Vaikų vystymosi sutrikimai
3 (60%) 2 votes

Vaikų vystymosi sutrikimai

Įvadas

Tobulinant mokymo ir auklėjimo procesą, labai svarbu pažinti žmogaus individualybę. Esama įvairių vystymosi sutrikimų, kurie kliudo individui sėkmingai mokytis ir gilinti savo žinias. Dėl to ypač svarbu ne tik pažinti vaikų vystymosi sutrikimus, bet ir atitinkamai juos veikti, kad būtų sumažintas arba visiškai pašalintas neigiamas poveikis.

Vaikų vystymosi sutrikimų esti įvairių. Jie skiriasi pasireiškimo laipsniu, pobūdžiu ir struktūra, korekcijos bei kompensacijos galimybėmis.

Šio darbo tikslas – supažindinti su dažniau pasitaikančiais vaikų vystymosi sutrikimais, jų atsiradimo priežastimis ir šalinimo būdais.

Tarkim, mokytojas, žinodamas tuos vystymosi sutrikimus, ras priemonių, kaip padėti tokiam vaikui. Vienais atvejais jis stengsis pašalinti juos, kitais atvejais nukreips vaiką į specialiąją mokyklą. Šitaip bus išvengiama vis dar pasitaikančių klaidų, kai vaikai su vystymosi sutrikimais užsisėdi bendrojo lavinimo mokykloje arba nepagrįstai nukreipiami į specialiąsias mokyklas.

Taigi vystymosi sutrikimų pažinimas ir savalaikis jų nustatymas padeda išvengti daugybės nelaimių, kurios gali pakenkti ne tik vienam žmogui bet ir visai visuomenei.

Vaikų vystymosi sutrikimų rūšys ir ypatybės

Sveiki vaikai vystosi dėsningai, nors ir pasižymi kai kuriomis individualiomis ypatybėmis. Tos ypatybės, toli nenukrypdamos nuo bendrųjų vystymosi dėsningumų, parodo individualų asmenybės charakterį.

Tuo tarpu kai kurių individų vystymosi vyksmas kartais sutrinka, šiek tiek nukrypsta nuo bendrųjų vystymosi dėsningumų. Vienu atžvilgiu sutrikimai skirstomi į fizinius ir psichinius, kitu – į laikinuosius ir tolydinius, daugiau ar mažiau pastovius, taip pat pilnutinius (totalinius) ir dalinius.

Fiziniai sutrikimai pasireiškia, pakenkus kurių nors organų normalų funkcionavimą. Tai atsitinka dėl įvairių ligų, kurias pagydžius, atitinkamų organų funkcijos atsistato. Vienos ligos greičiau pagydomos, o kitos trunka ilgai ir alina visą organizmą, kartais atsiliepdamos ir psichinei būsenai bei veiklai.Tokie sutrikimai, kurie turi tolydinį pobūdį ir daugiau ar mažiau veikia psichinį vystymąsi – tai pilnutiniai arba daliniai analizatorių, kalbos funkcijų ir atramos – judėjimo aparato sutrikimai.

Esama įvairių formų ir laipsnių dalinių ir tolydinių psichinių sutrikimų. Kiek dažniau sutinkama psichinių sutrikimų forma yra vadinamoji oligofrenija arba protinis atsilikimas. Tai tolydinis protinės veiklos sutrikimas, kuris dėl mokymo ir auklėjimo poveikio gali šiek tiek pagerėti, tačiau visiškai išnykti negali. Esant mąstymo sutrikimams nepilnavertiškai vystosi ir kitos psichinės savybės – jausmai ir valia. Yra įvairių protinio atsilikimo laipsnių. Vieni jų pasireiškia labai aiškiu giliu sutrikimu, susijusiu ir su fizinio vystymosi trūkumais (idiotija, imbecilumas). Tuo tarpu kiti protinio atsilikimo laipsniai išryškėja tik sudėtingesnėje protinėje veikloje (debilumas). Nuo sutrikimo laipsnio bei pobūdžio priklauso tokių vaikų vystymosi pagerėjimo bei reabilitacijos galimybės ir darbingumas, taigi kartu ir mokymo bei auklėjimo uždaviniai ir perspektyvos.

Pasitaiko į protinį atsilikimą panašių protinės veiklos apraiškų. Kartais jam priskiriama alalija ir afazija: nekalbąs vaikas laikomas silpnapročiu. Taip pat kartais protiškai atsilikę laikomi vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių lėčiau vystosi. Kiti menkai protauja, mokykloje būna nepažangūs dėl silpnos nervinės sistemos bei neuropatinių, psichopatinių ir į jas panašių psichinių būklių. Pasitaiko vaikų su tam tikrais charakterio sutrikimais, kurie sudaro kol kas dar atskirai neapibrėžiamų, dažnai vadinamų sunkių vaikų grupę. Pastarieji sutrikimai esti dažniau laikino pobūdžio ir nepriskiriami aligofrenijai.

Pasitaiko vaikų, kurie blogiau vystosi dėl buitinių bei socialinių sąlygų: blogo maitinimosi, per mažo bendravimo su žmonėmis, judesių bei žaidimų stokos ir kitų priežasčių. Iš esmės tokie vaikai, neturintys kokių nors organinių sutrikimų dažniausiai yra tik pedagogiškai apleisti. Būdami fiziškai ir psichiškai silpnai silpniau išsivystę, jie yra pasyvesni, dėl menkiau išsivysčiusios kalbos mažiau bendrauja ir blogiau suvokia aplinkos įspūdius bei mokykloje teikiamą informaciją.

Analizatorių sutrikimai

1). Klausos sutrikimai

Kalbos funkcijos vystymasis priklauso nuo dviejų svarbių analizatorių: klausos ir kalbos motorinio. Vieno kurio nors iš šių analizatoriaus ar tam tikros jo dalies pažeidimas gali sutrikdyti kalbos vystymąsi., kuriam ypač reikšminga klausa. Jeigu vaikas nepakankamai girdi, jo kalbos vystymasis gali sutrikti. Silpniau girdėdamas aplinkinių kalbą, toks vaikas negali išmokti taisyklingai tarti, todėl jis neišmoksta arba sunkiau išmoksta naujų žodžių ir jų gramatinių formų vatoseną kalboje. Juo silnesnė klausa, juo didesni ir kalbos vystymosi sutrikimai. Tačiau kalbos išsivystymo lygis priklauso ne tik nuo klausos sutrikimo laipsnio, bet ir nuo to, kuriuo metu ji sutriko, taip pat nuo vaiko auklėjimo sąlygų ir jo individualių savybių.

Vaikų klausos sutrikimai labai
įvairūs, tačiau praktiškai jie skirstomi į du tipus: kurtumą ir prigirdėjimą. Kurtumu laikomas įgimtas arba anksti įgytas klausos netekimas, dėl kurio vaikai savarankiškai neišmokstakalbėti, arba praranda kalbą, jei klausos netenka vaikystėje. Kurti vaikai išmoksta kalbėti tik mokomi specialiu būdu. Pridirdėjimas yra toks klausos susilpnėjimas, dėl kurio pasidaro sunku suvokti kalbą, bet bendrauti su kitais vis dėlto galima, garsiau kalbant arba naudojant specialius klausos prietaisus. Prigirdėjimu laikomas abiejų ausų klausos susilpnėjimas. Klausa gali susilpnėti dėl įvairių pakitimų pačioje ausyje.

2). Regėjimo sutrikimai

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 870 žodžiai iš 2583 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.