Virusai bakterijos dumbliai grybai kerpės
5 (100%) 1 vote

Virusai bakterijos dumbliai grybai kerpės

Virusai-neląstelinė gyvybės forma. 50 k. mažesni nei bakterijos. Virusai dauginasi tik gyvose ląstelės šeimininkėse, nes už ląstelės ribų nevyksta medžiagų apykaita ir nėra jokių gyvybės požymių, nes tam neturi fermentų. Virusas patekęs į ląstelę šeimininkę., panaudoja jos replikacijos sistemą ir baltymų sintezės kompleksą, dauginasi, sintetinasi virusinis baltymas. Virusai- ligų sukėlėjai, nes jie ardo ląstelę, arba trikdo jos metabolizmą. Virusai būdami ne ląstelėje, pakelia karštį, šaltį, drėgmės stoką. Virionai dauginasi tik gyvose ląstelėse. Dauginimasis: fagas prikimba prie ląstelės., suleidžia NR, o jo baltyminis apvalkalas lieka už jos. NR pradeda kontroliuoti ląstelės sintezės mechanizmą, ir ląstelė sintezuoja fagui būdingas medžiagas, viruso NR ir baltyminį apvalkalą. NR susijungia su baltyminiu apvalkalu, susidaro virusas. Ląstelė ištirpsta, ir pasiskleidžia daugybė naujų virusų. Esti: augalų, gyvūnų, bakterijų virusai, encefalito, gripo, tymų, tabako mozaikos. Reikšmė: sukėlėjai augalų, gyvūnų ir žmonių ligų. Organizmas apsikrečia virusais tiesiogiai(raupų, gripo), per tarpinį šeimininką(vabzdžius, erkes, grybus) arba jo kiaušinius. Vieni virusai praardo fermentais anga ląstelėje, kiti patenka pinocitozės būdu(įsiurbiami ląstelės), subrendę iš vidaus ištirpina ląstelės sienelę ir palieka ląstelę. Po to puola kitas ląsteles. Jie sukelia apie 300 augalų ligų(tabako, bulvių, žirnių mozaikos), žinoma apie 150žmonių ir gyvūnų vėžinių virusų rūšių. Sukelia galvijų, avių, paukščių, kiaulių marą, galvijų snukio ir nagų ligą, pasiutligę, tymus, gripą. ŽIV virusas sunaikina organizmo imuninę sistemą ir sukelia AIDS. Bakteriofagais gydomos bakterinės ligos: dizinterija, vidurių šiltinė, cholera.

ŽIV-žmogaus imunodeficito virusas, suardantis žmogaus imuninę sistemą. Jo sukeliama liga-aids- įgyto imuninio nepakankamumo sindromas. Virusas naikina imuninę organizmo sistemą, kuri saugo nuo infekcijos. Virusas pirma puola baltuosius kūnelius T4, kurie sudaro organizmo gynybos barjerą. Imuninė sistema turi ir T8, kurie slopina imuninę sistemą. Sveikas žmogus turi T4 2 kart daugiau už T8, o sergantis Aids atvirkščiai. Todėl Aids ligoniai yra neatsparūs daugybei infekcijų ir ligų. Aids – tai grupė įvairių ligų, kuriom suserga žmogus, kai jo imuninė sistema nebeveikia.

Bakterijos- bebranduoliai organizmai. Mityba: Autotrofai C ima iš CO2 ir sintezuoja organines medžiagas. Fototrofai saulės šviesoje su pigmentų pagalba atlieka fotosintezę ir gamina organines medžiagas. Tai melsvabakterės, purpurinės. Chemotrofai reikalingą energiją gauna oksiduodami įvairias medžiagas. Tai azotą fiksuojančios ir nitrifikuojančios gelžbakterės, sierobakterės. Heterotrofai C ima iš kitų organinių junginių, o energiją iš šviesos. Saprotrofai -minta negyvų kūnų organinėmis medžiagas. Ir išskyromis. Tai puvimo ir irimo bakterijos: pieno, acto rūgščių. Parazitai-minta gyva organine medžiaga. Tai augalų, žmonių, gyvūnų, grybų ligas sukeliantys mikrobai.

Reikšmė: reikalingos pieno produktų ruošti, spirito, acto rūgšties gamybai. Puvimo bakterijos su grybais suskaido ir paverčia negyvą organinę medžiagą mineralinėmis medžiagomis. Gumbelinės, azotobakterės, melsvabakterės oro azotą paverčia jonine forma, kurią gali pasisavinti augalai. Atrajojančių gyvūnų skrandy gyvena bakterijos, virškinančios celiuliozę ir sintetinančios vitaminus B12 ir H . Ekologiškai vertingos bakterinės trąšos: nitraginas, azotobakterinas, fosforobakterinas. Kenkia: vykstant medžiagų apykaitai, išskiria nuodingas medžiagas, sukelia savo aukai alergines reakcijas, sparčiai besidaugindamos užkemša gyvybiškai svarbius kanalus. Daugelis gadina, pūdo maisto produktus.

Dumbliai: euglendumbliai(euglena), žaliadumbliai(cholera, maurakulis, maurarykštė)-asimiliacijos produktas-krakmolas, gelsvadumbliai(tvenkuolis)-asimiliacijos produktas-aliejus., rudadumbliai(laminarijos, guvina)-asimiliacijos produktas- laminarinas, aliejai, raudondumbliai(ragmaurė, banguolis)-aliejai, floridėjų krakmolas. Dauginasi: vegetatyviškai:ląst. Skylant pusiau, kolonijoms sutrūkinėjant, nutrūkusiomis gniužulo dalimis, taip pat sporomis-kai sąlygos palankios. Lytiškai: naujas organizmas išauga iš zigotos, susijungus dviem lytinėms ląstelėms. Pačių primityviausių zigota išsivysto iš susijungusių 2 dumblių ląstelių. Vienų jungiasi vienodo dydžio ir aktyvumo gametos-izogametos, kitų skirtingo dydžio ir aktyvumo- heterogametos.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 664 žodžiai iš 1268 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.