Uv filtrai kosmetikos pramonėse
5 (100%) 1 vote

Uv filtrai kosmetikos pramonėse

UV filtrai kosmetikos priemonėse

Pagrindinė informacija apie ultravioletinį spinduliavimą

Pagal poveikį žmogaus organizmui saulės spinduliavimas skirstomas į keletą sričių, vienas iš jų yra ultravioletiniai spinduliai, kurie labiausiai veikia mūsų odą. Žemę pasiekia ultravioletiniai spinduliai, kurių bangos ilgis yra 280-400 nm.

Ultravioletinis spinduliavimas skirstomas į tris grupes:

• UVC – 200-280 nm – Šiuos spindulius beveik visiškai sugeria atmosferos ozono sluoksnis, juosiantis žemės rutulį. Tuo būdu UVC spinduliai nepasiekia Žemės paviršiaus kartu su saulės šviesa. UVC spinduliavimas panaudojamas laboratorijos sąlygomis sterilizacijai, t.y. ligas sukeliančių mikroorganizmų naikinimui.

• UVB – 280-320 nm. Jis sudaro 5 % visų ultravioletinių spindulių, pasiekiančių Žemės paviršių. Būtent šių spindulių poveikyje atsiranda odos paraudimai ir nudegimai nuo saulės, tuo pačiu šie spinduliai iššaukia odos pigmentaciją ir nudegusios odos efektą.

• UVA – 320-400 nm. Šie UVA spinduliai papildomai skirstomi į du pogrupius:

-UVA –I arba ilgosios bangos 340-400 nm

-UVA-II arba trumposios bangos 320-340 nm.

UVA spinduliavimas sudaro 95 % viso ultravioletinio spinduliavimo, pasiekiančio Žemės paviršių. Jis neiššaukia odos paraudimų ir nudegimų, tačiau iššaukia odos pigmentaciją arba nudegimus, ir, kaip išaiškėjo paskutiniu metu, jie atsakingi už taip vadinamą foto senėjimą ir odos navikinius pakitimus.

Spindulių savybės

UVB spinduliavimas UVA spinduliavimas

Bangų ilgis 280-320 nm Bangų ilgis 320-400 nm

Stipriausias spinduliavimas nuo 10 valandos ryto iki 3 valandos po pietų, vasaros laikotarpiu pasireiškia labiausiai. Šio spinduliavimo intensyvumas išlieka toks pats nuo ryto iki vakaro, nuo aušros iki saulės laidos, nepriklausomai nuo oro bei metų laiko, taigi žiemą ir vasarą intensyvumas vienodas.

Sudaro tik 5% visų UV spindulių, pasiekiančių Žemę. Sudaro 95% visų UV spindulių, pasiekiančių Žemę.

Šiuos spindulius sulaiko debesys bei pastatų ar automobilių langai, tokiu būdu esant apsiniaukusiam orui, būnant patalpoje ar automobilyje mus pasiekia mažesnė UVB spindulių dozė. Šio spinduliavimo nesulaiko nei debesys, nei pastatų bei automobilių langai, taigi būnant automobilyje ar saulėtam kambaryje, ar apsiniaukusią vasaros ar žiemos dieną mus veikia tokie patys UVA spinduliai.

Kadangi šių bangų ilgis yra trumpesnis, tai jie neįsiskverbia giliai į odą, o pagrinde veikia tik epidermį. Kadangi šie spinduliai didesnio bangų ilgio, tai jie įsiskverbia giliau į odą.

Tai nuo šių spindulių priklauso odos paraudimai bei nudegimai, kadangi nepaisant spindulių ilgumo jų energija yra didesnė negu UVA spindulių. Tokiu būdu UVB spindulių kenksmingas poveikis išryškėja gana greitai. Neiššaukia paraudimo. Kenksmingas poveikis išryškėja po eilės metų, oda susensta, susiraukšlėja arba atsiranda navikiniai pakitimai.

Šie spinduliai sumažina imuninį organizmo atsparumą, taip pat sukelia navikinius pakitimus ne tik odoje, bet ir kituose organuose. Gali būti viena iš akių ligų, būtent kataraktos, priežasčių.

Taip pat nuo jų atsiranda jautrumas šviesai.

Tai pagrindinė odos foto senėjimo priežastis.

Yra žinoma, kad jei nebūtų saulės, gyvybė Žemėje neegzistuotų. Kiekvienam yra aišku, kad saulė pagerina nuotaiką, padeda nugalėti žiemos depresiją, be to, pagerina kraujo apytaką. Vasarą, kai saulės turime užtektinai, esame linksmesni, smagesni ir optimistiškai nusiteikę gyvenimui. Tai nenuginčijami faktai. Nenuginčijama ir tai, kad galime semtis saulės šviesos teikiamos naudos, išvengiant neigiamo UV spindulių poveikio.

Žiemos depresijos gydymui, dėl saulės spindulių sumažėjimo pablogėjusios nuotaikos ir savijautos pagerinimui taikomas švitinimas, tačiau matoma šviesa. Kad gauti gerą efektą, nebūtina taikyti švitinimo ultravioletiniais spinduliais. Be to, šviesa pagerina ūpą, tačiau tik per regimuosius organus. Tai jie stimuliuoja ir paakstina geros savijautos hormono – serotonino išsiskyrimą. Soliariume akys apsaugojamos specialiais akiniais, todėl abejotina, ar švytinimas soliariume pagerina nuotaiką, savijautą.

Iki šiol nenustatyta jokio UVA spinduliavimo naudingo poveikio, tuo tarpu UVB spinduliavimas turi keletą privalumų:

Vitamino D3 sintezė. Jau įrodyta, kad UVB spinduliavimo naudingas efektas odai pasireiškia per vitamino D3 sintezę, kuri yra reikalinga kalcio ir fosforo įsisavinimui. Visų pirma vitaminas D3 teigiamai veikia į teisingą kaulų ir dantų susidarymą ir išlaikymą. Vitamino D3 sintezę skatina 280 nm ilgio bangos, o tai būtent UVB spinduliai. Labai svarbi yra spinduliavimo dozė, tačiau pasirodo, kad reikalingos vitamino D3 dozės susidarymui užtenka kasdien po15 minučių pabūti saulėje neuždengtu veidu ir plaštakomis.

Odos atsparumo padidėjimas. Kitas teigiamas UVB spinduliavimo efektas – padidėja odos atsparumas UV spinduliams ir oda labiau sugeba priimti naujas UV dozes. Tam, panašiai kaip ir vitamino D3 sintezei, reikia tik kasdien 15 minučių pabūti saulėje ir tai padidina odos atsparumą saulės spinduliams.

Odos ragėjimo pagreitinimas. Šiuo metu gydant išbėrimus jau nebesiūloma švytinti UV spinduliais soliariume ar natūraliai saulėje.
Spinduliavimas skatina odos ląstelių dalijimąsi ir tuo pagreitina epidermio ragėjimą, o tai apsunkina pašalinti išskyras iš riebalinių liaukų. Įvairių odos išbėrimų priežastimi šalia hormoninių pakitimų yra riebalinių liaukų ištakų ragėjimo proceso netaisyklingumas. Todėl geresni gydymo efektai gaunami reguliariai nulupant suragėjusį odos sluoksnį pvz. BHA rūgštimis (beta-hidroksirūgštys), o soliariumas ar deginimasis saulėje tik trumpam užtušuoja odos uždegimus. Po kurio laiko šios problemos išryškėja dvigubai.

UV filtrai

Medžiagos, atliekančios filtrų prieš UV spinduliavimą vaidmenį, pagal veikimo principą skirstome į dvi pagrindines grupes:

1. Cheminiai filtrai – jie įsiskverbia tik į viršutinį odos sluoksnį. Tai cheminiai junginiai, kurie sugeria saulės spindulių energiją, kas iššaukia laikinus pakitimus jų cheminėje struktūroje. Šie filtrai pavojingą UV spinduliavimo energiją paverčia nepavojinga šilumine energija. Grįžtant prie natūralios, išeities padėties, cheminiai junginiai išlaisvina šilumos energiją.

2. Mineraliniai filtrai (fizikiniai) – jų dalelės yra tokios didelės, kad negali įsiskverbti į epidermio vidų, užsilaiko tik ant odos paviršiaus, kur sudaro sluoksnį – barjerą nuo UV spindulių. Veikia UV spindulių atspindėjimo arba išsklaidymo principu. Jie vadinami fizikiniai, kadangi jų veikimas nesusijęs su cheminėmis reakcijomis, o tik su fizikiniu šviesos atspindžiu. Naujos šių filtrų mikroninių dydžių dalelės kažkokiu laipsniu įsiskverbia į epidermį ir veikia absorbuodamos saulės spindulius, ir iš dalies atspindėdamos šiuos spindulius. Neretai yra pažymima, kad tai yra necheminiai, natūralūs filtrai. Tai ne visai tikslus užrašas. Mineraliniai filtrai priklauso neorganinių junginių grupei, skirtingai negu cheminiai filtrai, kurie priskiriami prie organinių junginių. Tačiau abiejų filtrų rūšys yra cheminiai junginiai.

Faktoriai, apbūdinantys apsaugos nuo spinduliavimo laipsnį

Apsauginių filtrų nuo UV spindulių savybių apibūdinimui buvo įvesti faktoriai. Faktorius tai rodiklis, pažymintis apsaugos nuo saulės, garantuojamos šiuo apsaugos preparatu, dydį. Jis apibūdinamas skaičiais ir raidžių simboliais, įrašytais ant produkto įpakavimo.

Faktoriai, apibūdinantys apsaugos nuo UVB spindulių laipsnį

Dažniausiai sutinkamas ir todėl labiausiai žinomas yra simbolis SPF, žymimas ant kosmetikos preparatų su filtrais pakuočių. Faktorius SPF – Sun Protection Factor – – jis apibūdina apsaugos, kurį garantuoja šis kremas prieš UVB spinduliavimą, laipsnį. UVB spinduliavimo savybės buvo žinomos ir anksčiau. Daug metų buvo manoma, kad žalingo saulės poveikio pagrindiniu kaltininku, odos senėjimo ir vėžinių susirgimų, yra būtent UVB spinduliai. Todėl ilgą laiką apsauginių kremų užduotimi buvo apsaugoti tik nuo UVB spindulių. Dėl šių visų priežasčių filtrai apsaugantys prieš UVB yra geriausiai ištirti, patikrinti ir populiariausi. SPF žymėjimas sutinkamas dažniausiai, skirtingai nei faktoriai, apibūdinantys apsaugos nuo UVA spindulių laipsnį, nors šiuo metu yra žinoma, kad pagrindine odos foto senėjimo bei navikinių kitimų priežastimi yra UVA spinduliai.

Be SPF žymėjimo ant apsaugos preparatų kartais dar sutinkami raidžių simboliai, kurie yra SPF sutrumpinimų atitikmuo, tik kita kalba.

Dažniausiai sutinkami SPF atitikmenys:

• LSF (Licht Schutz Factor) – atitikmuo vokiškai

• IP (Indice de Protection) – atitikmuo prancūziškai

• Taip pat galima sutikti simbolius: FP, SF arba BF.

Visi šie simboliai yra UVB faktoriai ir atitinka vienas kitą. Pasitaiko, kad vietoj faktoriaus simbolio paprasčiausiai būna parašytas UVB sutrumpinimas, prie kurio būna skaičius, nurodantis apsaugos nuo šio spinduliavimo lygį.

UVB spinduliavimo poveikio odai efekto vienetu yra laikoma MED – minimali paraudimo dozė (Minimal Erythema Dosis). Tai minimali UVB spinduliavimo dozė, kuri iššaukia uždegiminę reakciją, pasireiškiančią odos paraudimu. Šio vieneto pažinimas leidžia mums suprasti SPF faktoriaus dydžio žymėjimą.

SPF faktorius – tai santykis laiko, per kurį parausta oda, padengta priemone su filtru, su laiku, per kurį parausta nepatepta oda. Tai yra santykis MED odos su apsaugine priemone padalinta iš MED odos be apsauginės priemonės.

SPF faktoriaus dydžio nustatymo metodas remiasi tuo, kad vienam iš savanorių ant odos užtepama kosmetikos priemonė su UV filtru. Labai svarbus yra užtepamos priemonės sluoksnis. Pagal metodiką vienam odos kvadratiniam centimetrui užtepama 2 mg kosmetikos priemonės. Toliau šis odos fragmentas apšviečiamas UV spinduliavimus imituojančia lempa iki odos paraudimo. Lygiagrečiai atliekamas analogiškas testas, tik be apsauginio preparato. Po to lyginami laikai, po kurių abiem atvejais atsirado paraudimas ir išskaičiuojamas SPF faktorius.

SPF= MEDsu filtru/ MED

Šis metodas netinka UVA spinduliavimui, kadangi paraudimas nuo UVA spindulių gaunamas tik panaudojus 1000 kartų didesnę dozę nei nuo UVB spindulių. Tai būtų per didelė dozė, kad ją galima būtų panaudoti savanoriams, be to, daug greičiau už paraudimą atsirastų odos nudegimai, o tai apsunkintų teisingą testo rezultatų įvertinimą. Dėl šių priežasčių SPF faktoriaus
preparato apsaugos savybes tik UVB spinduliams.

SPF faktoriaus reikšmė praktikoje

Ką mums praktikoje reiškia didesnė ar mažesnė SPF faktoriaus reikšmė užrašyta ant apsaugos preparato?

SPF skaičius nurodo, kaip ilgai mes galime išbūti saulėje padengę odą šiuo preparatu, kad nepatirtume saulės nudegimų. Bendrai laikoma, kad baltos rasės oda pradeda raudonuoti išbuvus saulėje vidutiniai 15 minučių. Penkiolika minučių – tai paprastai laikas, kuris reikalingas minimalios paraudimo spinduliavimo dozės (MED – iššaukiantis paraudimą) įsiskverbimui po oda. Jeigu naudotume kremą su faktoriumi SPF 15, galėsime būti saulėje saugiai 15 kartų ilgiau, t.y. 3 valandas ir 45 minutes, ir nepatirsime nudegimų.

Tačiau žinotina tai, kad laboratorijos sąlygomis nustatant apsauginio kremo SPF faktoriaus dydžio žymėjimą savanoriui ant 1 kvadratinio centimetro odos užtepama 2 mg kremo. Praktikoje kiekvienas iš mūsų paprastai užtepa daug mažiau preparato su filtru, būtent nuo 0,5 iki 1 mg vienam kvadratiniam centimetrui. Iš čia daroma išvada, jeigu odą patepsime kremu su filtru labai taupiai, tai šis apsauginis kremas iš tikrųjų mus apsaugos tik 50% to laiko, kurį nurodo gamintojas ant kremo pakuotės. Todėl galime tvirtinti, kad preparatai su SPF su mažesniu negu 15 nėra labai efektyvūs.

Apsaugos nuo UVB spindulių laipsnis

Iš vienos pusės SPF faktoriaus reikšmė gali būti laikoma kaip nurodymas kiek mes laiko galime išbūti saulėje, nebijodami odos nudegimų. Tačiau tokia interpretacija nėra visiškai teisinga. Iš kitos pusės SPF rodiklio dydis praneša mums apie apsaugos prieš UVB spindulius laipsnį, kurį užtikrina šis apsauginis kremas, išreikštą procentais, kitais žodžiais sakant, kiek % UVB spinduliavimo sulaiko apsauginis preparatas su nurodytu SPF faktoriaus dydžiu.

Laikoma, kad

• SPF 2 – blokuoja maždaug 25-30% UVB spindulių

• SPF 4 – 50%

• SPF 10 – 85%

• SPF 15 – 95-96% (pagal kai kuriuos duomenis 93%)

• SPF 25 – 96%

• SPF 30-50 – 98%

• SPF 60 – 98,5%

Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad tarp kremų su faktoriumi SPF 30 ir SPF 60 nėra didesnio apsaugos laipsnio skirtumo. Skirtumas sudaro tik 0,5 %, tai yra 0,5% daugiau UVB spindulių blokuoja apsauginis kremas su faktoriumi SPF 60. Tačiau ypač jautriems saulei žmonėms šis papildomas mažas skirtumas gali turėti reikšmę.

Dėl neteisingo kremų su filtrais didesniais nei SPF 30 apsauginių savybių interpretavimo kai kuriose šalyse, iš jų Australijoje, sutarta kremus skirtus deginimuisi nežymėti faktoriais aukštesniais negu SPF 30. Kremai su aukštesniu laipsniu sutarta žymėti SPF30+. Bijoma, kad asmenims, naudojantiems kremus su faktoriais artimais SPF 60, gali atrodyti, kad jie be pasekmių ir be apribojimų gali per visą dieną degintis saulėje ir jiems negresia jokie nudegimai.

SPF faktorių reikšmės – apibendrinimas

Apibendrinant šias informacijas, prieiname išvados, kad

SPF faktoriaus dydis priklauso nuo:

• junginių, atliekančių UV filtrų vaidmenį, koncentracijos. Kuo didesnė filtrų koncentracija, tuo didesnė SPF faktoriaus reikšmė.

• užtepto preparato kiekio.

Veiksniai, nulemiantys kremo su aukštu SPF faktoriumi naudojimo tikslingumą :

• Jeigu uždėsime pernelyg mažą kremo kiekį, tada tikroji faktoriaus vertė bus mažesnė negu nurodyta laboratorijos testuose ir pateikta ant preparato įpakavimo.

• Kuo didesnis faktorius, tuo didesnis UVB spinduliavimo (išreikštas procentais) kiekis yra blokuojamas .

• Net aukšti faktoriai leidžia įdegti, tuo pačiu garantuodami, kad ir be nudegimų gausime lengvą ir stabilų įdegimą.

• Be to, būtina įvertinti, kad saulės spinduliai atsimuša nuo:

– sniego ir ledo – 85 %,

– vandens paviršiaus – 20%,

– smėlio, betono, kamuolinių debesų – 15-20%,

– žolės – 10%.

Šis reiškinys padidina tikrą UV spinduliavimo ekspoziciją, netgi būnant pavėsyje turime galimybę įdegti.

• Kalnuose, pakilus kiekvienu 1000 metrų virš jūros lygio, UV spinduliavimo koncentracija padidėja 15%. Todėl kalnuose gauname dar didesnę UVA ir UVB spindulių dozę, negu būdami prie jūros. Slidininkai ir asmenys vykstantys į kalnus privalo naudoti apsauginius kremus su aukštais faktoriais, tuo labiau, kad sniegas dar papildomai atspindi 85% saulės spindulių, tuo būdu net 2-5 kartus padidindamas UV spindulių dozę ant odos.

• SPF faktorius nurodo tik apsaugos nuo UVB spinduliavimo laipsnį.

• Bendrus filtrus galima suskirstyti į :

a – apsaugojančius tik nuo UVB, jie yra gausiausi, jų yra daugiau kaip 20 rūšių,

b – apsaugojančius tik nuo UVA, jų yra labai mažai, iš tikrųjų yra tik vienas populiariai naudojamas,

c – apsaugojančius ir nuo UVA ir UVB, jų yra keletas.

Kuo didesnis faktorius, tuo didesnė filtrų koncentracija apsaugos preparate, taip pat ir koncentracija tų filtrų, kurie vienu metu saugo nuo UVA ir UVB. Paprastai kremai su aukštu SPF faktoriumi sėkmingiau saugo taip pat nuo UVA.

UV filtrai, apsaugantys nuo UVA spindulių

Tipinių anti-UVA filtrų nėra daug, todėl įsiminti jų pavadinimus nėra sunku ir tarp visų kremų lengva bus surasti reikiamą.

Filtrai apsaugantys nuo UVA spindulių

Mineraliniai filtrai

Populiarus pavadinimas Cheminis pavadinimas Apsaugos

sritis ir koncentracija

Titano dioksidas Titanium Dioxide UVA/UVB

Maždaug nuo 2 iki 25 % priklausomai nuo to, ar jis yra vienas, ar kartu su cheminiais filtrais

Cinko oksidas Zinc Oxide UVA/UVB

Maždaug nuo 2 iki 25 % priklausomai nuo to, ar jis yra viena,

ar kartu su cheminiais filtrais

Cheminiai filtrai

Populiarus pavadinimas Cheminis pavadinimas Apsaugos sritis ir koncentracija

Parsol 1789

(Avobenzone) Buthyl

Methoxydibenzoylmethane UVA 2-3%

Mexoryl SX Terephthalidene Dicamphor

Sulfonic Acid UVA/UVB

1-3 %

Mexoryl XL Drometriloze Trisiloxane UVA/UVB

UV filtrų savybės

Foto stabilumas

Foto stabilumas tai filtrų dalelių sugebėjimas nekeičiant savo būklės išlaikyti apsaugines savybes per tam tikrą nustatytą laiką, kurio metu filtrą veikia saulės spinduliai.

Kai kurių cheminių junginių, kurie yra filtrai, efektyvumas saulės ekspozicijoje gali sumažėti, tai yra jie gali foto degraduoti. Šis procesas gaunasi todėl, kad UV spinduliai keičia jų cheminę struktūrą ir apsaugos nuo UV spindulių savybės po tam tikro laiko sumažėja. Šią foto degradacijos problemą turi daugumoje UVA filtrai ir kai kurie UVB filtrai.

Mokslininkai išrado du šios problemos sprendimus:

Pirma, jie ieško foto stabilių junginių, kurie neakumuliuoja UVA energijos ir dėl to yra kur kas patvaresni ir daugiau efektyvūs. Tokių filtrų pavyzdžiu gali būti Mexoryl.

Antra, kosmetikos preparatų sudėtyje naudojami keli filtrai, kurie apsaugo UVA filtrą nuo spindulių poveikio.

Dar neseniai buvo manoma, kad Parsol 1789 (Avobenzone) yra vienas iš mažiausiai foto stabilių UVA filtrų. Šiuo metu žinoma, kad galima pasitikėti šio filtro garantuojama apsauga nuo saulės. Dar papildomai įrodyta, kad jeigu Parsol 1789 naudojamas kartu su kai kuriais UVB filtrais, pvz., Octocrylene ir 4-Methylbenzilidene Camphor, tada šie junginiai papildomai apsaugo nuo degradacijos.

Dėl foto degradacijos bei dėl kitų priežasčių, patys veiksmingiausi apsaugos kremai yra tie, kurie susideda iš keleto įvairių filtrų mišinio, geriausiai mineralinių ir cheminių. Tada atsiranda didesnis tikrumas, kad preparatas bus veiksmingas per ilgesnį laiką.

Pašalinės reakcijos

Kai kuriuose cheminiuose filtruose atsiranda pašalinės reakcijos. Ant vaistų visuomet yra surašyti pašaliniai, nepageidaujami poveikiai, netgi patys menkiausi, retai pasitaikantys, tačiau gamintojas privalo pranešti apie visus efektus, nors įvyksta jie vieną kartą vienam šimtus asmenų ar dar rečiau. Tai, aišku, nereiškia, kad šis vaistas yra bendrai žalingas, atvirkščiai, jis padeda daugeliui žmonių, tačiau kadangi kiekvienas iš mūsų esame individai, kartais galime priešingai reaguoti į tuos pačius junginius.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 2735 žodžiai iš 9007 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.