Access duomenų bazės
5 (100%) 1 vote

Access duomenų bazės

Įvadas

Duomenų baze (DB) galima vadinti rinkinį tarpusavyje susijusių duomenų, kurie apdorojami programomis. Tokia duomenų bazė, loginiu požiūriu, yra panaši į elektroninę kartoteką.

Duomenų bazės (kartotekos) vartotojai atlieka tokias operacijas:

• naujo įrašo (naujos kortelės) įtraukimas;

• esamo įrašo (kortelės duomenų) keitimas;

• esamo įrašo (kortelės) šalinimas;

• duomenų paieška duomenų bazėje (kartotekoje).

Minėtoms ir panašioms operacijoms atlikti, kai duomenys saugomi kompiuterio atmintyje, reikia programinės įrangos. Tokia programinė įranga kartu su duomenų baze vadinama duomenų bazės sistema (DBS). Pagrindinė tokios programinės įrangos paskirtis yra suteikti DB vartotojui galimybę dirbti su DB, neatsižvelgiant į technines detales. Programinė įranga, sprendžianti tokį uždavinį, vadinama duomenų bazių valdymo sistema (DBVS).

Duomenų bazės

Duomenų bazės – tai kartu saugomų, susijusių duomenų – informacinių objektų kompiuteryje visuma. Duomenų bazės duomenys pasižymi integruotumu, nepertekliš¬kumu, nepriklausomumu.

Duomenų bazės – tai duomenys ir programų rinkinys duomenų apdorojimo operacijoms atlikti, kuris yra vadinamas duomenų bazių valdymo sistema DBVS.

Duomenų bazė – tai informacijos, susijusios su individualiais ar tiksliais, tokiais kaip kliento užsakymas ar muzikos kolekcija, rinkinys. Jei jūsų duomenų bazė nėra saugoma kompiuteryje, ar tėra tik jos dalys, jūs galite atsekti informaciją iš įvairių šaltinių kuriuos jūs turite, kad galėtumėte koordinuoti ir organizuoti informaciją patys.

Duomenų bazė yra tam tikru būdu organizuotos informacijos elektroninė saugykla, kurios sandarą galima keisti.

Šiuo metu populiarios duomenų bazės yra Microsoft® Access, dBase, Microsoft® FoxPro ir kitos.

1. Duomenų bazės savybės:

a) Duomenų bazės yra valdomos įprastais būdais: visos operacijos yra parenkamos standartinėmis OS Windows terpės priemonėmis – pele bei klaviatūra valdomomis meniu lentelėmis, įrankių juostomis, dialogo langais.

Duomenų bazės (kartotekos) vartotojai atlieka tokias operacijas:

• naujo įrašo (naujos kortelės) įtraukimas;

• esamo įrašo (kortelės duomenų) keitimas;

• esamo įrašo (kortelės) šalinimas;

• duomenų paieška duomenų bazėje (kartotekoje).

b) Duomenų bazės raktas – tai kitas įrašo reikšmes vienareikšmiškai identifikuojantis duomenų tipas.

MS Access išskiriami 3-jų tipų raktiniai laukai:

• Skaitliukas;

• Paprastas raktas;

• Sudėtinis raktas.

c) Duomenų bazės duomenys yra saugomi dvimatėse lentelėse. Šios lentelės yra vadinamos (Forms).

d) Duomenų bazės kortelę sudaro laukeliai (Fields) reikalingiems duomenims įvesti. Visi vienoje kortelėje esantys duomenys sudaro duomenų bazės įrašą (Record).

Vieno tipo kortelės dedamos į joms skirtą segtuvą. Segtuvo turinys atvaizduojamas lentele (Table). Vienoje segtuvo lentelės eilutėje (Record) būna informacija, paimta iš vienos to paties segtuvo kortelės, o lentelės stulpelyje (Field) – iš visų kortelių to paties tipo laukelių. Duomenų bazėje gali būti daug segtuvų su įvairių tipų kortelėmis, taip pat įvairių išvestinių lentelių.

e) Informaciją, prieš išvedant į ekraną arba išspausdinant, galima įvairiai apdoroti, pavyzdžiui, iškviesti tik tam tikrus požymius (Criteria) turinčias korteles, duomenų sąrašus (List), ataskaitas (Reports), sukurti užklausas (Query).

g) Daugelis duomenų bazių programų turi ryšius su kitomis programomis. Pavyzdžiui populiariausias programų paketas Microsoft® Office turi labai stiprius ryšius tarp savo programų (Word, Excel, Access, PowerPoint ir kt.). Duomenys surašyti programoje Excel gali būti labai paprastai perkelti į Access programą ar panašiai.

h) Duomenų bazėje, kaip ir kitose programose, yra įmanoma duomenų paieška. Dažniausiai šią funkciją atlieka komanda Find.

Duomenys surašyti į duomenų bazę, tampa patogūs tolesniam naudojimui.

Kompiuterinės duomenų bazės patogios tuo, kad lengva kurti ir keisti korteles ištrinti nereikalingus bei įterpiant naujus laukelius duomenims įrašyti, labai lengva rūšiuoti ir išrinkti reikalingus duomenis, juos analizuoti įvairiais aspektais.

1. Duomenų bazių organizavimas

a)Vienas svarbiausių duomenų bazės rengimo etapų yra jos struktūros projektavimas (pvz., lentelių stulpelių vardų ir pločių, duomenų tipų parinkimas). Tinkamai suprojektavus duomenų bazę, nebeliks problemų nei ją pildant, nei su ja dirbant.

Tam kad duomenų bazė būtų tinkamai organizuota ir su ja būtų patogu dirbti, reikia laikytis pagrindinių taisyklių:

b)Duomenų bazės lentelėje neturi būti nei vienos visiškai tuščios eilutės.

c)Duomenų tipų pavadinimai turi turėti reikšminę, suprantamą reikšmę.

Su Microsoft® Access, kaip ir su kitomis duomenų bazių programomis, galima naudoti duomenų bazių rengimo meistrą. Su šiuo meistru duomenų bazė yra sukuriama greitai ir paprastai, jums belieka tik suvesti duomenis. Šį meistrą galite rasti įsijungus programą Microsoft® Access, langelyje “Microsoft Access” pasirinkti [Access database wizards,
pages and projects], po to vykdote tolesnius programos nurodymus, kurių dėka ir sukuriate duomenų bazę.

Jei duomenų bazę norite susikurti patys, be meistro pagalbos, jūs turite pasirinkti [Blank Access database] ir kurti duomenų bazę savo nuožiūra.

Pav. Nr.1. Pagrindinis Microsoft® Access 2000 duomenų bazės rengimo langas. Šiame lange jūs matote komandas su kuriomis galite sukurti naują duomenų bazės lentelę. Bei objektų meniu, kurie iškviečia komandas reikalingas tolesniam duomenų bazės darbui.

d) Organizavimui yra labai svarbūs duomenų elementų ryšiai.

Ryšys – tai asociacija, nustatyta tarp dviejų lentelių įrašų bendrų laukų (stulpelių) dėka.Vaizduojant duomenis tarp duomenų elementų (A ir B) įvertinami jų ryšiai:Aukščiau yra pavaizduoti duomenų ryšiai, bet yra ir keletas kitokių ryšių tarp duomenų elementų, kuriuos galima pažymėti atitinkamomis rodyklėmis:

a) ¬¾¾¾¾¾¾® Kai egzistuoja ryšiai tarp dviejų duomenų elementų.

b) ¬¾¾¾¾®¾® Kai egzistuoja ryšiai tarp pirmojo elemento ir daugelio kitų, o kiekvienas elementas iš tų kitų yra surišti tik su tuo pirmuoju elementu.

c) ¬¾¬¾¾¾¾® Kai egzistuoja ryšiai atvirkštiniai b) ryšiams.

d) ¬¾¬¾¾®¾® Kai egzistuoja ryšiai tarp kelių vieno tipo elementų ir kelių kito tipo elementų.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 939 žodžiai iš 3093 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.