V grigas socialoginė savivoka
5 (100%) 1 vote

V grigas socialoginė savivoka

Sociologija

Sociologinė pozicija ir jos specifiškumo bruožai:

Visi puikiai prisimename sovietinius laikus. Ir galime konstatuoti: visuomenės gyvenimas, sociumą sudarančios struktūros oficialiai buvo vaizduojamos ne taip, kaip iš tiesų visa atrodė egzistavo. Ideologinė sistema nežinojo ir nenorėjo žinoti grynosios Teisybės. Jos negalėjo žinoti jau ir dėl tos priežasties, jog socialiniai mokslai tarnavo tai pačiai ideologiniai politinei sistemai ir privalėjo gyvenimą piešti tokį, kokio ta sistema pageidavo. Visuomenėje formavosi latentiškosios, „nesankcionuotos“ bei ignoruojamos struktūros. Atotrūkis tarp įsivaizduojamos ir realiosios socialinės tikrovės nuvertindavo oficialiųjų institucijų funkcionavimą, sumenkindavo jų priimamų spendimų bei programų efektyvumą. Tas atotrūkis atvedė šią ideologinę-politinę sistemą prie staigios griūties.

Atotrūkio tarp realybės ir jos mokslinio vaizdavimo problema aktuali visoms visuomenėms, kad ir dėl tos priežasties, jog socialinės tikrovės ( juolab greitėjančiai kintančios ) pažinimas vis vėluoja. Rusų mokslininkas, logikas Aleksandras Zinojevas įvertinęs panašias atotrūkio tarp realybės ir jos mokslinio vaizdo aplinkybes, pagrindė netgi atskirą sociologijos mokslo atšaką- loginę sociologiją. Anot jo, ši sociologijos kryptis savo dėmesį turėtų koncentruoti į mąstymo, kalbos ir rašto, kuriais aiškinami socialiniai objektai ( realybė ), logiškumą. Taip pat ir į ideologinį metodologijos bei metodų, kuriais tiriami socialiniai objektai, įvertinimą. Žiūrint iš formaliosios logikos pozicijų, sociologinis teiginys, piešiantis socialinės realybės vaizdą, bus teisingas tada, jeigu jis atitiks faktus; dar geriau jeigu tais faktais bus grindžiamas. Bet gi faktai neatsiranda nepriklausomai nuo mąstymo dalyvių – jie visada rodo dar ir mąstytojo poziciją. Tie faktai, priklausomai nuo tyrėjo, yra atrenkami, verifikuojami ir net grynai subjektyviai, spekuliatyviai formuluojami ( pavyzdžiui, rengiant apklausos projektą ir jį realizuojant). Taigi, net faktai negali būti objektyvumo kriterijais. Šia samprotavimai pateikti, kad parodyti, priminti, kad būtina skirti sociologinį mąstymą nuo pačios tikrovės. Tai esminis skirtumas, skiriantis socialinius mokslus ir ypač sociologiją nuo gamtos mokslų. Tarp socialinės tikrovės ir ją tiriančio mokslo ( tyrėjo ) visada bus atotrūkis, kurį galėtume pavadinti subjektyvumo pozicija. Betgi taip pat būtų klaidinga manyti, kad socialinė tikrovė ir su ja susijęs mąstymas yra atskiri. Sociologinį mąstymą, tegu ir pakankamai suobjektyvizuotą, irgi privalome laikyti objektyviosios tikrovės sudėtine dalimi. Objektas ir subjektas socialinio pasaulio prigimtis. Jau klaida reikia laikyti, tą praktiką, kai pagal gamtos ar tiksliųjų mokslų kriterijus imama samprotauti apie socialinę tikrovę, socialinius mokslus.

Pažinimo sociologija- atskira sociologijos mokslo šaka, savo dėmesį fokusuoja į mąstymo ir jo istorinio – socialinio konteksto tarpusavio priklausomybę, į lokalinės realybės socialinį konstravimą ir jos analizės specifiškumą.

Socialinė realybė – neišsemiama. Po šios tiesos eina ir kita… Tyrėjui, šalia visuotinai pripažintų dalykų, tarsi savaime „paliekama“ teisė teikti ir savo socialinės realybės, jos erdvių vaizdą piešiančias, jį nusakančias konstrukcijas bei įrodymus, kurių būtinybė vargu ar gali būti diskutuotina. Diskutuotina tik tyrėjo kvalifikacija, atsakomybė, su kuria jis imasi šito darbo, kaip ir kokiu būdu, kokius jis metodus pasitelkęs jis pateikia savų konstrukcijų įrodymus bei jų kombinacijas.

Sociologija priklauso tai socialinių mokslų atšakai, kuri savo dėmesį koncentruoja socialinių reiškinių, darinių bei struktūrų būklei nusakyti, bendrajai padėčiai diagnozuoti. Socialinės realybės tyrėjas, jeigu jis eina ne kompiliacijos, t.y. kitų pamėgdžiojimo, bet novacijos keliu, padėtis bus visada rizikinga, tykojančiais pavojais tiek pačio tikrovės pažinimo, tiek su galimais oponentų priekaištais dėl pateiktos. Socialinės realybės tyrėjas, jeigu jis eina ne kompiliacijos, t.y. kitų pamėgdžiojimo, bet novacijos keliu, padėtis bus visada rizikinga, tykojančiais pavojais tiek pačio tikrovės pažinimo, tiek su galimais oponentų priekaištais dėl pateiktos įžvalgos neužbaigtumo ir tos pozicijos subjektyvumo.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 650 žodžiai iš 1294 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.