Galimos ekstremalios situacijos Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Galimos ekstremalios situacijos Lietuvoje

Ekstremalios situacijos, jų skirstymas. Nelaimės bei jų padariniai- labai skirtingi. Įvykus didelei nelaimei, gali susidaryti ekstremali situacija. Tai padėtis, kai dėl ginkluotų konfliktų, technogeninių procesų ar gamtos reiškinių kyla didelė grėsmė žmonių sveikatai, gyvybei, sutrikdoma ekonominė veikla arba ištinka ekologinė nelaimė. Tuomet reikalingos specialios priemonės ir veiksmai gyventojams, materialinėms bei kultūrinėms vertybėms apsaugoti.

Jų pobūdis priklauso nuo šalies geografinės padėties, ekonominių ir politinių sąlygų. Lietuvos Vyriausybė yra nustačiusi svarbiausias galimų ekstremalių situacijų priežastis. Tai:

• Pramonės įmonėse, pavojinguose ir kariniuose objektuose, naftotiekiuose, dujotiekiuose ar vežant pavojingąsias medžiagas įvykstančios avarijos ir katastrofos;

• Avarijos ir katastrofos atominėje elektrinėje ir objektuose, naudojančiose radioaktyviąsias medžiagas, taip pat saugant bei vežant šias medžiagas;

• Gaivalinės nelaimės, epidemijos;

• Avarijos ir katastrofos, karo veiksmai kitų šalių teritorijoje ( kai dėl tų nelaimių kyla pavojus Lietuvos gyventojams);

• Karinės provokacijos, diversijos, karinis įsiveržimas ar galimi karo veiksmai Lietuvoje, jos teritorijai tapus užsienio valstybių kovos veiksmų vieta;

Avarijos ir katastrofos. Avarija vadinamas netikėtas technikos gedimas, susijęs su dideliais nuostoliais. Žiniasklaida mus informuoja apie įvairias avarijas pasaulyje, kadangi visa technika dažniau ar rečiau genda. Avarijas sukelia technikos įrenginiuose sukauptos galingos jėgos. Jos gedimo metu tampa nebevaldomos ir pradeda veikti stichiškai- viskas laužoma, griaunama, naikinama.

Viena didžiausių katastrofų įvyko Černobilio atominėje elektrinėje. Jos priežastys- nepakankamai patikima reaktoriaus konstrukcija, nepagrįsti eksperimentai su juo; taip pat darbuotojai nebuvo pasiruošę veikti nelaimės atveju. Mūsų valstybėje taip pat yra atominė elektrinė Ignalinoje. Po Černobilio avarijos Vyriausybė ėmė skirti itin didelį dėmesį šios elektrinės apsaugai, darbuotojų ruošimui avarinėms situacijoms. Mes balsavome už įstojimą į ES ir ši nori uždaryti AE Ignalinoje, kadangi ji kelia pavojų visai Europai. Nors AE uždarymas bus skaudus ekonomiškai, tačiau mūsų valstybėje sumažės viena katastrofos grėsmė.

Avarijų įmanoma išvengti ir reikia to siekti. Katastrofų tikimybė didėja dėl statybos trūkumų, įrenginių susidėvėjimo, taip pat darbuotojams nuo rutinos “atbunka “ dėmesingumas. Kai prisikaupia tokių trūkumų, tereikia mažiausios priežasties, ir avarija įvyksta. Taip pat avarijos įvyksta dėl žmonių įvairių tyčinių veiksmų. Todėl Ignalinos AE yra apsauga, tikrinamas kiekvienas įeinantis žmogus. Bet kad ir kokia būtų stipri apsauga, priežiūra, reikia kiekvieną minutę būti pasiruošusiems galimai avarijai ir žinoti kaip elgtis. To mus ir ruošia CIVILINĖ SAUGA. Tik taip išgelbėsime savo gyvybes ir turtą.

Lietuvoje pavojingais objektais vadinamos įmonės, sandėliai ir kitos tokios vietos, kuriuose nuolat ar laikinai saugomi dideli kiekiai pavojingų medžiagų. Lietuvoje, kaip parodė praeitą savaitę netoli vieno kaimo užsidegęs cheminių medžiagų saugojimo sandėlys, tokie sandėliai nėra tinkamai apsaugoti nuo nelaimių.

Skiriami 4 avarijų lygmenys:

1. AVARINĖ SITUACIJA- aplinkybės, kai avarijos sąlygos būna, bet dėl sulaikančių veiksnių, veiksmų ar sistemų ji neįvyksta.

2. RIBOTA AVARIJA- įvykis pavojingo objekto padalinyje; jo padariniai vietovei už objekto ribų grėsmės nekelia.

3. VIETINĖ AVARIJA- įvykis pavojingame objekte; jo padariniai kelia grėsmę ne tik objekto teritorijoje, bet ir už jos ribų.

4. REGIONINĖ AVARIJA- įvykis, kurio padariniai kelia grėsmę žmonėms ir aplinkai plačiose apylinkėse. Tokios avarijos pavyzdys- mūsų gimtajame mieste 1989 metais avarija “Azote”, dabar vadinamu “ACHEMA”. Griuvus izoterminei amoniako saugyklai, ištekėjo 7 tūkst. Tonų skysto amoniako, kilo gaisras. Ugnis pasiekė sandėlį su 27 tūkst.t nitrofoskos. Prasidėjo nevaldoma šios trąšos cheminė reakcija. Statinio avarija kilo katastrofa, kurios metu dėl nežinojimo kaip elgtis, nukentėjo daugelis žmonių. Aš prisimenu, kaip pasiėmę būtiniausius daiktus, mes išvykome kuo greičiau iš Jonavos.

Per Lietuvą yra nutiestas naftotiekis ir keli dujotiekiai. Iš trūkusio naftotiekio ištekėjusi nafta labai užterštų aplinką, o užsidegusi sukeltų didžiulį gaisrą. Šiuo metu yra iškelta byla vienam darbuotojui, dėl kurio atlaidumo pernai trūko naftotiekio vamzdis ir nemažai naftos pateko į aplinką.

Sprogimai. Sprogimu vadinamas toks reiškinys, kai santykiškai mažame tūryje įvyksta degimo, cheminė, branduolinė reakcija, elektros išlydis, fizikinis medžiagos virsmas ir ten išsiskiria didelis šilumos kiekis.. Medžiaga įkaista, virsta ypač suslėgtomis dujomis ar plazma ir energingai plečiasi.. Netikėti atsitiktiniai sprogimai padaro ypač daug žalos. Tokie sprogimai ypač dažnai rodomi per kino filmus, iš kurių matome, kad žala tikrai didžiulė.

Degalinėse laikoma dideli kiekiai degalų, todėl suprantama, kodėl prie jų draudžiama rūkyti. Dėl atsitiktinių priežasčių ištekėjus degalams uždarose patalpose, susidaro sprogūs degių dujų ar garų ir oro mišiniai. Nuo liepsnos,
žarijų ar kibirkšties toks mišinys gali sprogti.Yra dvi sprogimo rūšys:

1. Jeigu patalpos skersmens ir ilgio santykis artimas vienetui, o jos viduje nedaug pertvarų, mišinys tiktai dega. Degimo šilumos sukeltas slėgis išstumia langus, atplėšia duris, po to nukeliamas pastato stogas, virsta sienos.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 853 žodžiai iš 2729 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.