Europos plėtros fondas
1. Pagrindinė informacija
Europos plėtros fondas yra mechanizamas padedantis ACP šalių plėtrai. Jis yra principinis instrumentasBendruomenės plėtros pagalbos politikoje.
Pagrindinis EPF tikslas yra padėti finansiškai ACP šalių plėtrai, pagrindu ilgam laikui suderntų programų ypatingai dėl:
• Žemės ūkio plėtros
• Industralizacijos
• Ekonominės infrastruktūros.
Fondas pateikia kokį nors projektą arba programą, kuri teikia pagalbą ekonominei, socialinei arba kultūrinei šalių plėtrai, pavyzdžiui:
• Švietimo Plėtra (aprūpinati žmones galimybėmis studijuoti)
• Infrastruktūros plėtra (pvz: tiesiamas kelias nuo uosto iki pagrindinio pramonės miesto)
• Plėtra ir produkcijos realizuojamo asortimento išplėtimas
• Humanitarinė pagalba
Šie ilgalaikiai projektai taip pat integruoja kovą su kitomis problemomis tokiomis kaip: skurdas, seksualinė diskriminacija; ir aplinkosauga.
2. Kotono sutartis
Ši bendra operacija su ACP šalimis [rasidėjo Romos sutartimi 1975m. kuri kuri davė pradžią Octs asociacijai (overseas countries and territories) su tuo metu buvusia europos bendrija. 1963m. pirmoji kooperatyvinė sutartis buvo pasirašyta Yaoundė vardu, kuris buvo atnaujintas 1969m. Sekdama D.B. padidėjimu 1973m., nauja sutartis Lomė konvencija buvo pasirašyta 1975m. (į kurią įejo Britanijos tautų sajungos šalys). Ji buvo atnaujinta 1979, 1984 ir 1990m.
Kotono sutartis buvo pasirašyta 2000m. birželio 23, pasibaigus Lomė konvencijai. Sutartis turi būti ratifikuota, kas buvo nesitikima, kad bus padaryta iki 2003m pradžios.
Kotono sutartis buvo pasirašyta 77 šalių: 48 afrikos valstyboės; 15 karibų ragiono šalių; ir 14 ramiojo vandenyno regiono į kurias įeina 6 ramiojo vandenyno Palau nares, Mikronezijos, Maršalo salų, Nauru, Niue ir Kuko salos.
Sutarties tikslai yra atstatyti makroekonominius balansus, plėtoti privačius sektorius, pagerinti socialinį aptarnavimą, palaikyti ragioninę integraciją, stiprinti seksualinę lygybę, apsugoti aplinką ir panaikinti, progresyviu ir abusišku būdu prekybos barjerus.
Plėtros programa, tobulėjo kartu Koton sutarties sistema, likusieji 5 ramsčiai:
1. Politinis dialogas
2. Civilinių kompanijų bendradarbiavimas
3. Skurdo mažinimas
4. Naujos ekonomikos ir komercinės kooperacijos sistema
5. Financinių kooperacijų roformacija
Svarbūs klausimai tokie kaip taikos atstatymas, konfiktų prevencijos politika ir migracija buvo specialiai sukurta nająjai sutarčiai.
Kotono bruožas (kurio trūko kitoms sutartims) pilietinės bedruomenės ir ekonominių ir socialinių veikėjų įtraukimas į ACP- EU partnaryste. Jos tikslas apimti šias grupes į strategijų ir prioritetų apirėžimą išskirtinėje vyriausybių jurizdikcijoje. Tikslas įkurti mechanizmus kuriesuderintų valstybių atsakomybę ir didėjančios įtakos atpažinimo vykdomų valstybės veikėjų plėtros procese.
3. Finasavimas
EDF yra finansuojams ne iš EC biudžeto, bet iš tiesioginių Šalių narių įnašo, kuris būna sutartas svarstymuose. Suma skiriam Šalių narių priklauso nup kitų veiksnių, dalinai besiremiančių jų BVP ir dalinai besiremiančių pareities sąsajų (pvz: buvusių kolonijų) su įtrauktomis ACP šalimis.
9 EDF įnašai bus tokie:
Šalis Narė Įnašai milijonais eurų
Belgija 540,96
Danija 295,32
Vokietija 3223,68
Graikija 172,50
Ispanija 805,92
Parncūzija 3353,4
Airija 85,56
Italija 1730,52
Liuksemburgas 40,02
Olandija 720,36
Austrija 133,86
Suomija 204,24
Švedija 376,74
Didžioji Britanija 1751,22
Iš viso 13800,00
Kadangi EDF yra ne biudžetinė, nėra jokio reikalo kasmetiškumui. Svarbiausioji savybė kurią leidžia fondas yra robotas laikas per kurį reikia užbaigti duotajį projektą (be to vidutiniškai tai užima ne daugiau nei 10 metų). Dėl šios priežasties Vis dar yra tesiami 6, 7 ir 8 EDF projektai. Išlaidos ne tik ir dar, tiesą sakant, toks dalykas, kad dar nėra paimta nė vieno įnašo iš 8 EDF. Įvairių EDF konsolidacija padarys įmanoma išvengti paralelinių sistemų programų.