Visagino miesto plėtros analizė
5 (100%) 1 vote

Visagino miesto plėtros analizė

Turinys

TURINYS 2

ĮVADAS 3

1. TRUMPOS ISTORINĖS ŽINIOS 4

2. PAGRINDINIAI MIESTO BRUOŽAI 6

3. MIESTO PROBLEMOS 9

4. VISAGINO SAVIVALDYBĖS STRATEGIJA IR JOS ĮGYVENDINIMAS 11

5. VISAGINO PLĖTROS VIZIJA IR PRIORITETAI 14

IŠVADOS 16

LITERATŪROS SĄRAŠAS 17

Įvadas

Visagino miestas yra jauniausias Lietuvos miestas, o jo atsiradimo istorija yra specifinė, todėl manau yra verta dėmesio.

Miesto atsiradimą galima laikyti viena iš komunistinio režimo idėjų. IAE bei Visagino miesto atsiradimas ir vystymasis nebuvo planuojamas jokiame Lietuvos teritorinio vystymosi etape. Tačiau negalima paneigti šio IAE ir energetikos miesto svarbos. Specifinė šio miesto istorija, jo svarba bei problemos yra aktualios visai Lietuvai. Apie miesto atsiradimo istoriją ir dabartinį jo vaizdą plačiau papasakosiu savo darbe.

Taip pat darbe paliesiu manau svarbią Lietuvai temą Ignalinos atominės elektrinės uždarymą ir jo pasekmes, ypač Visagino miestui bei jo regionui.

Šiuo metu yra ypač daug diskutuojama apie Ignalinos atominę elektrinę, jos saugumą, naudingumą bei uždarymą. Todėl manau ši problema yra verta didesnio dėmesio.

Moderniose pramoninėse valstybėse miestų, siejamų su tam tikra industrine šaka, kūrimas tapo neišvengiamas. Viena iš priežasčių – ekonominės gerovės siekimas. Tačiau negalima pamiršti ir „tobulo“ miesto bei visuomenės vizijos. Miestas kuriamas tvarkingas, gražus, pagal iš anksto numatytą planą. Taigi manau bus verta paminėti miesto savivaldybės vykdomus darbus kuriant miestą, taip pat aptarti miesto plėtros viziją bei artimiausios ateities veiklos prioritetus. Darbo tikslas:

Išnagrinėti Visagino miesto plėtrą.

Uždaviniai:

1. Apibūdinti Visagino miestą, jo kilmę, aprašyti pagrindinius miesto bruožus.

2. Išnagrinėti Visagino miesto dabartinę situaciją, jo tolimesnę raidą, plėtros etapus bei jos kryptis.

3. Aprašyti pagrindines miesto problemas ir galimus jų sprendimo būdus.

Metodas:

Aprašomasis.

1. Trumpos istorinės žinios

Visagino apylinkės – nuo seno sėlių genčių gyvenamos žemės. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose vietovė paminėta 1526 metais, Alberto Vaitiekaus Goštauto fundaciniame akte Naujojo Daugėliškio parapijai.

1975 metais šioje vietoje buvo pradėta atominės elektrinės energetikų gyvenvietės statyba. 1977 metais jai suteiktas miesto tipo gyvenvietės statusas ir iki 1992 metų vadinosi Sniečkaus gyvenviete. 1994 metais Visaginui suteiktos respublikos pavaldumo miesto teisės, o 1995 metais – miesto teisės pagal naują administracinę reformą. 1996 metais Prezidento dekretu patvirtintas miesto herbas. Herbinio skydo mėlyname lauke vaizduojama sidabrinė gervė, kuri heraldikoje reiškia atsargumą, budrumą.

Miestas įsikūręs rytinėje Lietuvos dalyje, netoli didžiausio šalyje Drūkšių ežero, ant Visagino ežero šiaurinio kranto. Visagino miesto plotas – 896 ha.

Gražus šiuolaikinis, originalios architektūros miestas užaugo toje pačioje vietoje, kur anksčiau buvo Paliaudanės ir Visagino kaimai. Pradėjus Ignalinos AE statybas, pradėti kurti ir naujo miesto planai. Visaginas buvo plečiamas, kadangi Ignalinos AE galėjo turėti net keturis reaktorius. Dalis suplanuoto miesto taip ir liko nepastatyta. Iki Nepriklausomybės atgavimo, Visaginas buvo laikomas miesto tipo gyvenviete.

Tačiau ne iš karto miestas buvo vadinamas Visaginu. Pradžioje energetikų gyvenvietė buvo pavadinta Lietuvos komunistų partijos pirmojo sekretoriaus Antano Sniečkaus vardu, kuris, tarp kitko, buvo prieš AE statybą. 1992 metais gyvenvietei buvo grąžintas jo geografinis pavadinimas – Visaginas.

Pavadinimas yra kilęs nuo frazės „visi ginasi“ – legendos byloja kadaise ežere buvus daug gyvačių, ir nuo jų visiems reikėję gintis.

Buvo siūlyta įvairių pavadinimų, pvz., Broluva (analogija su Bratsku prie didžiulės hidroelektrinės Sibire), Tarybiškės (analogija su Sovetsku, rusišku Tilžės pavadinimu) ir panašiai.

Pavadinimo pasirinkimą sąlygojo ir kalbiniai ypatumai. Norėta, kad jį būtų galima lengvai ištarti rusiškai ir daugeliu kitų kalbų. Pasirinkta Atomava, kurį esą ir japoniškai nesunkiai būtų galima ištarti. Bet vėliau buvo nutarta miestą pavadinti Sniečkumi – Lietuvos TSR funkcionieriaus Antano Sniečkaus garbei.

Atgavus nepriklausomybę buvo įkurta Visagino savivaldybė, Visaginui suteiktos miesto teisės. Grąžintas Visagino pavadinimas – toks pavadinimas buvo vieno iš kaimų, stovėjusių šioje vietoje iki juos griaunant ir statant miestą.

Nepriklausomybės laikotarpiu mieste pradėti rengti Country muzikos festivaliai Visagino country, pastatytos šventovės stačiatikiams ir katalikams.

Miestas buvo tapęs populiariu dėl žemų būstų kainų, todėl nemažai pensijinio amžiaus žmonių persikeldavo gyventi į Visaginą.

Visagino miesto centre 1975 metais buvo pastatytas akmuo ant kurio padarytas užrašas: „Čia bus pastatytas atominės elektrinės energetikų miestas. 1975 m. rugpjūtis“.

Taip buvo pradėta jauniausio Lietuvos miesto statyba. Pradžioje statybininkai gyveno vagonėliuose, tačiau kartu su atomine elektrine sparčiai augo, plėtėsi jos palydovas. Į šią milžinišką statybą suvažiavo energetikai, statybininkai bei kitų specialybių žmonės iš visos Tarybų Sąjungos. Vietiniai gyventojai ganėtinai
skeptiškai vertino atominę energetiką, tad darbuotis čia atvažiavo daugumoj rusakalbiai specialistai iš Krasnojarsko, Angarsko, Sverdlovsko, Navoji, Arzamaso ir kitų kaip nors susietų su „taikiu atomu“ miestų.2. Pagrindiniai miesto bruožai

Visagino statybos projekto pagrindas – „Baterflai“ („drugelis“). Iš viršaus Visaginas iš tikrųjų panašus į drugelį, tiesa, be vieno „sparno“ – jį turėjo pastatyti kartu su trečiu IAE bloku. Tačiau gyvenimas tai pakoregavo. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo buvo organizuota protesto akcija „Gyvybės žiedas“, dėl kurios trečio bloko statyba buvo sustabdyta, o vėliau ir visai nutraukta.

„Ateities mieste“ praktiškai nėra vienodų namų, kiekvienas kiemas turi savo nepakartojamą veidą. Kiekviename mikrorajone yra sporto aikštelės, sūpynės vaikams, mažosios įvairios architektūrinės formos vaikų žaidimams. Miestas originalus dar ir tuo, kad čia išsaugotas natūralus landšaftas.

Miestą supa miškai. Visaginas įsikūrė pušyne, ant vaizdingo Visagino ežero kranto. Aplink miestą yra daug ežerų, kur mielai ilsisi visaginiečiai ir miesto svečiai. Čia galima neblogai pažvejoti. Aplinkiniuose miškuose galima pamatyti dugybę miško gyvūnų.

Geografiniu atžvilgiu miestas yra labiausiai nutolęs i Rytus miestas. Savivaldybė yra tankiausiai gyvenama ir mažiausia savo plotu.

Šiandien Visagine gyvena 38 tautybių žmonės, iš jų 80 procentų kalba rusiškai. Nors mieste ir nėra kalbinės aplinkos, visaginiečiai atkakliai mokosi lietuvių kalbos. Šiandien jau praktiškai neįmanoma sutikti žmogų, kuris absoliučiai nesuprastų lietuviškai.

Pagal Lietuvos gyventojų surašymo duomenis 2001 m. Visagine gyveno 29,5 tūkstančių gyventojų (iš jų 14 tūkstančių vyrų ir 15,5 tūkstančių moterų).

Visaginas vienas iš nedaugelio Lietuvoje, kur gimsta daugiau žmonių nei miršta. Kalbant apie Visagino ypatumus jau tapo tradicija minėti, kad Visaginas – jaunas miestas su jaunais gyventojais. Jaunų žmonių čia žymiai daugiau nei pensininkų, pavyzdžiui, 60 ir daugiau metų gyventojų – 2491, o jaunų iki 20 metų žmonių – 8861, tai yra tris su puse karto daugiau nei pagyvenusio amžiaus žmonių.

Kitas charakteringas miesto bruožas yra daugiatautiškumas. Mieste gyvena 38 tautybių žmonės: ukrainiečiai, baltarusiai, lenkai, totoriai, vokiečiai, latviai, armėnai ir kt. 52 procentai miesto gyventojų – rusai, 15 procentų visų gyventojų sudaro lietuviai. Čia reikėtų paminėti didelį miesto tautinių mažumų visuomeninių organizacijų aktyvumą. Kasmet mieste vyksta nemažai tautinių švenčių: ukrainiečių, baltarusių kultūros dienos ir kt.

Visagino jaunimas siekia įgyti aukštąjį išsilavinimą. 21 procentas 20-30 metų jaunuolių jį turi. Mokinių, įstojančių į aukštąsias mokyklas, yra daug.

2003 m. į Lietuvos universitetus įstojo 28 % Visagino bendrojo lavinimo mokyklų abiturientų, į Lietuvos kolegijas – 11 %. 27 % abiturientų įstojo į kitų valstybių aukštąsias mokyklas.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1213 žodžiai iš 3994 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.