Zinduolių kilmė
5 (100%) 1 vote

Zinduolių kilmė

Žinduoliai – chordinių tipo stuburinių potipio gyvūnų klasė. Yra 3 poklasiai: pirmažvėriai (kloakiniai), žemesnieji žinduoliai (sterbliniai), aukštesnieji žinduoliai (17 kitų būrių).

Žinduoliai yra aukščiausios organizacijos stuburiniai gyvūnai, turintys dideles galvos smegenis. Visi žinduoliai (išskyrus kloakinius) yra gyvavedžiai. Kvėpuoja plaučiais, turi plaukus, yra šiltakraujai ir jauniklius maitina pienu.

Žinduoliai kildinami iš mezozojaus eroje gyvenusių žvėriaroplių -terapsidų. Pirmųjų žinduolių (Docodonta, Triconodonta, Eupantotheria) liekanų randama viršutinio triaso sluoksniuose. Apatiniame kreidos periode atsirado sterbliniai ir vabzdžiaėdžiai žinduoliai. Ypač sparčiai žinduoliai vystėsi eoceno laikotarpiu (tuo metu jų buvo 28 būriai; 16 išliko iki dabar). Žinduolius tiria zoologijos šaka teriologija.

Žinduoliai ir ropliai yra labai panašūs. Šių klasių griaučių, raumenų, virškinimo, kvėpavimo, kraujotakos, šalinimo organų sandara yra panaši. Kai kurios roplių ir žinduolių gemalų vystymosi stadijos yra panašios. Tai rodo roplių ir žinduolių giminystę.

Iškasamieji žinduolių protėviai – žvėriaropliai – gyveno prieš 200-300 mln. metų. Pagal jų griaučių liekanas mokslininkai nustatė, kad žvėriaroplių kojos buvo po liemeniu, kaip ir žinduolių, o ne išskėstos į šonus. Jų dantys turėjo šaknis ir buvo trejopi: kandžiai, iltiniai ir krūminiai. Pirmieji senovinių žinduolių atstovai turėjo ir roplių, ir žinduolių požymių. Žinduoliai buvo kai kuo pranašesni, pirmiausia, turėjo gerai išsivysčiusius galvos smegenis, buvo gyvavedžiai ir maitino jauniklius pienu. Dėl to geriau galėjo išlikti jų palikuonys. Turėdami pastovią aukštą kūno temperatūrą, žinduoliai galėjo apsigyventi rajonuose, neprieinamuose ropliams.

Pirmieji žinduoliai buvo smulkūs, nedidesni už žiurkes ir todėl ilgą laiką negalėjo varžytis su stambiais, viešpataujančiais Žemėje senoviniais ropliais (dinozaurais ir kt.). Tačiau kai Žemėje klimatas atvėso, dauguma stambių šaltakraujų senovinių roplių išnyko, o šiltakraujai žinduoliai paplito visoje Žemėje.

Permo ir triaso perioduose, nuo roplių, kurių evoliucija dar tik buvo prasidėjusi, atsiskyrė linija, iš kurios vėliau išsivystė žinduoliai ir pagaliau pats žmogus. Tą evoliucijos liniją sudarė ropliai, turintys požymių, kurie vėliau tapo būdingi žinduoliams.

Nors žinduoliai turi pačią tobuliausią iš visų gyvūnų anatomiją ir fiziologija, jie įsigalėjo tik maždaug per 160 milijonų metų. Mezozojaus laikotarpiu buvo keli žinduolių būriai, kuriuos sudarė smulkūs gyvūnai, panašūs į kirstukus. Jie vieni nuo kitų skyrėsi dantų sandara, tačiau apie juos labai mažai žinoma, nes randami tik liekanų fragmentai. Vėliau jie visiškai išnyko, ir tik vienai evoliucinei linijai pasisekė išlikti. Tai buvo Pantotheria, iš kurių kilo sterbliniai ir placentiniai žinduoliai. Viena pirmykščių grupių, išlikusių iki šių dienų, yra kloakiniai – echidnos ir ančiasnapiai. Tai tikri žinduoliai, nors ir deda kiaušinius; jei ne jų savitumas, jie teiktų žinių apie žinduolių evoliuciją.

Era Periodas Prasidėjo prieš (mln. metų) Truko (mln. metų) Gyvybės raida

Kaino- Kvarteras 2 2 Klestėjo žinduoliai. Paplito žmonės.

zojus Terciaras 65 63 Klestėjo žiediniai augalai. Atsirado kanopiniai žinduoliai ir primatai.

Mezo- Kreida 135 70 Atsirado žiediniai augalai. Gausu žinduolių ir paukščių.

zojus Jura 195 60 Roplių epocha. Atsirado pirmykščiai paukščiai. Paplito spygliuočių miškai.

Triasas 225 30 Pasaulio dykumos. Pirmieji žinduoliai. Gausu roplių.

Permas 280 55 Atsirado dabartiniai vabzdžiai. Paplito gyvybė jūroje ir gėlame vandenyje.

Karbonas 345 65 Pirmieji ropliai. Atsirado sparnuoti vabzdžiai. Gausų papartainių ir asiūklainių.

Paleo- Devonas 395 50 Gausu žuvų. Pirmieji varliagyviai.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 566 žodžiai iš 1125 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.