Globalinis atsilimas
5 (100%) 1 vote

Globalinis atsilimas

Globalinis atšilimas

Globalinis atšilimas – ledynų tirpimo, temperatūrų kilimo, šiltnamio efekto ir ozono sluoksnio kitimo priežastis

Faktai

1.Užfiksuota, kad per pastarąjį šimtmetį vidutinė planetos temperatūra pakilo 0,6 laipsnio. Vidutinės temperatūros pakilimas 2 laipsniais baigiasi masiniu tam tikrų gyvūnų ir augalų rūšių išnykimu. O paskutiniais 20 metų temperatūrų šuoliai buvo rekordiniai — temperatūros didėjimo greitis padidėjo 3 kartus. Maksimalus atšilimas užfiksuotas pačiuose šalčiausiuose regionuose, kur yra pagrindinės ledo atsargos — Sibire, Aliaskoje ir Antarktidoje. Pavyzdžiui, Sibire suminis atšilimo efektas yra 10 kartų didesnis nei vidutiniškai planetoje: kai kuriuose Sibiro ir Tolimųjų Rytų rajonuose per šimtmetį vidutinė temperatūra pakilo 3,5 laipsnio. Taigoje padažnėjo gaisrų — manoma, kad dėl nusilpusio miško, kurį ryja kenkėjai — jiems svyruojantis ekologinis balansas daugintis ir plisti tik padeda.

2.Globalinio atšilimo problema įdėmiai stebima ir analizuojama jau daugiau kaip dešimtmetį: 1988–aisiais buvo įkurta Tarpvalstybinė ekspertų grupė klimato pokyčiams tirti — IPCC („Intergovernmental Panel on Climate Change“), į savo veiklą įtraukusi per 3 000 mokslininkų iš daugelio pasaulio šalių. Ekspertų užduotis — įvertinti esamą klimato padėtį, prognozuoti jo pokyčius artimiausioje ateityje ir numatyti tų pokyčių pasekmes. Būtent prognozės ir turi didžiausios įtakos painiavai mokslo pasaulyje, be to, tarp pačių mokslininkų kursto ginčus. Ekspertai sudarė ir išanalizavo apie 40 galimų XXI amžiaus ekonomikos vystymosi scenarijų. Pagal juos paaiškėjo, kad vidutinė Žemės temperatūra pakils 1,5–5,8 laipsnio. Kaip matai, paklaidėlė ne tokia jau ir menka. Nereikia pamiršti, kad visos prognozės remiasi labai jau neapibrėžtais spėliojimais, todėl skaičius 5,8 greičiausiai priklauso pačiam egzotiškiausiam scenarijui. Tačiau, mūsų galva, 2,5–3 laipsnių atšilimas visiškai tikėtinas.

KAS MŪSŲ LAUKIA ?

1.Miestus užlies vanduo. Tai bene populiariausia globalinio atšilimo problema, apie kurią daugiausia kalbama. Dar 1987 metais vokiečių žurnalas „Spiegel“ prabilo apie naują pasaulinį tvaną. Pagal jų prognozes, jau 2040–aisiais po vandeniu atsidurs tokie miestai kaip Roma, Kopenhaga, Londonas, Kairas, Hamburgas, bus matomos tik Niujorko dangoraižių viršūnės, paskęs ištisos valstybės — Danija, Belgija, Bangladešas, Olandija. Pasak tos pačios prognozės, Viduržemio jūros pakrantes išdegins sausra, o Alpių papėdėje augs palmės. Grenlandijos ir Antarktidos ledai tirpsta. Vien Grenlandija jūros lygį pakels maždaug 6 metrais, o Vakarų Antarktis — dar 4,5 metro.

2. Dings valstybės.Tokios salos kaip Maldyvai arba Tuvalu, kurių aukščiausias taškas yra vos pusmetris aukščiau jūros lygio, dings iš žemėlapio.

Kaip? Pasaulis šyla, jūros lygis kyla iš dalies dėl tirpstančių ledynų, iš dalies dėl vandenyno ploto didėjimo.

Kada? Tai neišvengiama. Net jei globalinis atšilimas baigtųsi šiandien, vanduo jūrose dar kiltų kelis amžius. Prieš kelerius metus Tuvalu jau buvo nemažai apsemtas.

3. Kils vandens karai. Kritulių kiekis mažės, o gyventojų daugės, todėl prasidės karai dėl vandens resursų.Manoma, kad šalyse, kur jau šiandien trūksta vandens, gyventojų padaugės 25 proc., o globalinis atšilimas situaciją tik paaštrins.Toliaregiai pasaulio politikai jau yra užsiminę, kad ateityje karai Artimuosiuose Rytuose kils ne dėl naftos, o dėl vandens.

4. Negyvenama Žemė. Globalinis atšilimas gali taip stipriai pakeisti visos Žemės klimatą, kad ji taps kur kas karštesnė ir mažiau tinkama gyvybei. Procesas, vadinamas „pozityviuoju grįžtamuoju ryšiu“, verčia atšilimą save „maitinti“ tol, kol nebus pasiektas momentas, kai keisis visas klimatinis modelis. Priešistoriniais laikais jau buvo nutikę kažkas panašaus. Mokslininkai nelabai tiki, kad taip galėtų nutikti artimiausioje ateityje, tačiau tokio scenarijaus visiškai neatmeta.

5. Uraganai, taifūnai ir audros taps dar stipresni ir atkeliaus į tas vietoves, kuriose iki tol nebūdavo. Taigi ir Lietuvą pasieks mums dar neregėto stiprumo vėjai. JAV siautėjusi stichija gali būti laikoma šios prognozės pranašu. Audros sukaupia energiją virš šiltų jūrų, taigi kylant vandenynų temperatūrai padidėja ir grėsmė tiems regionams, kurių jūros (kaip mūsų Baltija) iki tol buvo per šaltos susidaryti tokiems oro reiškiniams. Čia mokslininkai nesutaria tik dėl vieno: ar šis procesas jau yra prasidėjęs, ar dar tik prasidės.

6. Badas: Dėl sausros, pavyzdžiui, Afrikoje, bus nebeįmanoma verstis žemės ūkiu. Prognozės teigia, kad jau mūsų amžiuje kritulių kiekis pietų Afrikoje sumažės 60 proc. žiemą ir 30 proc. vasarą. Kai kuriais vertinimais, Zambijoje beveik nebeliks fermų. Greitai, jei pasaulis nesiims spręsti globalinio atšilimo ir pačios Afrikos problemų.

7. Dėl atšylančio klimato žus 18–25 proc. planetos augalų ir gyvūnų rūšių.

Šiandien

O mums vis dėlto įdomiausia, kokią įtaką globalinis atšilimas daro šiandien. Pasirodo, jau daro. Akivaizdžiausiu pavyzdžiu laikomi neregėti karščiai Europoje, fiksuojami nuo 1998–ųjų. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos statistiką, per vieną iš ekstremaliausių
vasarų, 2003–aisiais, Europoje žuvo 25,5 tūkstančio žmonių. Ypač nukentėjo palankiu klimatu garsėjusi Prancūzija, kurioje dėl šilumos smūgio žuvo apie 15 000 gyventojų. Net rūkų ir lietaus šalis Anglija prarado apie 2000 žmonių.

Amerikos mokslininkai įrodė, kad dideliuose miestuose karščių metu mirtingumas padidėja 85 proc., į ligonines patenka 11 proc. daugiau pacientų. Daugelis šilumos smūgio aukų miršta po metų dėl vidaus organų disfunkcijos. Ypač didelis pavojus kyla širdies ir kraujotakos, kvėpavimo ar nervų sistemos ligomis sergantiems žmonėms. Pastebėta, kad per karščius padaugėja ir savižudžių. Be to, miestų centruose mirštamumas būna didesnis nei užmiesčio rajonuose.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 932 žodžiai iš 1794 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.