Informacinės technologijos teisėjė
5 (100%) 1 vote

Informacinės technologijos teisėjė

Informacinės technologijos teisėjė

Informacinių technologijų taikymo juristo darbe galimybės ir perspektyvos

1.

Įvairūs uždaviniai, jų sprendimas teisinėje veikloje ir taip pat įvairiuose organizacinio valdymo lygiuose reikalauja šiuolaikinių informacinių technologijų pritaikymo

Pirmosios kompiuterių kartos reikalavo daug energijos, didelių patalpų, turėjo maąesnius, ribotus atminties resursus, ir informacijos apdorojimo greitis buvo, taip pat, labai maąas. Tokios technikos panaudojimas juristams kėlė daug problemų: reikėjo spręsti, kur tokį įrenginį, kas jį priąiūrės, sudarys programas, kokie klausimai bus sprendąiami, kokia forma bus gaunami rezultatai ir kaip juos reikės patikrinti.

Laikui bėgant, „skaičiavimo mašinų“ galimybės plėtėsi, maąėjo reikalaujamos energijos kiekis, padidėjo veikimo greitis. 60-aisiais matais atsirado mini- IBM, o 70-aisiais – mikro IBM. 80-ųjų pradąioje pasirodė mikro IBM atskira rūšis – personalinis kompiuteris. Personaliniu kompiuteris tapo dėl ąemos kainos ir galimybės naudotis juo neturint profesionalių ąinių informatikoje. Tai leido turėti tokį įrengimą ten, kur sprendąiama tam tikra uąduotis: ant rašomojo stalo tardytojo kabinete, prokuroro, notaro, juristkonsulto ir kt.

Personalinis kompiuteris gali atlikti šias funkcijas: surinkti, saugoti, redaguoti įvairią teisinę ir kitokią informaciją ir kt.

Pirmasis personalinis kompiuteris buvo sukurtas 1975 m., o 1985 m. jų buvo sukurta milijonų. Dėl to, personaliniai kompiuteriai vis labiau prieinami kiekvienam, įskaitant į jų tarpą, ąinoma, ir juristus. Dabar daugelis juristų jau ąino, kad darbas personaliniu kompiuteriu ne tik patogus ir rezultatyvus, tačiau dar atveria naujas perspektyvas, darbo ir mąstymo galimybes.(1, p. 132-133)

2.

Personalinio kompiuterio panaudojimas juristo darbe pareikalavo specialių programų sukūrimo, kurias būtų galima lengviau įsisąmoninti ir naudoti.

Kiekvienas juristas savo darbe daąniausia naudojasi įstatymais. Todėl labai svarbu padėti jam greitai, tiksliai gauti norimą informaciją. Tuo tikslu ir kuriamos teisinių aktų informacinės paieškos sistemos. Apie jas pakalbėkime plačiau.

Bet kurios informacinės paieškos sistemos (IPS) sudedamoji dalis yra informacinės paieškos kalba. Jos leksinių vienetų pagalba užrašoma informacija, kuri įvedama į paieškos sistemą. Tai dirbtinė pagalbinė kalba naudojama konkrečioje IPS dokumentų ir užklausų indeksavimui, kurio metu gaunamas paieškinis dokumentų ir uąklausimų pavidalas. Dokumentui suteikiamas tam tikras paieškos pavidalas. Kuriant informacinę paieškos kalbą kreipiamas dėmesys į specifiką tos mokslo šakos, kuriai kuriama informacinė paieškos sistema, bei į reikalavimus, keliamus informacinei paieškos kalbai iš lingvistinės ir matematinės-loginės pusės. Yra šie pagrindai:

1. Operatyvumas ir minimalios darbo sąnaudos paieškai,

2. informacinės paieškos sistemos lankstumas,

3. galimybė gauti diferencijuotą informaciją,

4. informacijos pateikimo pilnumas. (2, p.16)

Kaip jau minėjau, juristai savo darbe naudojasi įstatymais. Ieškant jų spaudoje, leidiniuose sugaištama labai daug laiko, kuris yra brangus teisininkui. Todėl teisinės informacijos centrą prie Lietuvos Teisingumo ministerijos sukūrė duomenų bazę LITLEX. цi sistema pradėjo veikti 1994 m. birąelio mėn.

Ji padeda:

– greitai surasti reikiamą teisės aktą (galiojančią redakciją ir originalą) bei su juo susijusius keitusius aktus;

– kūrti ir redaguoti savo tekstus, kopijuoti savo dokumentams reikalingus sistemoje esančių aktų teksto fragmentus;

– spausdinti ar išsaugoti nurodytame duomenų rinkinyje aktų ir savo dokumentų tekstus.

Paiešką galima atlikti pagal daugelį būtinų dokumentų atributų:

– aktą priėmusi institucija,

– akto priėmimo data,

– akto registravimo numeris

ir kt.

Kiekvienam aktui galima gauti tokią informaciją:

– aktų tekstus (originalas ir aktuali redakcija,

– aktų atributus (priėmusi institucija, įsigaliojimo data),

– su ieškomu aktu susijusių aktų sąrašą,

– aktą keitusių aktų sąrašą (istoriją).

Juristo darbe reikia ne vien įstatymų, bet ir kitos informacijos apie teisinį darbą, teisines firmas, teisines leidinius. Ir ne vien Lietuvos mąstu. Todėl čia pasireiškia „Interneto“ svarba.

Tačiau kaip greitai rasti tai, kas domina? Įprastos paieškos sistemos tokiais atvejais reikalauja daug laiko, nes reikia atsirinkti būtent teisinę informaciją. Tuo tikslu yra sudaryti „Interneto“ tinklalapiai. Nors, anaiptol tai nėra viskas, ką „Internete“ galima rasti apie teisę. Naudojantis šiais serveriais reikalingas ąinias galima rasti lengviau. Teisiniai tinklalapiai yra šie:

– „Hieros Gamos“ – tai labai didelis ir patogus naudoti teisinės informacijos paieškos serveris. Jis suskirtas į tris atskirus lygius:

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 679 žodžiai iš 1357 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.