Vilnius-Lietuvos sostinė
5 (100%) 1 vote

Vilnius-Lietuvos sostinė

Geografinė padėtis

Vilniaus miestas išaugo tarp kalnų, slėnyje, lyg dideliame amfiteatre. Tame slėnyje yra išlikę Gedimino, Trijų Kryžių, Bekiešo, Bokšto ir Pogulianko kalnai. Kai kurių kalnų šlaitus plauna Neries ir Vilnelės upės, kurios susilieja ties Gedimino kalnu.

Miesto geografinė padėtis žymima 500411 šiaurės platumų ir 420571 rytų ilgumų nuo Fero; ji iškilusi 118,2 m. virš jūros paviršiaus.

Pats miestas užima apie 2000 ha plotą, o didžiojo Vilniaus plotas siekia 10.000 ha.

Didelė žemės dalis smiltinga, bet derlinga. Klimatas nepastovus. Pavasaris dažnai būna šaltas, bet ruduo šiltas.

Mikrorajonai

Antakalnis – yra seniausias Vilniaus priemiestis, nes jau Šventaragio laikais čia gyveno lietuviai. Priemiestis prasideda už Vilnelės upės ir eina tarp kalnų pagal Neries upę. Nuo Arsenalo gatvės iki šv. Petro ir Povilo bažnyčios eina Tado Kosciuškos gatvė.

Priešais Gedimino kalną, anapus Neries, stovi Adomo Mickevičiaus 12 m. aukščio futuristinis paminklas, kurį 1924 m. kariuomenės vadovybė pastatė iš lentų.

Einant šv. Petro ir Povilo bažnyčios link, tuoj už Vilnelės upės, dešinėje pusėje, stovi ilgi namai, kurie XVIII a. viduryje priklausė Vilniaus vaivadai Karoliui Radvilai.

Kiek toliau, kairėje gatvės pusėje, stovi vėlyvojo baroko stiliaus Sluškų rūmai, kurie yra dviejų aukštų ir stovi prie pat Neries kranto. Eidami Popų gatve, dešinėje pusėje, matome kūgio formos piliakalnį, kuris yra laikomas Gedimino kapu. Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, viena gražiausių Vilniaus bažnyčių, pastatyta toje vietoje, kur buvo senovės lietuvių dievaitės Mildos šventykla.

Ilga Antakalno gatvė eina per visą priemiestį ir baigiasi vieta, vadinama Paspieška. Nuo čia į kairę kelias veda prie Neries upės, kur netoli nuo kranto dar ir dabar galima matyti buvusiųjų didžiųjų Lietuvos kunigaikščių rūmų likučiai. Ši vieta su visa apylinke buvo vadinama Viršupiu.

Šnipiškės – priemiestis buvo pavadintas turtuolio pirklio Šnipio vardu, kuriam didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas buvo dovanojęs už Neries upės didelius žemės plotus. Priemiestis sujungtas su miestu Žaliuoju tiltu. Kai 1703 m. buvo pastatyta Šnipiškėse šv. Rapolo bažnyčia ir prie jos jėzuitų vienuolynas, tuomet jėzuitai pastatė šiandieną stovinčią koplytėlę ir pas vieną dailininką užsakė šv. Jono figūrą.

Žvėrynas – šis priemiestis yra sujungtas su miestu 90 metrų ilgumo tiltu, pastatytu 1906 m. Žvėryno priemiestis tiktai 1901 m. buvo prijungtas prie miesto; prieš tai jis buvo už miesto ribų ir priklausė Vilniaus apskričiai. Tuo laiku Žvėryną rusai buvo pavadinę Aleksandrija, bet šis pavadinimas neprigijo.

Seniau šis priemiestis priklausė Radviloms, kurie čia buvo įtaisę žvėryną ir augino stirnas. Be to, čia buvo gražūs Radvilų rūmai.

Netoli nuo Žvėryno tilto aukštame Neries krante stovi Znamenskoji cerkvė, pastatyta 1903 m. Bizantijos stiliumi. Kairėje nuo tilto pusėje, Miesto gatvėje, stovi karaimų kinesė, pastatyta 1913 – 1922 m. maurų stiliumi.

Užvingis – toje vietoje , kur Neris už miesto daro vingį, yra gražus miškas – vasarą vilniečių poilsio vieta. Šitoji vieta vadinasi Užvingis; veda į ją Užvingio gatvė.

Einant Užvingio gatve į Užvingio priemiestį, prie įėjimo dešinėje pusėje yra gražiai sutvarkytos vokiečių karių kapinės, įkurtos 1915 m. Prie kapinių stovi neoklasikinio stiliaus koplytėlė, kurią 1796 m. pastatė pirmasis Vilniuje rusų karo gubernatorius Repninas.

Užupis – šis priemiestis, Užupio vardu vadinamas, yra paminėtas jau XVI a. aktuose. Priemiestis yra anapus Vilnelės upės ir su miestu sujungtas trimis tiltais. Malūno gatvėje, netoli nuo Vilnelės upės, stovi ilgas namas, charakteringas tuo, kad beveik neturi išeinančių į gatvę langų. Tai yra namas, kuriame seniau buvo Užupio bernardinų vienuolynas, įkurtas 1496m.Eidami Užupio gatve į kalną prieisime šv. Baltramiejaus bažnyčią ir toliau aikštelę. Iš čia eina dvi gatvės: į kairę – Popų gatvė, iš kurios kiek toliau į dešinę išsiskiria Filaretų gatvė, o į dešinę nuo aikštelės eina į žavingą savo apylinkėmis Belmonto priemiestį Polocko gatvėje.

Įkūrimo istorija

Vilniaus istorijos pradžia siekia priešistorinius laikus, todėl nieko tikra apie ją nėra žinoma. Viena tik galima pasakyti, kad Vilniuje lietuvių gyventa daug ankščiau, negu kronikos pradėjo apie tai rašyti ir daug ankščiau, negu Gediminas pasirinko šią vietą sostine.

Stryjkovskis savo kronikoje rašo, kad dabartinėje Katedros aikštėje XIII a. pusėje stovėjusi vyriausioji lietuvių stabmeldžių šventykla, kurią įkūręs kunigaikštis Šventaragis.

Sumanus politikas didysis Lietuvos kunigaikštis Gediminas, įvertindamas Vilniaus savybes, perkėlė čia savo sostinę ir toje vietoje, kur įteka Vilnelė į Nerį, pastatė ant kalno pilį, kuri, pagal tų laikų strategijos reikalavimų, buvo apsupta dviejų eilių pylimu. Šitoji ant kalno pastatyta pilis buvo vadinama Aukštąja pilimi, o žemiau, pakalnėje, taip pat, rodos, Gedimino pastatyta pilis buvo vadinama Žemąja pilimi. Tuo būdu Šventaragio slėnis, kuris iki to laiko buvo tik dvasinis ir tikybinis lietuvių centras, dabar tapo viso politinio ir kultūrinio Lietuvos gyvenimo židiniu. Kiekvienam lietuviui gerai
yra žinomas padavimas apie Gedimino sapną – ant aukšto Vilniaus kalno kaukęs geležinis vilkas. Šis padavimas aiškiai primena tebegyvuojantį žmonėse karštą troškimą Vilnių matyti garsų ir galingą miestą.

Norėdamas kultūriškai ir ekonomiškai pakelti ir sustiprinti naujai įkurtą sostinę, Gediminas 1323 metais – šie metai laikomi istorine Vilniaus pradžia – siunčia jau iš Vilniaus laiškus į Liubeką, Štetiną ir kitus V. Europos miestus, kviesdamas tų miestų amatininkus ir pirklius atvykti į Lietuvą, į Vilnių. Išplėtęs pramonę ir prekybą, Gediminas padarė Vilnių didžiausiu tuometinės Lietuvos miestu.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 952 žodžiai iš 3059 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.