Tyrimų etika
5 (100%) 1 vote

Tyrimų etika

„Kurios tyrimų etikos normos pažeidžiamos arba nepažeidžiamos filme „Psichoterapija“?Filme „Psichoterapija“ pateikiama situacija, kaip mergina nori padėti savo vaikinui Dave (vaidina Adam Sandler), kuris bijo viešai bučiuotis. Dave įtraukiamas į programą, kuri jam turi padėti atsikratyti „kiss“fobijos, kai atsiduria viename lėktuve su psichoterapeutu Buddy (vaidina Jack Nicholson). Ši programa prasideda Dave apie tai nežinant. Tai įvyksta ketvirtąją filmo minutę. Taigi pažeidžiamas tyrimų etikos punktas: sutikimas dalyvauti programoje. Dave,s mergina pasamdė psichoterapeutą Buddy, tai sužinome filmo pabaigoje, kai mergina pasako Dave kodėl ji tai padarė ir kaip jis buvo įtrauktas į jam nemalonias situacijas (konfliktas su stiuardese lėktuve, muštynės aludėje). Sužinojęs tiesą Dave yra išlaisvinamas nuo nemalonių programos pasekmių, kurios iškilo programos metu. Taigi yra įgyvendinamas tyrimų etikos punktas: pilnas informacijos suteikimas po tyrimo.

Paanalizuokime situaciją su stiuardese. Dave paprašė stiuardesės atnešti jam pagalvėlę, kad galėtų ramiai žiurėti filmą. Stiuardesė jo prašymą ignoravo ir kai jis jos paprašė trečią kartą ji liepė jam nusiraminti. Nors Dave buvo ramus, tačiau toks elgesys su juo jį suerzino. Prie šios konfliktinės situacijios prisidėjo policininkas su elektrošoku, kuris neutralizavo Dave. Elektrošoko panaudojimas galėjo pakenkti Dave sveikatai, taigi pažeistas tyrimų etikos punktas: dalyviai turi būti apsaugoti nuo žalos. Šiuo atveju jam grėsė fizinė žala. Dave buvo apkaltintas stiuardesės sužalojimu, nors jis ją tik palietė. Pažeidžiamas punktas: apgaulė neleistina ten, kur ji lemia dalyvio sutikimą dalyvauti programoj. Ir teismo sprendimu jam buvo nurodyta lankytis pas psichoterapeutą. O psichoterapeutas yra Buddy. Taigi Dave buvo įtrauktas į programą be jo sutikimo, o remiantis apgaule. Dave pradeda lankyti psichoterapijos kursus. Persikelkime į dvidešimt septintąją filmo minutę, kai Buddy atsikrausto pas Dave į namus be pastarojo leidimo. Toks poelgis pažeidžia Dave privatumą ir tyrimų etikos punktą: stebėjime turi būti gerbiamas asmens privatumas. Tačiau Buddy nesiekia būti pasyvus situacijos stebėtojas, jis siekia formuoti Dave elgesį ir veiksmus. Buddy buvimas šalia verčia Dave elgtis dirbtinai.

Dave beveik visą laiką būna kartu su Buddy. Trisdešimt ketvirtą filmo minutę psichoterapeutas sustabdo Dave automobilį, iškilo grėsmė, kad jis gali pavėluoti į darbą. Vaikinas niekad anksčiau nevėlavo į darbovietę ir toks Buddy elgesys jį trikdo. Pažeidžiamas tyrimų etikos punktas: dalyviai tyri būti apsaugoti nuo žalos. Šiuo atveju Dave patiria moralinę žalą, jis priverstas daryti tai, kas prieštarauja jo vertybiniams įsitikinimams. Atvykus į darbovietę Buddy pasako Dave bosui, kad jis yra vaikino psichoterapeutas. Pažeidžiams tyrimų etikos punktas: konfidiencialumas(trisdešimt septinta filmo minutė).

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 445 žodžiai iš 793 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.