Administracinė atsakomybė
5 (100%) 1 vote

Administracinė atsakomybė

ADMINISTRACINĖ ATSAKOMYBĖ

Sąvoka, pagrindas ir ypatumai

Administracinės teisės normos reguliuoja ne tik valstybinio valdymo funkcijas, bet ir reglamentuoja asmenų elgesio taisykles visuomeninėse vietose, transporte, buityje ir pan., kur ne visi tinkamai elgiasi, kartais net pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus. Todėl viena iš svarbiausių administracinės teisės veikimo sferų yra viešosios tvarkos apsauga. Valstybė aktyviai kovoja su asmenimis, padariusiais administracinės teisės pažeidimus, taikydama jų atžvilgiu prievartos priemones, pvz., administracinę atsakomybę.

Teisės pažeidimai gali būti įvairūs ir užtraukti baudžiamąją, civilinę, drausminę ar materialinę atsakomybę. Tačiau dažnai teisės pažeidimų pavojingumas nėra toks didelis, kad jį būtų galima laikyti nusikaltimu. Vis dėlto ir į tokius teisės pažeidimus negalima nereaguoti. Kaip tik tokie visuomenei nelabai pavojingi pažeidimai ir laikomi administraciniais teisės pažeidimais, o juos apibrėžia ATPK 9 straipsnis.

Administraciniu teisės pažeidimu (nusižengimu) laikomas priešingas teisei, kaltas (tyčinis ar neatsargus) veikimas arba neveikimas, kuriuo kėsinamasi į valstybinę arba viešąją tvarką, nuosavybę, piliečių teises ir laisves, į nustatytą valdymo tvarką, už kurį įstatymai nustato administracinę atsakomybę.

Kaip matyti iš pateiktos sąvokos, administraciniai teisės pažeidimai apibūdinami tokiais požymiais:

• tai elgesio aktas, išreiškiantis veikimą arba neveikimą (neatvykimas į privalomąją pradinę karo tarnybą arba mokymus – ATPK 212 str.);

• administraciniu teisės pažeidimu pripažįstama tik neteisėtas elgesys,

nesuderinamas su administracinės teisės normomis;

• administracinis teisės pažeidimas visada padaro visuomenei žalą;

• tai kalta veika, padaryta tyčia ar neatsargiai (pavyzdžiui, paso praradimas ar tyčinis jo sugadinimas – ATPK 203 str.);

• už administracinius teisės pažeidimus taikomos įstatymu nustatytos atsakomybės priemonės – administracinės nuobaudos.

Administracinė atsakomybė – tai specialius įgaliojimus turinčių valstybinių organų, pareigūnų reagavimo į teisės pažeidimus forma, už kuriuos įstatymas nustato administracines sankcijas, numatytas Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse (pavyzdžiui, alkoholinių gėrimų gėrimas arba girto pasirodymas viešosiose vietose – 178 str., transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimas -123 str., prekybos viešosiose vietose taisyklių pažeidimas – 167 str., nedidelis chuliganizmas – 174 str. ir t. t.).

Administracinė atsakomybė tari kai kurių specifinių ypatumų, skiriančių ją nuo kitų teisinės atsakomybės rūšių.

1. Visų pirma administracinę atsakomybę nustato tam tikri įstatymai

(ATPK), todėl ji turi savo norminę teisinę bazę.

2. Administracinės atsakomybės pagrindas yra administracinės teisės pažeidimas.

3. Administracinė atsakomybė nėra tokia griežta kaip baudžiamoji ir neužtraukia teistumo asmens, kuriam ji buvo taikyta ir negali būti pagrindas atleisti jį iš darbo, išskyrus skiriamą administracinę nuobaudą – nušalinimą nuo darbo (pareigų).

4. Administracinės atsakomybės subjektais gali būti tik fiziniai asmenys. Jie nėra tarnybiškai pavaldūs organui (pareigūnui), skiriančiam administracines nuobaudas ir nėra su juo susiję darbo santykiais. Tuo administracinė atsakomybė skiriasi nuo drausminės atsakomybės.

5. Administracinė atsakomybė skiriasi nuo civilinės teisinės (materialinės), nes ji susijusi su materialinės žalos padarymu. Tuo tarpu administracinė atsakomybė galima ir nepadarius materialinės žalos.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 515 žodžiai iš 993 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.