Testamentas Lietuvai
5 (100%) 1 vote

Testamentas Lietuvai

Testamentas LietuvaiŽmogaus gyvenimo kelias nutviekstas pažinimo šviesos. Nepažįstamas pasaulis vilioja paslaptimis, atsiveriančiomis atsakymais, kuriuos padiktuoja ne tik dabartis, bet ir praeities žmonės. Kartais jų darbų prasmės neieškai, tačiau kitąsyk, dar kartą grįžęs, suvoki:turiu pažinti, turiu suvokti, man įdomu. Tada mintimis imi ieškoti tų, kuriems jautiesi esąs dėkingas, kad šiandien esi lietuvis, kalbi ir rašai lietuviškai.

Lietuva… Tarsi voratinklis išsiraizgiusi miestais ir kaimeliais, savo glėbyje saugo didžiausią istorinį ir kultūrinį palikimą. Kiek žmonių čia gyventa, kiek prasmingų žingsnių nueita…

Žvilgsniu keliauju Lietuva, mūsų tautinio atgimimo tėvo dr. Jono Basanavičiaus tėviškėn, į senos praeities sūduvių kraštą. Neprivažiavusi kelių kilometrų iki Bartininkų miestelio ir pasukusi dešinėn, nežymiai kalvotoje vietoje, prie mažų upelių, atsiduriu Ožkabalių kaime, vienoje pačių seniausių Sūduvos vietų. Savo senoviniais paminklais ir geografinėmis įvairenybėmis gausūs Ožkabaliai, matyt, iš pat kūdikystės laikų J. Basanavičiui padarė didelę įtaką ir palenkė jį visą gyvenimą domėtis mūsų krašto praeities dalykais: ,,tokiame dailiame kalnuotame krašte su daugybe dar kryžiotiškų tradicijų aš esmi gimęs ir užaugęs…’’,-prisiminimuose rašys J.Basanavičius. O kur dar nepamirštami jo tėvo, Jurgio Basanavičiaus, pasakojimai apie garbingus Lietuvos laikus, apipintus legendomis, kiek vakarų praleista su pasakomis, mįslėmis ir kitais tautosakiniais dalykais?! ,,Ir aš jam ir jo atsiminimui esmu kaltas atgaivinimu mano širdyje meilės mūsų tautos praeičiai ir lietuvybiai’’,-prisimindamas J. Basanavičius suguldo šias eilutes savo autobiografijon.

Nelengva atsekti šio kilnaus žmogaus ilgo gyvenimo kelius, kuriais eidamas jis nusipelnė lietuvių tautos amžinos pagarbos ir dėkingumo. Šyptelėju, prisiminusi, kai mažasis Jonelis, neblogai pramokęs paskaityti iš maldaknygių, turėjęs gerą ir gražų balsą, kartą, gulėdamas lovoje, pradėjęs giedoti. ,,Giedok, sūneli, giedok ir renkis į kunigus eiti’’, – tąkart pakuždėjo jam į ausį tėvas. Vėliau, jau subrendęs pats prisimena, kad tų laikų giesmėse užtikdavęs ir poezijos: ,,Lapkritis medžių lapus nuplėš kaip plaukus…’’. Pati jo siela nuo mažumės vedė link kūrybos, o ne į tarnystę Dievui. Dažnai jo rašto darbai būdavo skaitomi kaip geriausi visoje Marijampolės gimnazijoje, o pereidamas iš klasės į klasę, dovanų gaudavo knygų. Tėvai dar ilgai tikėjosi, kad jų sūnus ateityje būsiąs kunigas, ,,nors kada maldose juos paminėsiąs’’. Bet tų skaitomų knygų pasaulis ir pati ,,žingeidumo kirmėlaitė’’ traukte traukė į neatrastus, nepažįstamus tolius. Ir nuo penktosios gimnazijos klasės

viskas virs kitaip, J. Basanavičiaus įsitikinimai pakryps kita linkme – grynojo mokslo ir savo krašto praeities pažinimo kryptimi.

Didžioji gyvenimo dalis buvo praleista prie knygų. Užsidarydamas nuo pasaulio įvairiose bibliotekose ir muziejuose, gilinosi į mūsų tautos praeitį ir jos likimo kelius.

Maskvos universitetas… Būdamas medicinos fakulteto studentas, 1878 m. jis parašė A.Vileišiui, siūlydamas vietoje lenkiškų raidžių cz, sz ir w lietuviškas č, š, ir v. Jau tuo metu svajota apie lietuvių literatūros draugijos įsteigimą, o savo dienoraštyje užsibrėžia plačiau antropologiškai tirti lietuvių fizines ypatybes, senovės lietuvių kapus ir piliakalnius, rinkti įvairias senienas, surašyti vestuvių papročius, parašyti darbą apie lietuvių ilgą gyvenimo amžių, paruošti vadovėlių, paraginti… , rinkti … , pradėti… Tarsi gijos nusitęsia užsibrėžti studento darbai, surašyti dienoraštyje. Argi pasitenkinsi gautomis medicinos mokslo žiniomis, jeigu ta ,, žingeidumo kirmėlaitė” graužte graužė vis gilyn, nepalikdama ramybėje.

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 608 žodžiai iš 1081 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.