Friderikas šopenas jo gyvenimas ir kūryba
5 (100%) 1 vote

Friderikas šopenas jo gyvenimas ir kūryba

Friderikas Šopenas gimė netoli Varšuvos . Galimos trys jo gimimo datos . Iki šiol tiksliai nežinoma, ar tai buvo saulėta 1810 metų kovo 1 diena, ar apsiniaukusi 1809 metų kovo 1 diena, ar pagaliau 1810 metų vasario 22 diena .

Kompozitoriaus tėvas Nikolajus Šopenas – prancūzas, valstiečio sūnus, dar jaunas būdamas persikėlė į Lenkiją . Sunku pasakyti, kas privertė jį palikti Prancūziją, bet Lenkijoje jis atrado naują gimtinę ir buvo aktyvus, sprendžiantis jos likimui . Nikolajus Šopenas kartu su lenkų patriotais dalyvavo kovose už Lenkijos nepriklausomybę . Žmogus plačių pažiūrų ir akiračio ėmėsi pedagoginės veiklos ir greitu laiku išsikovojo vieno iš geriausių Varšuvos pedagogų reputaciją . Žmogus plataus akiračio ir išsilavinimo ėmėsi pedagoginės veiklos ir greitu laiku išsikovojo vieno iš geriausių Varšuvos pedagogų reputaciją . 1806 metais jis vedė Justiną Kšžižanovską . Iš išlikusių liudijimų, kompozitoriaus motina buvo labai muzikali, gerai grojo fortepijonu, turėjo gražų balsą . Savo motinai Friderikas turėtų būti dėkingas už pirmus muzikinius įspūdžius, nuo mažens išugdyta meile liaudies melodijoms .

1810 metų rudenį, praėjus kuriam laikui po sūnaus gimimo, Nikolajus Šopenas persikėlė į Varšuvą, kur susiklosčius palankioms aplinkybėms, licėjuje gavo prancūzų kalbos dėstytojo vietą .

Tėvų inteligencijos ir jautrumo dėka, visus šeimos narius supo meilė ir visa tai labai teigiamai veikė gabių vaikų vystymasi . Be Frideriko Šopenų šeimoje dar augo trys seserys : vyriausioji – Liudvika, kuri buvo jam geriausia ir ištikimiausia drauge, ir jaunesnės – Izabelė ir Emilija . Visos seserys buvo apdovanotos skirtingais talentais . Ypatingu dėmesiu ir rūpesčiu buvo apsuptas mažasis Friderikas su jo nepaprastais muzikiniais gabumais . Kaip Mocartas jis stebino aplinkinius muzikiniu veržlumu, neišsenkama improvizacine fantazija . Jo muzikinis suvokimas pasireiškė labai audringai ir neįprastai . Berniukas galėjo verkti, klausydamas muzikos, pašokti naktį, kad pagrotų fortepijonu prisimintą melodiją ar akordą .

Šeštiesiems ar septyntiesiems metams reikia priskirti sistemingų Frideriko muzikinių žinių laiko pradžią . Pirmuoju ir vieninteliu jo fortepijono mokytoju buvo čekas Voicekas Živni, kuris neaišku koks buvo pedagogas, bet koks muzikantas, galima spręsti iš to, kad būtent jis išauklėjo Friderikui meilę J.S.Bachui ir V.A.Mocartui . Būdamas jau subrendęs menininkas ir koncertuojantis pianistas Šopenas neišsiskirdavo su Mocarto partitūromis, o kartą į klausimą, kaip jis ruošiasi koncertams atsakė : „Aš paprasčiausiai užsirakinu dviems savaitėms ir groju Bachą – tai mano pasiruošimas“.

Friderikui buvo 12 metų kai jo mokytojas pats atsisakė nuo tolimesnių užsiėmimų aiškindamas, kad daugiau savo mokiniui jis nieko negali duoti .

Beveik sutapo laikas su rimto muzikinio mokymosi pradžia, kai atsirando ir pirmieji kūriniai . Polonezas g – moll buvo publikuotas, kai jo autoriui buvo tik 7 metai, o geritu laiku vyko ir mažojo Šopeno pasirodymas . Varšuvos spauda džiugiai priėmė šį įvykį : „Šio lenkiško šokio kompozitorius – berniukas 8 metų – yra tikras muzikos genijus . Jis ne tik visiškai laisvai ir su geru skoniu atlieka pačias sudėtingiausias fortepijonines pjeses, bet ir yra kelių šokių ir variacijų, kurie stebina muzikos žinovus, kompozitorius“. Pirmasis viešas pasirodymas davė pradžią tolesniems artistiniams Šopeno pasiekimams Varšuvoje.

1823 metais Šopenas įstojo tiesiai į licėjaus ketvirtą klasę . Mokėsi rimtai ir pavyzdingai, iš visų dalykų labiausiai mėgo istoriją ir literatūrą, pereidamas iš klasės į klasę gaudavo pagyrimus . Beje, Šopenas liko visiškai abejingas tiems dalykams, kurie ateityje galėjo užtikrinti jam karjerą ir aukštą visuomeninę padėtį.

Atostogas Friderikas leisdavo artimų draugų valdose, kur patekdavo prie liaudies kūrybos ištakų, valandų valandas stebėdamas kaimo vakaruškas su šokiais ir dainomis, įsiklausydamas į savotišką kaimo orkestro skambėjimą, kuris grojo mazuras, kaimo polonezus . Šopenas prisipažino : „Aš ilgai mokiausi pajausti lenkų liaudies muziką“. Asmeniniai jo pojūčiai davė daugiau naudos negu visi mokytojas.

Licėjaus metais Šopenas rašė eilėraščius, pjeses teatrui . Išlikę piešiniai ir karikatūros sako apie gabumus ir šioje srityje, o jo kaip mimo talentas sukeldavo susižavėjimą teatro žinovams . Aštri dailininko akis ir šaunus geranoriškas humoras padėdavo greitai pastebėti ir matomus charakterio bruožus ir tuoj pat sudėti tai į linskamą karikatūrą, arba išreikšti muzikine improvizacija, aktoriniu gestu, mimika . Tais metais gyvenimo džiaugsmas pasireiškė visur ir visaip.

Įvairiapusiškas vystymasis, protas ir geraširdiškumas, manieros suteikė Šopenui reto patrauklumo.

1826 metais jis įstojo į Varšuvos konservatoriją, dvasiškai jau buvo pasiruošęs plačių kultūrinių įvykių suvokimui ir protingam jų vertinimui . Nikolajaus Šopeno asmenybė, geros pažintys traukė i namus daugelį lenkų inteligencijos atstovų – rašytojų, mokslininkų, muzikantų, dailininkų.

Kazimiras Brodzinskis, poetas ir lenkų literatūros tyrinėtojas Varšuvos universiteto profesorius, kurio paskaitas lankė Šopenas, sakė : „Poezija yra
veidrodis, kuriame atsispindi visa epocha, kiekviena tauta . Nebūkime aidu svetimšaliams, neištrypkime gėlių gimtojoje žemėje vien dėl to, kad čia lengvai auga svetimi“.

Tarp asmeninių Šopeno draugų buvo nemažai iš tikrųjų talentingų žmonių . Labai artimu jam buvo žinomas kompozitorius ir pedagogas Juzefas Elsneris, kuris paskyrė savo gyvenimą muzikinei švietėjiškai veiklai . Daugelį metų Elsneris buvo Nacionalinės operos direktorium, po to vadovavo pagrindinei 1821 metais Varšuvos konservatorijai, vėliau gavusiai Svarbiausios muzikos mokyklos pavadinimą . Į šią mokyklą Šopenas įstojo 1826 metų rydenį po licėjaus užbaigimo . Čia jis mokėsi teorijos ir kompozicijos.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 893 žodžiai iš 2737 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.