Bpk ikiteisminis tyrimas
5 (100%) 1 vote

Bpk ikiteisminis tyrimas

ĮVADAS

Ikiteisminis tyrimas, kurio atlikimo tvarką reglamentuoja Baudžiamasis kodeksas yra pirmoji baudžiamojo proceso stadija. Ikiteisminis tyrimas yra vientisa stadija. Tai garantuoja greitesnį bylos tyrimą šioje stadijoje, nes daugumos tyrimo veiksmų nereikės atlikti po kelis kartus. Didžiausia atsakomybė už sėkmingą ikiteisminio tyrimo atlikimą tenka prokurorui. Prokuroras, atsižvelgdamas į padarytos nusikalstamos veikos sunkumą, numatomo tyrimo sudėtingumą bei kitas bylos aplinkybes, pats atliks visus ar dalį tyrimo veiksmų ar įpareigos tokius veiksmus atlikti ikiteisminio tyrimo įstaigą. Daugiausią ikiteisminio tyrimo veiksmų turės atlikti policija, kuriai prokuroras galės pavesti atlikti procesinius veiksmus net ir bylose, kuriose formaliai šiuos veiksmus turėtų atlikti ikiteisminio tyrimo įstaiga.

Pagal BPK, paaiškėjus nusikalstamos veikos požymiams iš karto pradedamas ikiteisminis tyrimas. Pagal kodeksą atlikti bet kokius proceso veiksmus nenusprendus, kad turi būti atliekamas ikiteisminis tyrimas, draudžiama. Ikiteisminis tyrimas turi būti pradedamas esant nors minimaliam pagrindui manyti, kad buvo padaryta nusikalstama veika. Žinoma, tokio minimalaus pagrindo nepakanka griežtų procesinių prievartos priemonių taikymui pagrįsti, tačiau atlikti žmogaus teisių nevaržančius proceso veiksmus ikiteisminio tyrimo pradžioje turint tik nepatikrintą informaciją apie galimai buvusią nusikalstamą veiką, nėra jokių kliūčių.

Ikiteisminis tyrimas nėra saistomas jokiais griežtai apibrėžtais terminais, todėl nėra jokio reikalo tyrimą stabdyti atsiradus kokiai nors procesiniai kliūčiai. Ikiteisminio tyrimo sustabdymas iš esmės reikš preliminarų bylos nutraukimą.

PROKURORO FUNKCIJOS IKITEISMINIAME TYRIME

Pagal BPK prokuroras yra atsakingas už ikiteisminio tyrimo rezultatus. Prokuroras privalo ne tik tikrinti ar ikiteisminio tyrimo pareigūnai tinkamai atlieka savo procesines pareigas, bet ir pats aktyviai dalyvauti atliekant nusikalstamų veikų tyrimą. Prokuroro nurodymai yra privalomi ikiteisminio tyrimo pareigūnams, tačiau paaiškėjus, kad ikiteisminis tyrimas buvo atliktas nesėkmingai dėl to, kad prokuroras laiku ikiteisminio tyrimo pareigūnams nedavė reikiamų nurodymų, atsakomybė tenka prokurorui.

Funkcijų padalinimo ikiteisminio tyrimo pareigūnams ir prokurorui logika remiasi tuo, kas ikiteisminio tyrimo pareigūnas turėtų atlikti teisiniu požiūriu mažiau sudėtingus veiksmus, reikalaujančius daugiau kriminalistinių, o ne teisinių žinių. Prokuroro pareiga priimti sprendimus, kai reikia spręsti teisines problemas. Prokuroras taip pat privalo atsakyti už tinkamą viso ikiteisminio tyrimo atlikimą. Tuo tarpu ikiteisminio tyrimo pareigūnui gali būti pavedama atlikti veiksmus tik dėl tam tikrų epizodų ar rinkti reikalingus tiriant bylą duomenis tik tam tikrais aspektais ar ikiteisminio tyrimo etapais.

Pagal Konstitucijos 118 straipsnį prokurorui priskirtos ikiteisminio tyrimo organizavimo ir vadovavimo jam funkcijos persipina, bet kiekviena iš jų turi išskirtines savybes. Prokuroro pareiga organizuoti ikiteisminį tyrimą reiškia, kad prokuroras turi nuspręsti, kas turi atlikti ikiteisminį tyrimą: viena ikiteisminio tyrimo įstaiga ar kelios bendradarbiaujančios įstaigos. Pastaruoju atveju prokuroras nustato, kokie veiksmai kokiai įstaigai pavedami. Prokuroras taip pat turi nuspręsti, kada ir dėl kokių veiksmų atlikimo reikia kreiptis į ikiteisminio tyrimo teisėją. Prokuroras turi priimti sprendimą dėl tyrimo krypties ir apimties. Prokuroras prireikus turi duoti privalomus ikiteisminio tyrimo pareigūnams nurodymus dėl konkrečių tyrimo veiksmų atlikimo. Tik prokuroras gali priimti svarbiausius sprendimus, lemiančius tolesnę proceso eigą: tik prokuroras gali priimti sprendimus dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo, surašyti kaltinamąjį aktą, kreipdamasis į ikiteisminio tyrimo teisėją inicijuoti griežčiausių prievartos priemonių taikymą.

Organizavimas ir vadovavimas priklauso nuo konkretaus atvejo. Labai sunkių ir sunkių nusikaltimų padarymo atvejais prokuroras turi nuolat sekti, kaip vyksta ikiteisminis tyrimas ir duoti reikalingus ikiteisminio tyrimo pareigūnams nurodymus. Lengvesnių nusikalstamų veikų atvejais ikiteisminio tyrimo pareigūnams prokuroras gali suteikti daugiau galimybių savarankiškai priimti reikiamus sprendimus. Ikiteisminio tyrimo pareigūnams prokurorai privalo iš anksto nurodyti, kokius veiksmui jie privalo ar gali atlikti tipinėse situacijose.

Prokuroras bet kurios nusikalstamos veikos padarymo atveju gali nuspręsti atlikti ikiteisminį tyrimą pats. Jis taip pat gali nuspręsti perimti iš bet kurios ikiteisminio tyrimo įstaigos tyrimą ir pats jį užbaigti, pradėti ikiteisminį tyrimą, po to perduoti jį užbaigti ikiteisminio tyrimo įstaigai, nuspręsti atlikti tyrimo metu tik sudėtingesnius veiksmus, visą tyrimą nurodydamas atlikti ikiteisminio tyrimo įstaigai Pagal BPK dėl bet kurios nusikalstamos veikos prokuroras pats gali atlikti tyrimą arba pavesti tai bet kuriai ikiteisminio tyrimo įstaigai.

IKITEISMINIO TYRIMO ĮSTAIGOS

Ikiteisminio tyrimo metu kompetencija atlikti proceso veiksmus ar nuspręsti, kad jie turi būti atlikti, dalinama tarp ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ir ikiteisminio tyrimo
teisėjo. Ikiteisminio tyrimo pareigūnai vienus proceso veiksmus gali atlikti savo nuožiūrą, kitus – tik gavę prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo sankciją. Be sankcijos ikiteisminio tyrimo pareigūnas gali atlikti daugumą BPK IV dalyje numatytų tyrimo veiksmų ir taikyti kai kurias, žmogaus teises mažiausiai varžančias, procesines prievartos priemones.

BPK pagrindine ikiteisminio tyrimo įstaiga įvardyta policija. Kuriems policijos padaliniams pavedamos ikiteisminio tyrimo funkcijos, nustato vidaus reikalų ministras ir generalinis policijos komisaras. Policija, skirtingai nei kitos įstaigos, yra universali ikiteisminio tyrimo įstaiga, galinti pati pradėti ikiteisminį tyrimą ar atlikti prokuroro pavedimus dėl bet kurios nusikalstamos veikos.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 812 žodžiai iš 1623 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.