Totalitarizmas xx amžiuje
5 (100%) 1 vote

Totalitarizmas xx amžiuje

Gyvename labai permainingame pasaulyje, kuris daugeliui atrodo nuostabus, įkvepiantis, kartais įdomus, bet keliantis siaubą. Tai kraštutinumų laikotarpis. Ekonominės pažangos, bet kartu moralinio nuosmukio, beprotiškų linksmybių nežabota galimybė.

Turbūt, vienas ryškiausių mūsų eros amžius – tai dvidešimtas amžius, didingų mokslinių pasiekimų, pažangių technologijų atsiradimų ir absoliutaus žmonių moralinio nutukimo, pasibaisėtino žiaurumo ir neapykantos amžius. Dvidešimtas amžius gali būti apibūdintas kaip amžius, davęs kelią dviem didžiausiems mūsų laikų moralės, garbės, dorovės ir gailestingumo principų pažeidimams. Pirmasis sukėlė ilgus, viską niokojusius karus. Antrasis kilo dėl totalitarinių pastangų sukurti tai, kas galėtų būti pavadinta prievartos utopijomis: tobulų visuomenių kūrimas, ir vadinamųjų visuomenės atmatų, kurias doktrinos laikė rasiniais ar socialiniais būsimo išganymo kliuviniais visiškas eliminavimas.

Dvidešimtas amžius prasidėjo karais, nesibaigusiais iki pat dvidešimt pirmo amžiaus pradžios, nors ir šiandien mes nuolat girdime apie išsiplieskusius konfliktus daugybėje pasaulio taškų. Dvidešimto amžiaus karai, naujų ideologinių ir politinių idėjų sklidimas davė pradžią neįtikėtino negailestingumo doktrinų formavimuisi. Devyniolikto amžiaus pabaigoje atsiradusi masinė demokratija į politinį procesą įtraukė plačiausias politiškai išsivysčiusias visuomenės mases. Bet ta beribė demokratijos stichija galu galiausiai peraugo į visišką socialinį chaosą, kuris suardė egzistavusią tvarką, sėkmingai stabdžiusią ir ignoravusią pražūtingas jėgas. Kai per Pirmąjį pasaulinį karą suiro senoji konservatyvi ir ikinacionalsocialistinė tvarka, Europa pradėjo rengtis politiniams pertvarkymams pagal tuometinę politinę orientaciją.

Kaip tik tada į politinę areną iškilo busimieji pasaulio tvarkytojai, naujojo “tobulo” pasaulio kūrėjai, totalitarinio režimo tėvai: Musolinis, Hitleris, Leninas, Stalinas, Mao Tzedūnas ir kiti, daugiau ar mažiau žinomi. Jie uzurpavo didžiųjų religijų vaidmenį, atmesdami jų dogmas ir, pirmiausia, dvasinio prado pirmumą prieš materialųjį. Jų veikla teigė, kad totalitarinis diktatorius yra ne kas kitas kaip pasaulietinis dievas, neklystantis, visažinis ir nepaprastai galingas. Savo idėjas jie sugebėjo primesti milijonams žmonių, kurie jų rankose buvo tarsi marionetės.

Totalitarinės nacizmo ir komunizmo ideologijos, neigdamos prigimtines žmogaus teises, milijonams žmonių atnešė priespaudą, kančias ir mirtį, slėgė kiekvieną laisvės apraišką, dvasios polėkį, pajungė ekonomiką, žiniasklaidą, kultūrą savo interesams.

. Milijonai žmonių buvo naikinami tiesiog dėl ideologinių ar religinių sumetimų. Žudymas tapo paprasčiausia biurokratine veikla tiek lyderiams, kurie įsakinėjo, tiek budeliams, kurie vykdė įsakymus.

Totalitarizmas paskatino plataus slaptų politinio persekiojimo ir teroro įstaigų tinklo, galingas oficiozinės valstybinės propagandos aparato, slaptojo arba atvirojo rasizmo ir nacionalizmo, militarizmo kulto, hegemonistinės pretenzijos atsiradimą.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 445 žodžiai iš 844 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.