Vaiko raida
5 (100%) 1 vote

Vaiko raida

TURINYS

ĮVADAS……………………………………………………………………………………………………………………….2

1. Raidos stadijos………………………………………………………………………………….3

2. Vaikų piešiniai…………………………………………………………………………………7

3. Literatūra………………………………………………………………………………………11

Įvadas

Kiekvienas vaikas- asmenybė. Neretai apie tos pačios šeimos vaikus yra sakoma: „Vienas vaikas kaip vaikas, o kitas…“. Kodėl taip yra? Anot psichologų kaltas vienodas požiūris į vaikus.

Kiekvienas vaikas- asmenybė. Tai nepakartojamo temperamento ir charakterio savybių visuma bei skirtumai, vyraujančių interesų glaudus ryšys su psichologinėmis savybėmis, tai protinės veiklos, polinkių ir fiziniai skirtumai.

Įvairios išvaizdos ypatybės, pavyzdžiui, mažas ūgis, nutukimas, liesumas, veido bruožai, fizinis grožis ir kt., skirtingai veikia charakterio formavimąsi. Dėl vienų išvaizdos bruožų atsiranda ambicingumas, uždarumas, bailumas, nepasitykėjimas

Raidos stadijos

Prenatalinė stadija

Prenatalinė fazė dalijama į embrioninį laikotarpį (organų užuomazga), trunkantį iki aštuntos savaitės, ir vaisiaus laikotarpį (organų formavimąsis), kuris baigiasi gimimu.

Gyvybės pradžia- maždaug 14- ą mėnesinių ciklo dieną subrendęs kiaušinėlis išeina iš vienos kaišidės, ir jį galima apvaisinti. Kiaušinėlis išlieka gyvybingas iki 24 val. Jis apvaisinamas. Spermatozoidai turi medžiagos galinčios ištirpinti kaiušinėlio apvalkalą, kad vienas iš jų galėtų prasiskverbti į vidų. Spermotozoidas netenka savo uodegėlės, jo galvutė ima didėti. Jis susilieja su kiaušinėliu, sudarydamas vieną ląstelę. Ląstelė iš karto pradeda dalintis. Keliaudama kiaušintakiu, ji dalijasi į vis daugiau ląstelių. Maždaug 4- a diena po apvaisinimo kaiušinėlis pasiekia gimdos ertmę. Kelias dienas jis plūduriuoja gimdos ertmėje. Trečios savaitės pabaigoje apvaisintas kiaušinėlis pradeda kabintis prie minkšto, puraus gimdos apvalkalo. Iš gemalo išorinių ląstelių ataugėlių susidaro placenta. Kitos ląstelės išauga į virkštelę ir apvalkalą, kuris saugo kūdikį. Vidinės ląstelės dalijasi į tris sluoksnius, kurie vėliau išsivysto į atskiras kūdikio kūno dalis. Nuo penktos iki aštuntos savaitės kūdikis iš apvaisintos ląstelės išauga į vaisių, maždaug 2,5 cm ilgio, kuris pradeda panašėti į žmogų. Aštuonių savaičių gemalą jau galima vadinti vaisiumi. Išsivysto visi pagrindiniai vidaus organai, nors jie dar primityvios formos ir nepasiekę galutinės padėties. Kūdikis pakankamai juda…

Vaisiaus organizmas nėštumo metu gali smarkiai pažeisti nelaimingi atsitikimai, ligos, vaistai, narkotikai. Jo organizmas jautriausias cheminiam ir fiziniam poveikiui, pvz.: vaistams, virusams, jei motina serga raudonuke ar tymais, narkotikams, rentgeno spinduliams. Dėl jų gali susiformuoti išsigimimų, kuo anksčiau jie atsiranda, tuo sunkesni. Tačiau dar negimusiam vaikui įtakos turi ir motinos psichinė būsena, pvz.: neigiamai paveikti gali depresija ir nerimas.

Gimimas- tai reikšmingas pasikeitimas kūdikio gyvenime, kartu ir pirmas rimtas išbandymas. Nors jo gimimas skausmingas ir alinantis, tačiau tai vienas isimintiniausių ir nuostabiausių gyvenimo įvykių.

Kūdikystė- ši stadija prasideda gimimu ir baigiasi, kai vaikas pradeda kalbėti. Tuo metu, kai motina ir kūdikį jungia simbiozės ryšys, dedami pamatai jo asmenybės formavimuisi. Teigiamos raidos pagrindas- emocinis ryšys. Per šiuos mėnesius matysite, kaip naujagimis tampa tikru žmogučiu, kuris jus apdovanoja žavingomis šypsenomis ir gūgavimu. Nors šiai amžiaus grupei skirta daugybė žaisliukų, jis labiausiai nori jūsų draugijos. Ne visi kūdikiai vystosi vienodai ar tuo pačiu metu išmoksta tam tikrus įgūdžius. Tačiau kiekvienas išmoktas dalykas- tai lyg pakopa į kitą etapą. Kadangi svarbiausias dalykas kūdikiui- valgymas, pagrindinis malonumų šaltinis yra burna. Malonumą ar nemalonumą sąlygoja ir kiti veiksniai, pvz.: ar kūdikis sausa, ar jam pakankamai šilta, kaip su juo elgiasi motina. Jei ši fazė nebuvo išgyventa kaip malonumas, išlikusi įtampa gali būti vėlesnių neurotinių konfliktų priežastis. Kūdikio gebėjimą mokytis rodo tai, kaip jis valgo. Jis mokosi žysti- judesiai tampa užtikrintesni, kryptingesni, greitesni. Kūdikio verksmas- tai ženklas, kad jis nepatenkintas, kad motina juo pasirūpintų. Naujagimis jau pirmąją dieną mato ir girdi, tiesa, dar neaiškiai. Antrąjį ir trečiąjį mėnesį jis reguoja į garsus, vėliau į šviesą ir spalvas. Eksperimentai rodo, kad kūdikiams idomesni nupiešti veidai, o ne kokios nors figūros. Jie labiau domisu erdviniais daiktais, o ne plokščiais jų atvaizdais. Galima teigti, kad gylio ir formos suvokimas atsiranda labai anksti arba iš dalies yra įgimtas.

Lavinant jutimo organus ir aktyvinant dėmesį labai svarbu, kad aplinkoje būtų įvairių spalvų ir formų. Nuo trečiojo mėnesio iš visų matomų objektų kūdikis pradeda skirti žmogaus veidą.
Iki tol jis jau būna išmokęs pakreipti galvą į garsą skleidžiančius daiktus. Nuo penkto mėnesio tiesia rankutes į prieš jį pakabintus daiktus. Kūdikis bando tarti ir kartoti vis naujus garsus ir plečia savo balso diapazoną. Jau nuo trečio mėnesio į žmogaus balsą jis reaguoja gomuriniais garsais. Šio amžiaus vaikai lengvai išsigąsta visko, kas svetima. Jis gali išsigąsti net savo tėvo. Kai kurie vaikai, net baigiantis pirmiesiams metams, būna gana abejingi nepažįstaniems žmonėms. Jie labiau domisi įvairiais daiktais ir naujomis veiklos sritimis, negu nepažįstamais žmonėmis.

Kiekvienas vaikas skirtingame amžiuje pradeda apsiversti, sėdėti, šliaužioti, stovėti ir vaikščioti. Daug kas priklauso nuo vaiko temperamento ir svorio. Lieknas, energingas vaikas juda laisviau ir daugiau savarankiškiau. Apkūnus vaikas negreitai pereina iš vieno vystimosi etapo į kitą.

Dauguma 7-9 mėnesių vaikai gerai sėdi(truputi paremti). Bet kai kurie ir fiziškai, ir protiškai normaliai besivystantys pradeda sėdėti tik sulaukę metų. Iš pradžių vaikas bando sėstis. Paimtas už rankučių, jis bando prisitraukti ir atsisėsti.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 938 žodžiai iš 3037 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.