Vaikų netinkamo elgesio priežastys
5 (100%) 1 vote

Vaikų netinkamo elgesio priežastys

TURINYS

Įžanga 2

Kodėl vaikai netinkamai elgiasi? .3

Vaikų užgaidos ir užsispyrimas 3

Vaikų agresyvumas 3

Vaikų šiurkštumas 4

Dažniausios netinkamo elgesio priežastys 4

Efektyvūs bendravimo būdai 5

Išvados 6

Naudota literatūra 7

ĮVADAS

Kiekvieno vaiko pasaulis prasideda nuo jo mamos, tėčio, lopšio, kambario… Vaikas pirmiausiai šeimoje sužino, kas gera ir kas bloga, kas dora ir kas ne, kas galima daryti ir ko nedera daryti. Tik gimęs vaikas nebūna nei geras, nei blogas, nei darbštus, nei tinginys, nei mylintis, nei neapkenčiantis, – jis toks tampa augdamas. Laikui bėgant jo akiratis plečiasi, tačiau šeimoje patirti įspūdžiai, suformuoti įgūdžiai ir įpročiai, įskiepytos vertybės, tėvų meilė, jų pamokymai ir patarimai išlieka ilgam – tai yra tas pamatas ant kurio statomas visas būsimo piliečio gyvenimas.

Visuomenę verčia nerimauti ir tai jog, daugelio tėvų aulėjimas apsiriboja vaiko sveikatos ir mitybos klausimais, o psichiniu vystymusi, prasidedančiu pirmosiomis gyvenimo dienomis ir trunkančiu visą gyvenimą, tėvai rūpinasi kur kas mažiau. Jie mano, kad jeigu vaikas sveikas, gerai valgo, miega, tai viskas ir gerai, o kad jis pernelyg drovus ar landus, baikštus ar įžūlus, ramus ar agresyvus, geraširdis ar nejautrus – nesusimąsto. Ir tik vėliau – kai vaikas pradeda blogai elgtis, prastai mokytis, neklausyti tėvų, susirūpina ir ima ieškoti priežaščių.

Daugelį tėvų klaidina nuostata, jog „geroje šeimoje vaikai savaime užauga geri, o blogoje – blogi“. Tačiau jeigu ir geroje šeimoje vaikai nebus tinkamai auklėjami, jie užaugs blogais žmonėmis, bus našta tėvams ir visuomenei.

KODĖL VAIKAI NETINKAMAI ELGIASI ?

Labai anksti vaikai nori būti savarankiški. Noras savarankiškai veikti mėgdžiojant, bet nesugebant įvertinti savo jėgų bei galimybių kartais gali būti atsitiktinės priežastys tokio vaiko poelgio, kurį suaugusieji laiko išdykavimu. Reikia nepamišti, kad bet koks vaiko aktyvumo ir savarankiškumo apribojimas gali sukelti jo protestą, užaštrinti norą pasiekti savo. Mažas vaikas į viską reaguoja greitai, betarpiškai, emocingai. Tačiau jo emocijos dar nepavaldžios nei protui, nei valiai. Jo poelgius dažnai stimuliuoja baimė, pyktis, džiaugsmas, gailetis.

APIE UŽGAIDAS IR UŽSISPYRIMĄ

Daugelį tėvų jaudina vaikių užgaidos ir užsispyrimas. Liepiamas nusiplauti rankas, ruoštis eiti gulti, susitvarkyti žaislus, vaikas tyliai arba daro savo, arba ima triukšmingai prieštarauti. Tačiau manyti, kad užgaidos ir užsispyrimas yra normalus vaikystės reiškinys, visai neteisinga.

Užsispyrimas – visada yra sąmoningas ir apgalvotas vaiko priešinimasis bet kokiems suaugusių reikalavimams. Tai žymiausiai pastebima trečiaisiais vaiko gyvenimo metais, kada vaikas ima kada vaikas imas – jis nori būti savarankiškas, siekia atkreipti kitų dėmesį. Vadinasi, reikia atitinkamai keisti santykius su juo. Taip vaikas elgiasi su tais , kurie nori atimti jam laisvę. Jeigu tėvai protingai skatina vaiko savarankiškumą, bendravimo sunkumai įveikiami lengviau.

Dvejų trejų metų vaikų užgaidos dažnai susiję su įgimtų poreikių nepatenkinimu, fiziniais nepatogumais. Tačiau dažniausia užgaidų priežastis – netinkamas auklėjimas. Vaikas savo ašaromis stengiasi pasiekti savo, o suaugusieji tenkina jo norus. Taip pamažu susiformuoja mažylio įprotis verksmu ir riksmu siekti tikslo.

Vaikų užgaidos kartais susiję su užsispyrimu. Užsispyrimas – taip pat neigiama reakcija į suaugusiųjų reikalavimus bei veiksmus.

AGRESYVUMAS

Kai šeimoje tarp vaikų ir tėvų maža emocinių kontaktų, vaikai, ko gero, augs agresyvūs. Pirmieji trys – penki vaiko gyvenimo metai – jausmų ugdymo laikotarpis.

Agresyvumą ugdo šeimos, naudojančios žiaurias fizines bausmes. Mušantis tėvas ar motina patys tampa agresyvumo simboliais. Dažniausiai jų vaikai į jėgą bando atsakyti jėga: spardosi, mušasi ir muša kitus, grasina ir pan. Nepajėgdami įveikti stiprenių tokie vaikai skriaudžia silpnesniuosius.

Siekiant tai išvenkti, pirmiausiai reikia šeimoje nenaudoti fizinių bausmių, išmokyti vaiką gerai suprasti žodžio „negalima“ reikšmę.

ŠIURKŠTUMAS

Kai kurie tėvai mano, jog vaikai bręsdami tampa šiurkštūs ir įžulūs. Deja, psichologai teigia, jog visų poelgių šaknys glūdi šeimoje t.y toje terpėje, kurioje vaikas augo ir buvo auklėjamas. Šiurkštumas patirtas vaikystėje, vėliau trukdo bendrauti su žmonėmis.

Vaikai būna šiurkštūs ir įžulūs dėl įvairiausių preižaščių. Kartais tėvai netaktiškai elgiasi su vaikais, slopina jų norą būti savarankiškiems. Agresyviai vaikai reaguoja ir tada, kai tėvai neteisingai kaltina, moralizuoja ir pan. Vaikai šiurkštėja ir įžūlėja, mėgdžiodami tėvų ar draugų elgiasį. Neigiama įtaka išryškėja, jeigu vaikas neprižiūrimas ir turi daug laisvo laiko.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 782 žodžiai iš 1498 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.