Gyvybines veiklos programa
5 (100%) 1 vote

Gyvybines veiklos programa

Įvadas

Šiuolaikinė sveikatos priežiūra dėl technologijos raidos per trumpą laiką iš esmės pasikeitė.Technologija jau nuo XIXa. teikia patogius ir patikimus diagnostikos metodus. Technologijos atradimai atvedė prie XXa. terapinės revoliucijos, dėl kurios medicina gavo galimybę plačiai vartoti veiksmingus vaistus ir galėjo gydyti saugiai. Be technologijų dabartinė medicina neįsivaizduojama.

Tam tikra prasme technologija sveikatos priežiūroje visada yra problemiška. Technologiją skatina galimybė produkuoti, keisti, manipuliuoti.Tai, kas įmanoma padaryti medicinos technika, toli gražu ne visada pageidautina.Technologija, ypač kalbant apie ligą, negalią ir kančias, linkusi diktuoti savo pačios taikymą: jei ir nepadės, tai nepakenks. Kaip pavyzdys gali būti: lyties parinkimas pakaitinė motinystė gydymas augimo hormonais.Kai tik technologija tampa prieinama, ji anksčiau ar vėliau pritaikoma.

Didžiulė pažanga moksle ir technologijose pagimdė atskirą bioetikos, arba gyvybės etikos discipliną. Būtent todėl bažnyčia, kuri mūsų visuomenei turi labai didelės įtakos formuojant moralines nuostatas, problemų, sąlygojamų sudėtingo, nepertraukiamo ryšio tarp medicinos ir moralės, sprendimą laiko labai svarbiu.Nuolatos atsiranda pasiekimų, kurstančių vaizduotę ir verčiančių mokslinę fantastiką tikrove.Romoje 59 m. moteris gydytojo padedama pastoja ir susilaukia dvynukų. Juodaodei moteriai Italijoje persodinama vadinama baltaodė kiaušialąstė, nes, moters nuomone, baltaodžių vaikų galimybės visuomenėje yra geresnės. Baltaodžių sutuoktinių pora dėl klaidosUltrechto IVF laboratoriloje susilaukia skirtingos spalvos odos dvynukų. Tyrinėtojai iš Eidinburgo universiteto paskelbia, kad atlieka aborto metu pašalintų vaisių kiaušialąsčių brandinimo bandymus jei tai pavyktų, vaikai galėtų gimti iš negimusios motinos lytinių ląstelių.

Nors vis ginčijamasi dėl naujų taikymo būdų, apvaisinimas mėgintuvėlyje nuo Louiseos Brown,  pirmojo mėgintuvėlio kūdikio gimimo 1978m. tapo pripažintu gydymo būdu. Mūsų šalyje pirmas kūdikis atlikus IVF gimė 1983m.  dabar dėl šios technologijos gimsta apie 1 vaikų. Šis gydymo būdas taikomas visame pasaulyje ir jam sudaromi ilgi laukiančiųjų sąrašai. Išsiplėtė ir pradinė indikacijos sfera nuo kiaušintakio patologijos iki įvairiausių sumažėjusio vaisingumo formų.

Dėl technologijos raidos galima įvairiai kištis į žmogaus reprodukciją. Etikos literayūrole skiriamos trys skirtingos reprodukcijos formos

1. dirbtinė reprodukcija – kai procesas gerinamas technikos priemonėmis. Dirbtiniu apvaisinimu ir IVF pakeičiamos trūkstamos biologinės reprodukcijos sistemos dalys

2. kooperacinė reprodukcija – kai pakeičiami reprodukcijos proceso dalyviai, arba produkuotojai, pavyzdžiui, lytinių ląstelių donorystės ar pakaitinės motinystės būdu

3. atrankinė reprodukcija – kai galima ištaisyti kokybines palikuonių ydas ir kokybės atžvilgiu pagerinti reprodukcijos produktą. Pavyzdžiui lyties pasirinkimas ir IVF genetinės indikacijos pagrindu.

Šios įvairios formos leidžia techniškai paveikti ar pakeisti žmonių reprodukcijos procesą, produkuotojus ir produktą. Būtent šių formų derinys lemia, kad reprodukciją galima valdyti ir kontroliuoti.


II.1. Sveikatos priežiūros technologijos

Technologijai reikia žmonių dialogo ir bendradarbiavimo. Kam nors sukurti reikia racionalios organizacijos, sudarytos iš skirtingų bendradarbiaujančių žmonių ar grupių. Štai apvaisinimas mėgintuvėlyje ( in vitro fertilizacija-IVF) vadinamas reprodukcijos technologija jai reikia, kad skirtingi specialistai veiktų organizuotai ir siektų konkretaus tikslo šioje technologijoje savo ruožtu gali būti taikomos įvairios technikos (jomis kiaušialąstės skatinamos subręsti, renkamos apvaisinamos, persodinamos ir t.t.).

II.2. Reprodukcijos technologija ir jos formos

Ypač pažengusios žmonių reprodukcijos technologijos. Ši pažanga gyvai skamba žiniasklaidoje bei aptarinėjama viešose diskusijose. Diskusija dėl tikslų vyksta ne vienu konkrečiu atveju. Vienas iš pavyzdžių yra augimo hormonų vartojimas.

Gydymas augimo hormonais

Nuo 1985 m., pasitelkus rekombinacinės DNR technologiją,biosintetinus augimo hormonus galima gaminti beveik neribotais kiekiais. Iki tol  natūralūs augimo hormonai buvo galimi be galo mažais kiekiais. Jais būdavo gydomi tik pacientai, kuriems nustatydavo augimo hormonų stoką. Dėl biosintetinės gamybos gydymo galimybės išsiplėtė. Dabar šiais hormonais galima gydyti ir visai mažus vaikus, nestokojančius augimo hormonų.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 658 žodžiai iš 2106 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.