Dokumentas mano gyvenime
5 (100%) 1 vote

Dokumentas mano gyvenime

ĮŽANGA

Šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama didelė įvairovė dokumentų. Su daugeliu iš jų mes susiduriame kiekvieną dieną. Tokie dokumentai tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, be jų neįsivaizduojame savo dienotvarkės, planų. Nemaža dalis dokumentų tampa aktualūs ir reikalingi tik tada, kai iškyla specifinės problemos, susijusios su tam tikros srities veikla, o dalis dokumentų taip ir lieka nepažinti bei nesuvokti. Todėl šio darbo tikslas yra:

v bendrais bruožais supažindinti su dokumento sąvoka,

v išsiaiškinti dokumento svarbą bei panaudojimą.

Verta pastevėti ir tai, kad dokumento samprata, reikšmė, panaudojimas labai kinta priklausomai nuo žmogaus amžiaus etapų, jo išsilavinimo. Taigi dar keli šio darbo tikslai:

v aptarti žmogaus amžiaus etapus ir jų sąryšį su dokumentais,

v bendrais bruožais aptarti dokumentų suvokimą priklausomai nuo įgyto išsilavinimo.

Kad visa tai būtų lengviaus padaryti, darbe bus apibūdinti mano gyvenimo bei mokymosi etapai, pradedant gimimu ir baigiant dabartimi, t.y. devynioliktaisiais mano gyvenimo metais.

DOKUMENTO SĄVOKA

Dokumento sąvoka kilusi iš lotynų kalbos ir reiškia ,,įrodyti, parodyti”.

v Dokumentu vadinama bet kokioje materialioje laikmenoje tam tikra ženklų sistema užfiksuota informacija, kuri gali būti perduodama erdvėje ir laike ( Zinkevičienė J. ,,Dokumentotyrs pagrindai”).

v Dokumentu vadinama medžiaginė laikmena su joje įrašyta informacija, skirta saugoti ir vartoti (,,Bibliotekininkystės ir bibliografijos terminų žodynas”).

v Dokumantas – tai laikmena, kurioje fiksuojama informacija ( ,,Knygotyros” enciklopedinis žodynas”).

DOKUMENTAI PIRMAISIAIS GYVENIMO METAIS

Mažas žmogus, ateidamas į pasaulį jau vien savo atėjimu, net to ir nesuprasdamas, tampa informacijos vartotoju bei skleidėju, todėl visai nenuostabu, kad jis pirmajame gyvenimo etape susiduria su laikmenomis, kuriose fiksuojama informacija, t.y. dokumentais.

Vienas iš pirmųjų mano tokių dokumentų yra gimimo kortelė. Ji pakabinama naujagimiui ant rankytės ir kaklo su vaiko numeriu, gimimo data, lytimi bei svoriu, mamos vardu, pavarde, tėvavardžiu. Tokia informacija pasižymi dideliu glaustumu, tikslumu, relevantumu (informacija atitinka poreikius), ją galima laikyti pirmine, nes tai yra informacija, užfiksuota materialioje laikmenoje, tiesiogiai fiksuojanti gimimo faktą (pagal pirminio dokumento apibrėžimą).

Dar vienas reikšmingas pirmojo gyvenimo etapo dokumentas – gimimo liudijimas. Jis yra itin svarbus, nes šis dokumentas liudija žmogaus tapatybę. Tai nėra nei kopija, nei nuorašas, todėl šį dokumentą taip pat laikysime pirminiu šaltiniu. Gimimo liudijimą galima priskirti oficialiems (pagal visuotinę dokumentų paskirtį), asmeninio naudojimo, lakšto formos dokumentams.

Prie panašių dokumentų galima paminėti ir krikštynų liudijimą, jis taip pat yra pirminis, oficialus, lakšto formos dokumentas, tačiau jo juridinė galia yra mažesnė nei gimimo liudijimo.

Pirmajame žmogaus gyvenimo etape sutikti dokumentai dažniausia yra oficialūs, pirminiai. Šie dokumentai liudija pagrindinius faktus apie vaiko būklę, sveikatos pakitimus, tiesiog konstatuoja pagrindinius gyvenimo faktus. Gimimo liudijimas yra svarbus ne vien dėl to, kad tai pirminis dokumentas, tačiau ir dėl šio dokumento svarbos tolesniuose gyvenimo etapuose, nes gimimo liudijimas yra svarbiausias vaiko dokumentas iki jam sulaukus pilnametystės. Nors pačiam naujagimiui šis dokumentas yra visiškai nesvarbus todėl, kad nesuformuoja jokio požiūrio ar supratimo apie pačius dokumentus, jų įvairovę, subtilumus bei paskirtį, nes pirmojo savo gyvenimų etapo tiek aš, tiek visi kiti kūdikiai neatsimena. Taigi ir mano gyvenime patys pirmieji dokumentai man suteikė tik pagrindinę informaciją apie mane, nustatė tapatybę, tačiau gebėjimo vertinti ir analizuoti dokumentus dar neturėjau. Tam, kad atsirastų bent primityvus supratimas apie dokumentus, reikalingas ir primityvus mąstymas. Šis gyvenimo etapas bus aptartas tolimesniame skyrelyje.

IKIMOKYKLINIO AMŽIAUS DOKUMENTAI

Kartu su kalba, pasaulio bei daiktų pažinimu imasi formuotis ir supratimas apie dokumentus. Jis dar labai menkas, tačiau daiktai jau bandomi vadinti tikraisiais vardais, jie imami klasifikuoti pačiais primityviausiais būdais: pradedamos skirti spalvos, formos.

Vienas iš populiariausių mano ikimokyklinio amžiaus žaislų – atvirutės. Jau tada aš pati nesuprasdama klasifikavimo reikšmės, bandydavau rūšiuoti atvirutes (kitaip tariant dokumentus) vienu iš labiausiai paplitusiu dokumentų apdorojimo būdu – klasifikavimu. Klasifikavimas – tai dokumentų apdorojimo metodas, skirstant dokumentus į klases, poklasius ir smulkesnius skirsnius pagal bendrus požymius ( Zinkevičienė J. ,,Dokumentotyrs pagrindai”). Atvirutes klasifikavau pagal atviručių dydį, spalvą, paveikslėlio formą. Šis procesas buvo atliekamas žaidimo forma, todėl ir pačio klasifikavimo samprata man prilygo žaidimui. Žaisdama sugebėdavau skirti ne tik atvirutes, bet ir garsinius, rašytinius, regimuosius dokumentus.

DOKUMENTŲ SUVOKIMAS PRADINĖJE MOKYKLOJE

Viena iš pagrindinių mokyklos funkcijų – mokyti, ugdyti vaikų moralę. Žinios mokykloje daugiausia perteikiamos knygine forma, taigi ateidamas į mokyklą, mažametis yra supažindinamas su dar vienu
dokumentotyros nagrinėjamu objektu – knyga.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 759 žodžiai iš 1509 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.