Vaiko sunkumai
5 (100%) 1 vote

Vaiko sunkumai

REFERATAS

VAIKO ASMENUBĖS RAIDA ŠEIMOJE

IR MOKYKLOJE

Darbo vadovas:

N. Leikus

KĖDAINIAI

2003

TURINYS

REFERATAS 1

TURINYS 2

ŠEIMA 3

VAIKO SUNKUMAI 3

PSICHOLOGINĖ PARAMA ŠEIMAI 4

VAIKO SANTYKIAI SU ŠEIMA 5

ASMENYBĖS RAIDOS YPATYBĖS MOKYKLINIAME AMŽIUJE 6

MOKYTOJŲ IR MOKINIŲ KONFLIKTAI 6

AŠ VAIZDO RAIDA MOKYKLINIAIS METAIS 7

LITERATŪRA 9

ŠEIMA

Lietuviai turi šimtametes tradicijas. Tačiau šeimos savybės, jos vertybių samprata, jos reikšmė žmogui amžių kaitoje, buvo nevienodos, neretai tikrieji šeimos santykiai būdavo iškreipti. Šeima – tai pirmiausia galimybė mylintiems žmonėms būti drauge, rūpintis vienas kitu, sukurti būtina gyvenimo ritmą, turėti ir auklėti vaikus. Šeimą galima suvokti kaip konkrečią sutuoktinių, vaikų ir tėvų tarpusavio santykių visumą, kaip mažą socialinę grupę, kurios narystę sieja santuokos ir giminystės ryšiai, bendras ūkis ir savitarpio dorovinė atsakomybė.

Šeima – svarbiausias veiksnys, apsprendžiantis vaiko asmenybės tapsmą. Šeimos ryšiai bei tėvų santykiai su vaiku šiam yra pirmasis ir įtaigiausias bendravimo modelis.

Pagrindinis šeimos bruožas yra dvasinė ir fizinė tėvų ir vaikų sąveika. Šeima pati pirmoji teikia vaikui pradinį aplinkos ir gyvenimo reiškinių sprendimą. Vaiko tikrovės supratimas prasideda nuo pastovių santykių su tėvais, su daiktais. Nuo to kaip prasideda ir stiprėja jo bendravimas su jam artimais suaugusiais, toks išaugs vaikas.

VAIKO SUNKUMAI

Vaiko psichologiniai sunkumai dažnai taip pat priklauso nuo santykių šeimoje, o norint juos pašalinti, reikia pakeisti vaiko vaidmenį ir bendravimo su juo stilių.

Tai pripažįsta daugelis tėvų, todėl psichologui lengva susieti vaiko sunkumus su šeima, tačiau dauguma nenori vaiko konsultavimo išplėsti į visos šeimos konsultavimą, nenori keisti nei savo gyvensenos, ne bendravimo su vaiku, o siekia patarimo, kaip veiksmingiau ir sparčiau jį paveikti. Todėl psichologui nustačius, kad vaiko sunkumai susiję su šeimos santykiais, sudėtinga juos iš esmės koreguoti, nes tėvai dažnais atvejais per mažai skiria laiko vaikui ir jų tarpusavio santykiams suprasti ir perprasti.

Dažnai vaikai nukenčia, dėl santykių šeimose, nes per mažai jiems skirto laiko priveda prie tam tikros krizės šeimoje. Juk vaikai būdami darželyje ar mokykloje didele dalį laiko praleidžia be tėvų. Tuo tarpu tėvai dirbantys darbuose, pavargsta ir dažnai grįžę namo neranda pakankamai laiko vaikams. Tai daugelyje atveju sukelia vaiko asmenybės problemas. Juk vaikas mažai bendrauja su tėvais o kartais ir su aplinkiniais, tuomet vaikas tampa užsidaręs ir tai gali paveikti tolimesnę vaiko asmenybės raidą. Tokiu atveju reikalinga šeimos psichologo pagalba, nes tėvai vieni gali nebepajėgti su ta problema susitvarkyti.

PSICHOLOGINĖ PARAMA ŠEIMAI

Pirmasis ir svarbiausias vaiko raidos veiksnys yra šeima. Socialinės ir demografinės statistikos duomenys rodo, kad šiandien Lietuvos šeima išgyvena krizę. Dauguma augina nepakankamą gyventojų atkūrimui vaikų skaičių, daug ištuokų, vadinasi, dalis vaikų gyvena šeimose, kurių struktūra ir emociniai ryšiai nepalankūs jų raidai. Šiems vaikams dažnai reikia psichologo pagalbos. Optimaliu atveju, tai būtų parama visai šeimai, skatinanti atkurti arba sukurti šeimos darną, tobulinti jos santykius, o drauge ir padedanti vaikui. Priimtina, jei parama apsaugotų vaiką nuo konfliktinių šeimos santykių įtakos ar bent ją susilpnintų. Taigi šio pobūdžio pagalba vaikui galima suteikti, sprendžiant jam reikšmingų suaugusiųjų tarpusavio santykių problemas ar mokant juos naujų vaiko kontrolės ir skatinimo būdų.

Psichologinės paramos šeimai teoriniai modeliai siūlo problemas spręsti konsultuojant ne atskirus šeimos narius, tačiau visą šeimą. Tokia teorinė nuostata yra pagrysta: kadangi šeimos narys yra jos dalis, jis ir pats ją veikia, ir yra jos veikiamas. Pakeisti dalį nekeičiant visumos neįmanoma. Vis dėlto daug tėvų vadovaujasi nuostata, kad šeima, yra darni, bet vienas jos narys, t.y., vaikas, problematiškas ir turi pasikeisti. Laikydamiesi tokių prieštaringų nuostatų, tėvai nepakankamai bendrauja su psichologinę paramą vaikui teikiančiu psichologu ir priešinasi, kad į šį procesą būtų įtraukti jie bei kiti šeimos nariai.

Dėl tų pačių priežasčių psichologas ne visada gali skirti pakankamai laiko šeimos santykiams tirti. Antra vertus, šeimos pažinimas ir jos santykių korekcija artimai susijusi, kadangi keliant hipotezes apie visos šeimos ar vieno jos nario psichologinių sunkumų ištakas ir aiškinant juos, naujai interpretuojant faktus, šeima, o kartu ir vaikas patiria teigiama poveikį.

Toks vaiko psichologinių sunkumų aiškinimas yra svarbus šeimos pažinimo ir tėvų ryšiu su vaiku tobulinimo etapas.

Yra šeimų, kurių tarpusavio santykiai yra nuostabūs, ir vaiko asmenybės raidos sąlygos tokiose šeimose yra labai geros. Deja gaila pripažinti, kad daugelis šeimų turi problemų ir gaila, kad ne visos tai pripažįsta. Problemos šeimoje pripažinimas ir bandymas ją spręsti – tai žingsnis darnios šeimos link…

VAIKO SANTYKIAI SU ŠEIMA

Ankstyvojoje vaikystėje vaikas dažniausiai yra prisirišęs prie
mamos, truputi šaltesni santykiai su tėvu. Daugelis mokslininkų teigia jog žmogaus asmenybė formuojasi anksti – jau nuo 3m. Taigi, tėvų elgesys mažų vaikų atžvilgiu yra labai svarbus, nes tuo metu jau formuojasi ir vaiko nuomonė. Pirmieji gyvenimo tarpsniai gali nulemti tolimesnį vaiko asmenybės vystymasį, todėl labai svarbu tėvas atkreipti dėmesį į mažus vaikus, juk tuo metu jie mokosi ir seka tėvų pavyzdžiu.

Ketverių – penkerių metų vaikai pradeda tapatinti save su tėvų moraliniais standartais. Tapatinimasis yra pagrindinis vaiko lytį atitinkantis vaidmenų įsisąmoninimo mechanizmas. Iš pradžių vaikai stengiasi tapatintis su savo motina. Iki mokyklinio amžiaus berniukai jau nori būti panašūs į savo tėvą, o mergaitės stengiasi dar labiau būti panašesnės į savo motiną. Šiuo laikotarpiu vaikai perima tos pačios lyties tėvų elgesį ir moralines vertybes.

Vaikui pradėjus eiti į mokyklą, jo santykiai su tėvais truputi atšąla, nes pradeda mokytis iš kitų bendraamžių ir mokytojų, tačiau pagrindiniai mokytojai vis dar išlieka šeima.

Paauglystėje vaikai tampa daug savarankiškesni, turi stipresne savo nuomonę ir brandesnę asmenybę.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 989 žodžiai iš 1976 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.