Ugdymo programa vėrinėlis
5 (100%) 1 vote

Ugdymo programa vėrinėlis

TURINYS

Įvadas……………………………………………………………………………………………………….2

Ugdymo tikslai, uždaviniai ir principai…………………………………………………………3

Aplinka grupėje ir lauke……………………………………………………………………………..3

Priemonės…………………………………………………………………………………………………5Auklėtojos bendravimas ir bendradarbiavimas su vaikais ir tėvais…………………..6

Vaikų gyvenimo ritmas………………………………………………………………………………7

Išvados……………………………………………………………………………………………………11

Literatūra………………………………………………………………………………………………..12

ĮVADAS

Ugdymo vaidmuo žmonijos ateičiai yra lemtingas. Tik tinkamas ugdymas padeda siekti taikos, žmogaus teisių ir demokratijos, tarptautinio tarpusavio supratimo ir tolerancijos.

Ikimokyklinis ugdymas padeda tenkinti prigimtinius kultūros, etninės, socialinius, pažintinius poreikius. Darželyje laiduojamas vaiko asmenybės skleidimasis ugdant aktyvų savimi ir savo gebėjimais pasitikintį, stiprią pažinimo motyvaciją turintį vaiką. Sudaromos sąlygos tolesniam ugdymuisi mokykloje.

Lietuvos vaikų darželiai dirba pagal tam tikras pedagogines – metodines sistemas. Viena iš jų – vaikų darželių programa ,,Vėrinėlis”, kuri plačiai naudojama Lietuvos darželiuose.

Ugdymo tikslai, uždaviniai ir principai

o . Svarbiausias vaikų ugdymo darželyje tikslas – bendradarbiaujant su šeima, puoselėti visas vaiko galias, lemiančias vaiko asmenybės vystymosi ir jo integracijos į visuomenę sėkmę.

o Sudaryti kuo palankiausias sąlygas perimti tautos dvasinės kultūros pagrindus.

o Saugoti ir stiprinti fizinę ir psichinę vaiko sveikatą, puoselėti jo prigimtį, tenkinti svarbiausius poreikius: judėjimo, fizinio ir psichinio saugumo, bendravimo, pažinimo, asmeninio vertingumo, saviraiškos.

o Ugdyti psichines vaiko galias (intelektines, emocines, valios), stimuliuojant asmenybės pagrindų formavimąsi, puoselėjant jos individualumą, iniciatyvumą.

Sėkmingo tikslų realizavimo rezultatas – deramas vaiko socializacijos lygis, taip pat ir reikiamas pasirengimas mokyklai.

Vaikų ugdymas ikimokyklinėje įstaigoje grindžiamas šiais principais: tautiškumo, humaniškumo, demokratiškumo, integracijos, diferencijavimo.

Aplinka grupėje ir lauke

Ikimokyklinės įstaigos vidus, išorė, joje esantys daiktai turi atitikti tradicinės kultūros dvasią, būti estetiški ir funkcionalūs kurti jaukumą. Vaikai yra labai judrūs todėl ir aplinka turi būti tam tinkama. Aplinka darželyje skatinanti aktyviai veikti ir atsipalaiduoti, skatinanti vaiko savarankiškumą, kūrybiškumą, lengvai tvarkoma ir keičiama. Auklėtoja rūpinasi, kas grupės aplinka būtų įvairi, turtinga.

Grupės erdvę rekomenduojama skirstyti į kampelius. Veiklos kampeliai – tai specialiai įrengta grupėje, užimanti ribotą erdvę su patogiai joje išdėstytomis priemonėmis ir medžiagomis vaikų žaidimams ir darbeliams. Jis gali būti skirtas kelių vaikų, didelės vaikų grupės veiklai ar vienam vaikui. Veiklos kampeliai sudaro sąlygas natūraliam, kūrybiniam, labai individualiam mažų vaikų ugdymui. Veiklos kampeliuose tenkinamas natūralus vaikų smalsumas, veiklumas. Veiklos kampeliai teikia galimybes individualizuoti, diferencijuoti vaikų ugdymą, nes kampeliuose veikia ne visa vaikų grupė, o tik keli jų arba po vieną, auklėtoja su jais gali bendrauti asmeniškai. Veiklos kampeliuose atsiskleidžia ir tobulėja savitas darželinukų patirties, žinių kaupimo, įgūdžių, įpročių formavimosi būdas, sudaromos sąlygos socialinei sąveikai.

Rekomenduojami šie veiklos kampeliai: statybinių žaidimų, ,,Šeimos”, žaidimų su vandeniu, gamtos, socialinių studijų, kalbos ir komunikacijų, dailės ir rankų darbelių, muzikos, stalo žaidimų, medžio darbų, judėjimo, naujienų, poilsio. Tinkamai įrengti veiklos kampeliai, parinkus jiems optimalią vietą grupėje, padeda auklėtojai labai individualizuoti, diferencijuoti vaikų ugdymą. Kiekviena auklėtoja grupės erdvę gali tvarkytis savaip, atsižvelgiant į grupės erdvę ir turimas priemones. Erdvė, daiktinė aplinka vaikų darželyje turėtų būti skatinanti vaiką veikti ir padedanti atsipalaiduoti. Todėl labai svarbu tinkamai parinkti veiklos kampelius kaimynystei: judriai triukšmingai, gyvai veiklai-vienoje grupės dalyje; ramiai, reikalaujančiai susikaupimo – kitoje; giminingai veiklai – greta; poilsiui – pačiame ramiausiame ir nuošaliausiame grupės kampelyje. Poilsio kampelis – labiausiai izoliuotas nuo triukšmo, baldai minkšti, patogūs, keletas pagalvėlių. Šalia galima įrengti kalbos kampelį su supamom kėdėm, pagalvėlėm, knygų lentynom, užtemdyta vieta kino juostoms žiūrėti, spausdinimo mašinėle. Šiame kampelyje vaikai gali susikaupti ir pagalvoti, vartyti knygeles, kurti istorijas, daryti knygeles ir kt.

,,Šeimos” kampelis – tai vieta vaidmeniniam žaidimui, dramatizacijai. Jį gali sudaryti keli skyriai: virtuvėlė, lėlių kampelis, dramatizacijos kampelis. Nuo kitų kampelių
jis gali būti atskirtas sulankstoma pertvara, širmelėmis, žemomis siauromis lentynėlėmis.

Socialinių studijų kampelyje esančias priemones rekomenduojama sudėti į lentynas pritaikytas vaikų ūgiui, kad vaikas įprastų rasti reikiamą daiktą jį pasiimti ir vėl padėti į vietą, taip ugdomas vaikų savarankiškumas.

Žaidimų su vandeniu kampeliui tinkamiausia vieta prausykloje, kad vaikai galėtų taškytis vandeniu ir lengvai sutvarkyti žaidimų vietą.

Dailės ir rankų darbų kampeliui rekomenduojama šviesi vieta netoli vandens, sienos ir grindys išklotos linoleumu, ant kurio galima piešti kreidelėmis, molbertas, speciali vieta darbelių parodėlei, lentynėlės būtinoms medžiagoms ir priemonėms.

Judėjimo kampelyje įrengti įvairūs treniruokliai, gimnastikos kopėtėlės, virvė, sūpuoklės, čiužiniai. Muzikos kampelis kaip ir judėjimo atokiau nuo poilsio bei kalbos kampelio, tai vieta ir priemonės klausytis muzikos, groti, šokti.

Statybinių žaidimų kampelis turi būti erdvus, kilimu užtiestomis grindimis, nes vaikai žaidžia ant grindų, be to, kilimas sugeria triukšmą. Šis kampelis nuo kitų gali būti atskiriamas siauromis, neaukštomis lentynėlėmis, kuriose laikomos statybinės detalės, mašinos ir kt. Veikla šiame kampelyje teikia daug džiaugsmo, padeda įgyti meistriškumą statant bei kuriant, skatina sąveiką ir kooperavimąsi.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 858 žodžiai iš 2776 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.