Baltu kalbos
5 (100%) 1 vote

Baltu kalbos

Kalbotyros pradmenys

Paruošė:

Pasaulyje yra apie 3000 kalbų, kurios pagal kilmę grupuojamos į daugelį giminiškų kalbų šeimų. Viena iš geriausiai ištirtų ir didžiausių kalbų šeimų yra indoeuropiečių šeima. Šios šeimos kalbomis šneka arti dviejų milijardų žmonių.

Indoeuropiečių kalbų šeimą sudaro 11 šakų: a) baltų, b) slavų, c) germanų, d) italikų ir romanų, e) keltų, f) graikų, g) albanų, h) armėnų, i) indų- iranėnų, j) anatolų ir k) tocharų. Dvi paskutiniosios šakos yra jau išnykusios.

Taigi, norėčiau aprašyti mums geriausiai pažįstamas – baltų kalbas.

Šiai šakai priklauso gyvosios lietuvių, latvių kalbos ir mirusios- prūsų, jotvingių, kuršių, žiemgalių, sėlių. Lietuvių ir latvių kalbomis dabar šneka apie 5 milijonai žmonių (daugiausia Lietuvos ir Latvijos teritorijose). Visos kitos baltų kalbos, išskyrus prūsus, nepaliko jokių rašto paminklų, todėl apie jas ir apie jomis kalbėjusių žmonių skaičių maža ką žinome.

Iš vietovardžių analizės nustatyta, kad senovėje baltų gyvenamoji teritorija driekėsi nuo žemutinės Vyslos gana toli į rytus.

Nuo seno baltai turėjo glaudžių kontaktų ne tik su slavais ir germanais, bet ir su savo šiaurės kaimynais finais ( dabartinių estų, suomių ir kt. protėviais). Tai rodo nemaža baltiškų žodžių, išlikusių ligi šiol finų kalbose, pvz: est. hein „šienas“, kirves „kirvis“, suom. Pirtti „dūminė pirtis“.

Baltų kalbos yra artimiausios slavų kalboms ( priskaičiuojama apie 300 bendrų baltams ir slavams žodžių, taip pat randama nemaža morfologijos, sintaksės bendrybių). Todėl kai kurie lingvistai mano, kad baltai ir slavai kadaise sudarę vieną baltų – slavų šaką, vėliau suskilusią į dvi atskiras atšakas.

Baltų kalbos paprastai skirstomos į dvi grupes: vakarų baltus ir rytų baltus. Vakarų baltams priskiriamos išnykusios prūsų ir jotvingių, o rytų baltams – gyvosios lietuvių, latvių ir mirusios kuršių, žiemgalių, sėlių kalbos.

VAKARŲ BALTAI

Iš vakarų baltų daugiausiai pažįstama prūsų kalba, kuria buvo šnekama tarp Vyslos žemupio ir Nemuno. Yra išlikę keletas prūsų kalbos paminklų. Iš tokių paminklų, taip pat iš surinktų prūsiškų vietovardžių ir asmenvardžių lingvistai atkuria prūsų kalbos fonologinę ir gramatinę sistemą, pasižyminčią dideliu archajiškumu. Prūsų kalba, ypač pastaraisiais dešimtmečiais, labai intensyviai tyrinėjama: rašomi jos žodynai, gramatikos.

Prūsų kalbai artima turėjo būti ir jotvingių kalba. Apie šią kalbą, išnykusią anksčiau už prūsų, yra labai nedaug duomenų: keletas prastai užrašytų žodžių ir keliolika jotvingiškai tariamų vietovardžių.

Vakariniai baltai nuo rytinių skyrėsi šiomis būdingesnėmis ypatybėmis: 1) jie išlaikė senovinį dvibalsį ei, kurį rytiniai baltai pavertė ie; 2) vietoj prabaltiškų š, , panašiai kaip ir latviai, turėjo s,z; 3)vietoj priebalsinio junginio gl turėjo dl; 4) turėjo bevardės giminės daiktavardžių formas; 5) turėjo daugiskaitos galininke galūnę –ns; 6) turėjo nemaža skirtingų žodžių.

RYTŲ BALTAI

Iš rytų baltų kalbų stambiausia yra lietuvių kalba, kuria kalba apie 3,5 mil. žmonių Lietuvoje, šiek tiek Baltarusijoje ir Lenkijos šiaurėje.

Lietuvių kalba, VI-VII a.,atsiskyrusi nuo latvių kalbos, vėliau ėmė skilti į tarmes. Apie XII-XIV a. Joje ėmė išsiskirti aukštaičių ir žemaičių tarmės, kurios dar smulkiau skaidėsi patarmėmis, o šios savo ruožtu- šnektomis ir pašnektėmis.

Aukštaičių dabar yra trys pagrindinės patarmės: rytų, vakarų ir pietų aukštaičiai (dzūkai), o žemaičių- taip pat trys: vakarų arba klaipėdietiški (donininkai), šiaurės vakarų arba telšiškiai (dounininkai) ir pietų arba raseiniškiai (dūnininkai). Dabar bendrinės kalbos pagrindu eina vakarų aukštaičių pietiečių (suvalkiečių) tarmė, išlaikiusi senesnes fonetikos ir morfologijos lytis.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 626 žodžiai iš 1200 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.