Transparency international veikla afrikoje kenija zambija pietų afrikos respublika
5 (100%) 1 vote

Transparency international veikla afrikoje kenija zambija pietų afrikos respublika

Turinys:

Įžanga 2

Apie Transparency International organizaciją 2

Transparency International veikla Zambijoje 3

TI organizacijos veikla Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) 4

Transparency International Kenijoje 6

Išvados 7

Literatūros sąrašas: 8

Įžanga

Transparency International (TI) – pasaulinė nevyriausybinė organizacija, tirianti įvairaus pobūdžio (taip pat ir politinę) korupciją. Organizacija visuomenei dažniausiai pažįstama dėl jos kasmet skelbiamo korupcijos suvokimo indekso – lyginamojo pobūdžio pasaulinės korupcijos sąvado. Šiai organizacijai priklauso ne tik Lietuva, Europos šalys, bet ir daugelis Amerikos, Azijos ir Afrikos šalių.

Analizavimui ir palyginimui pasirinkau tris Afrikos šalis: Keniją, Zambiją ir Pietų Afrikos Respubliką, nes jos yra vienos iš skurdžiausių pasaulio šalių, tačiau vis tiek rūpinasi korupcijos problemomis, jos mažinimu. Kiekviena iš šių šalių turi savo Transparency International internetinį puslapį, kuriame išdėstyta kovos prieš korupciją bei šios organizacijos istorija, vizija, misija, vykdomos programos bei kita svarbi informacija.

Šio darbo tikslas palyginti trijų Afrikos valstybių Transparency International organizacijos skyrius, jų tikslus bei vykdomą veiklą.

Apie Transparency International organizaciją

Transparency International yra nevyriausybinė organizacija įkurta tam, kad didintų vyriausybių atsakingumą ir pažabotų tarptautinę bei nacionalinę korupciją. TI veikla suinteresuota šiais dalykais:

• Humanizmas, nes korupcija kenkia ir iškraipo plėtrą bei skatina augti piktnaudžiavimą žmonių teisėmis;

• Demokratija, nes korupcija kenkia demokratiškumui ir kai kuriems pasiekimams daugelyje išsivysčiusių ir greitai besivystančių šalių;

• Etika, nes korupcija kenkia socialinei integracijai;

• Praktika, nes korupcija iškraipo rinkos operacijas ir atima iš eilinių žmonių privilegijas ir naudą, kuri teisėtai turėtų priklausyti jiems.

Istorija. TI turėjo laukti ketverius metus, kol pagaliau buvo įregistruota kaip ribotos atsakomybės kompanija 1999 vasario 14. Per kitus kelerius mėnesius skyriaus steigėjai siekė identifikuoti narius, kurie galėtų sudaryti sekretoriatą. 1999 rugsėjo 7 susitiko tam, kad nuspręstų dėl tikslios organizacijos vizijos ir misijos.

TI darbotvarkė. Kova su korupcija yra galima tik dalyvaujant visiems tarpininkams, t.y. valstybei, civiliams piliečiams ir privačiam sektoriui. Pasitelkus TI nacionalinius skyrius šis judėjimas sujungia civilius piliečius, verslą ir vyriausybę dirbti kaip koalicija dėl sisteminių reformų. TI nekovoja prieš asmenis, bet stengiasi sukurti sistemą, kuri kovotų prieš korupciją. TI vaidina svarbų vaidmenį aukštinant visuomenės politinį sąmoningumą, o Korupcijos suvokimo indeksas sukelia reikšmingas reformas daugelyje šalių.

Nacionalinių skyrių reikšmė.Šiandien Transparency International užsiima veikla daugiau nei 77 šalyse ir tarptautinėje arenoje. Nacionaliniai skyriai yra globalinės antikorupcinės veiklos širdis – jie aktyviai kuria nacionalines antikorupcines strategijas. Tai daro pasitelkdami įspūdingą kiekį veiklų – nuo lobizmo iki visuomenės informavimo per žiniasklaidą, taip priversdami susirūpinti dėl korupcijos jų šalyje.

Nacionaliniai skyriai yra finansiškai ir instituciškai nepriklausomi, bet vadovaujasi pagrindiniais principais: netiriamojo darbo ir nepriklausomumo nuo vyriausybių, komercinių bei šališkų politinių interesų. Jie patys renka sau lėšas. Išrinkti atstovai iš nacionalinių skyrių vaidina pagrindinį vaidmenį renkant Direktorių valdybą, kuri eina vadovaujamąsias pareigas TI.

Transparency International veikla Zambijoje

Transparency International-Zambija (TIZ) įkurta 2000-ųjų birželį po to, kai TI ir kiti skyriai regione tarėsi Zambijoje identifikuoti kontaktinę grupę, kuri puoselėtų jų viziją bei idealus. TIZ galiausiai įregistruota tik 2001 sausį kaip neribotos atsakomybės įmonė. TI-Zambija tuo tarpu tvirtai pritaikė TI principus savo vizijai, misijai ir kitiems svarbiems dalykams nustatyti:

• Vizija. Zambijos įsitvirtinimas remiantis sąžiningais piliečiais ir institucijomis.

• Misija. TIZ, įkvėpta socialinio pagrindo sąžiningumo kultūrai, nuoširdumui, skaidrumui ir atsakingumui svarbos, stengsis prisidėti siekiant geros valdžios, kuri visiškai netoleruotų korupcijos ir tyrinėti statybos našumą bei gynybą.

• Organizacijos tikslai. Svarbiausias TI-Zambijos tikslas prisideda prie korupcijos sumažėjimo Zambijoje pasitelkus kitus bendrus organizacinius tikslus:

1. Efektyviai ir efektingai vaidinti sarginio šuns įstaigos prieš korupciją vaidmenį, taip skatinant vientisumą ir gerą valdymą Zambijoje;

2. Skatinti konstruktyvius debatus ir dialogą tarp įvairių dalyvių dėl korupcijos situacijos, gero valdymo ir sąžiningumo Zambijoje;

3. Išvystyti atsinaujinančias koalicijas jungtinių veiksmų tikslais ir padidinti informacijos pasidalijimą su įvairiais tarpininkais;

4. Išvystyti organizacines bei įvairių dalyvių žmogiškąsias galias efektyviam svarstomų korupcijos, gero valdymo ir vientisumo problemų nagrinėjimui.

• TIZ Direktorių valdyba. TI-Zambijos nariai per Metinį visuotinį susirinkimą (AGM) yra svarbiausi ir per šį forumą jie išrenka Direktorių
valdybą, kuri valdo organizacijos reikalus. Papildomai, TIZ Valdytojas vadovauja visą darbo laiką dirbančiam Sekretoriatui. Ryšių palaikymo grupė, kuri buvo atsakinga už Zambijos Transparency International skyriaus nustatymą, iš esmės prisiėmė Valdymo komiteto pareigas prižiūrėti pradinį periodą ir padėjo pagrindą narių komplektavimui ir galimam valdybos įkūrimui AGM. 2002 m. spalį, AGM išrinktas Valdymo komitetas kaip pirmas TIZ Valdybos narys. Valdybos sudėtis yra gerai subalansuota, kadangi joje yra profesionalai iš skirtingų sričių, apimant akademines, socialines ir gynimo organizacijas, visuomeninį sektorių, išsivystymo agentūras ir privatų sektorių. Kiekvienas valdybos narys turi užimti postą dviems metams ir gali siekti pakartotinio išrinkimo kitai kadencijai. Tačiau, visi valdybos nariai gali dalyvauti tik dviejose kadencijose, bet, su vienos kadencijos tarpu, Valdybos narys gali siekti pakartotinio išrinkimo. Atsitiktinai likusi laisva vieta turi būti užpildyta, kol įvyks kitas metinis visuotinis susirinkimas, kuriame bus išrinktas naujas narys, kuris pakeis valdybos narį, kuris atsistatydino, buvo išmestas ar diskvalifikuotas. Valdyba renkasi kas ketvirtį, kad gautų ir aptartų pranešimus iš Sekretoriato. Tai vaidina konsultacinį vaidmenį sekretoriatui. Valdytojas yra valdybos narys ir veikia kaip pagrindinė sąsaja tarp sekretoriato ir Valdybos.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 885 žodžiai iš 2824 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.