Tomas akvinietis
5 (100%) 1 vote

Tomas akvinietis

Tomas Akvinietis – žymiausias viduramžių filosofas. Jo biografijoje istorikai randa daug spragų. Nėra žinoma tiksli Akviniečio gimimo data. Biografai remiasi tik Tolomiejaus Lukiečio pateikta Tomo Akviniečio biografija. Anot jo, Tomas Akvinietis gimė turtingoje lombardų giminėje, Neapolio karalystėje. Kai Tomui sukako 5 metai, jį tėvai atidavė mokytis į benediktinų vienuolyną Montekasine, kur jis praleido 9 metus. Po to tęsė studijas Neapolio universiteto humanitarinių mokslų fakultete. 1244 m. prieš motinos valią įstojęs į domininkonų vienuolių ordiną, toliau studijavo teologiją Paryžiaus, paskui Kelno universitetuose. Univertitetuose jis klausėsi Alberto Didžiojo paskaitų. 1252 m. Tomas grįžo į Paryžių, čia įgijo būtinus mokslinius laipsnius ir pradėjo dėstyti teologiją. 1259 m. popiežius Urbonas IV parsikvietė jį į Romą, kur jis beveik 10 metų buvo pas popiežių pamokslininku. 1269 m. Tomas vėl buvo pakviestas į Paryžiaus universitetą. Po 3 metų grįžo į Italiją ir dirbo Neapolio universitete. 1274 m. vykdamas į Lioną (Prancūzija), į visuotinį katalikų bažnyčios susirinkimą, pakeliui susirgo ir mirė Fosanovoje.

Tomas Akvinietis yra parašęs apie 100 įvairių veikalų. 1570 m. Romoje išleisti jo raštai sudaro 18 tomų. Filososfo raštus sudaro komentarai Aristotelio, Boecijaus, Proklo, Petro Lombardo ir kitiems veikalams. Kiti raštai: Svarstymų rinkinys , Ginčytini klausimai , kurie apima nedidelius traktatus-straipsnius įvairiais to meto universitetuose vykusių akademinių disputų klausimais; iš jų paminėtini Apie dievo galią , Apie sielą , Apie tiesą ir kt. Labai svarbūs jo religiniai traktatai Apie būtį ir esmę, Apie pasaulio pažinumą: prieš burblius , Apie intelekto vieningumą: prieš averoistus, Apie valdovų valdymą ir kt. Reikšmingiausi Akviniečio veikalai – vadinamosios „sumos“, arba sąvadai. Tai keturių knygų Katalikų tikėjimo tiesos sąvadas: prieš pagonis (1259 – 1264 m.), dažnai vadinamas „Filosofijos sąvadu“, ir trijų dalių Teologijos sąvadas (1265 – 1274 m.). Po Tomo Akviniečio mirties, katalikų bažnyčia pasmerkė 10 jo mokymo tezių. Tačiau 1323 m. jį paskelbus katalikų šventuoju, buvo reabilituotas ir jo mokymas. Tomui buvo suteiktas „angeliškojo daktaro“ (doctor angelicus) garbės titulas. Popiežius Pijus V 1567 m. paskelbė Tomą vienu iš katalikų bažnyčios mokytojų. 1879 m. popiežius Leonas XIII enciklika „Aeterni Patris“ Tomo Akviniečio mokymą paskelbė vienintele teisinga katalikybės filosofija, vėliau Vatikano pavadinta „amžinąja filosofija“ (philosophia perennis).

Svarbiausieji veikalai: Disputationes quodlibetales, Quaestiones disputate, De potentia Dei, De anima, De veritate, De ente et essentia, De aeternitate mundi contra murmurantes, De unitate intellectus contra averoistas, De regimine principium, Summa de veritae catholice fidei contra gentiles, Summa theologica.

Šiuo metu Jūs matote 66% šio straipsnio.
Matomi 405 žodžiai iš 613 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.