais laiko mažiausiai 300 žmonių, dauguma jų – vaikai. Rusijos Federalinės saugumo tarnybos atstovas pranešė, kad su užpuolikais pavyko pabendrauti telefonu – smogikai tvirtino, kad nė vienas iš įkaitais laikomų vaikų nenukentėjo. Kol kas nepavyksta susitarti į mokyklą perduoti maisto bei vandens.

Trečiadienio vakarą vienas įtakingiausių pasaulio dienraščių “The New York Times” pranešė, kad, pasak į redakciją skambinusio ir su čečėnišku akcentu kalbėjusio vyro, išpuolį surengė čečėnų mirtininkų grupuotė, kuriai vadovauja Šamilis Basajevas. Skambinusysis teigė esąs teroristų atstovas spaudai ir informavo, jog teroristai nori susitikti su Šiaurės Osetijos valdžia bei gydytoju Leonidu Rošaliu. Dienraštis taipogi teigia turįs informacijos, jog teroristai paleido vieną iš įkaitų su reikalavimų sąrašu.

Čečėnų separatistų lyderio Aslano Maschadovo atstovas spaudai Achmedas Zakajevas, šiuo metu gyvenantis Londone, trečiadienį agentūrai “Reuters” telefonu pareiškė, kad mokyklą Bislane užėmė visiškai Rusijos veiksmais regione nusivylę čečėnai. “Jei paaiškės, jog tai čečėnai, jei jie iškels reikalavimus, susijusius su situacija Čečėnijoje, tai visa atsakomybė už padarinius kris ant Rusijos valdžios”, – pareiškė A.Zakajevas.

„Šie veiksmai su mumis nebuvo derinti ir mes jokio sutikimo dėl jų nesame davę“, – pridūrė A. Zakajevas.

Maištininkų interneto puslapis kavkazcenter.com, atstovaujantis ir kitas radikaliai nusiteikusias separatistų grupuotes (vienai iš jų vadovauja Rusijos labiausiai ieškomas čečėnas Šamilis Basajevas), taip pat paneigė šių grupuočių dalyvavimą pastarųjų dienų įvykiuose, o visą atsakomybę už išpuolius ir įkaitų dramą suvertė Maskvos politikai Čečėnijoje.

„Nežmoniškas elgesys yra nepateisinamas, kaip ir 42 tūkst. čečėnų mokinių išžudymas, kurį Kremliaus bei asmeniniu Vladimiro Putino įsakymu įvykdė rusų kariuomenė“, – teigiama šiame puslapyje pasirodžiusiame pranešime.

Su vaikais elgiamasi „daugmaž pakenčiamai“

Rusijos Federalinės saugumo tarnybos atstovai teigia, jog derybos vyksta sunkiai, tačiau su vaikais smogikai elgiasi „daugmaž pakenčiamai“.

BBC korespondentas praneša, kad vaikai sustatyti prie mokyklos langų, kad Rusijos saugumo pajėgos nesumanytų šturmuoti mokyklos.

Rusijos žiniasklaida praneša, jog su užpuolikais derasi profesionalūs derybininkai.

Manoma, kad pagrindiniu derybininku taps maskvietis vaikų gydytojas Leonidas Rošalis, jau turintis tokių derybų patirties, pranešė Rusijos NTV televizija. L.Rošalis 2002 metais derėjosi su Maskvos teatrą, kur vyko miuziklas „Nord-Ost“, užgrobusiais čečėnų teroristais.

Rusijos žiniasklaida, prisimindama 2002 m. spalį Maskvos teatre įvykusią “Nord-Ost” tragediją, pastarąją nuo pat trečiadienio ryto vykstančią įkaitų dramą Šiaurės Osetijos Bislano mieste jau vadina “Nord Osetija”.

Tikslus įkaitų skaičius nėra žinomas. Manoma, kad įkaitais laikomi vaikai, tėvai ir mokytojai.Foto 2

Šiuo metu, remiantis iš miesto švietimo skyriaus ir vietos valdžios gautais duomenimis, tikslinami mokykloje esančių vaikų ir suaugusiųjų sąrašai.

Tarp įkaitų, be moksleivių, jų tėvų, mokytojų, yra ir vietinio laikraščio korespondentė.

„Mums paskelbtas karas“

Rusijos gynybos ministras Sergejus Ivanovas žurnalistams pareiškė, jog šiuos įvykius vertina kaip “karo paskelbimą” Rusijai.

Mokykloje apie 16 valandą pasigirdo sprogimas, tačiau iki šiol nežinoma, kas vyksta mokyklos viduje. Oficialūs pareigūnai taip pat paneigė anksčiau paskelbtą informaciją, kad pagrobėjai paleido 15 vaikų.

Šiaurės Osetijos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paneigė kai kurių žiniasklaidos priemonių informaciją, jog mirė 7 žmonės, sužeisti teroristams užgrobiant mokyklą Šiaurės Osetijos Beslano mieste.

Foto 3

„Paskutiniais duomenimis, užgrobiant mokyklą žuvo du žmonės, 11 buvo sužeista“, – sakė žurnalistams respublikos SAM Katastrofų medicinos centro atstovas.

Jis pranešė, kad penki iš 11 sužeistųjų paguldyti į Beslano miesto ligoninę, vienas – į respublikinę, o dar penkiems suteikta ambulatorinė medicinos pagalba.

Beslano ligoninės vyriausiasis gydytojas Viačeslavas Karpinovas savo ruožtu teigė, kad nė vienas sužeistasis, atvežtas į ligoninę po mokyklos užgrobimo, nemirė.

Šaukiamas JT Saugumo Tarybos posėdis

Rusija pareikalavo skubiai sušaukti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl pastarųjų teroro aktų šalyje. Tai trečiadienį Rusijos televizijai pranešė Rusijos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose Andrejus Denisovas. Kaip praneša Rusijos žiniasklaida, posėdis numatomas 17 val. vietos laiku (23 val. Lietuvos laiku). Tikimasi, kad Saugumo Taryba išplatins aštrų ir kategorišką pareiškimą, kadangi Tarybai šiuo metu vadovauja nuo teroro neseniai nukentėjusi Ispanija.

Foto 4

Užpuolikai grasina už kiekvieną sužeistą jų grupuotės narį nušauti po 20 įkaitų, o už kiekvieną nužudytą jų bendrininką nušauti 50 įkaitų. Teroristai šį grasinimą užrašė ant
lapelio ir išmetė per langą, pranešė NTV televizija.

Naujienų agentūra ITAR-TASS praneša, kad užpuolikai, siekdami išvengti pastato šturmo, prie mokyklos langų pastatė vaikus. Jie pagrasino susprogdinti mokyklą, jeigu pastatą bandytų šturmuoti karinės pajėgos.

Su įvykiais siejami Š.Basajevas ir A.Maschadovas

Pasirodė spėjimų, kad užgrobę mokyklą asmenys priklauso vadinamajam Ingušijos Džamaato judėjimui, o operacijai galėjo vadovauti vienas iš Čečėnijoje veikiančių partizanų vadovų Doku Umarovas. Taip pat kalbama, kad išpuolį galėjo planuoti Šamilis Basajevas, prisidėjęs esąs ir Aslanas Maschadovas.

Kariniai padaliniai visiškai apsupo mokyklą, pranešė Rusijos VRM vidaus kariuomenės vyriausiasis vadas generolas pulkininkas Nikolajus Rogožinas. „Sutelktos visos regiono pajėgos ir priemonės, numatytos kovai su terorizmu, taip pat vidaus kariuomenės padaliniai“, – sakė N.Rogožinas.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 872 žodžiai iš 1695 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.