Jav prezidento rinkimai
5 (100%) 1 vote

Jav prezidento rinkimai

TURINYS

Turinys……………………………………………………….2

Įvadas…………………………………………………………3

1. Kandidatų atrinkimas partijose…………………………….3

1.1 Kandidato į prezidentus atrinkimo faktoriai………………4

1.2 Kandidato išrinkimo etapai ir būdai………………………5

2. JAV Prezidento rinkimai…………………………………..6

Išvados………………………………………………………..7

Literatūra………………………………………………………9

ĮVADAS

Šalyje, kurioje egzistuoja seniausia pasaulyje demokratija, nuo pat jos susikurimo pradžios buvo nepaprastai svarbi prezidento institucija. Todėl prezidento rinkimai yra labai svarbūs ir asmuo, kuris bus išrinktas 4 metų kadencijai, turi didelia reikšme tiek šalies politiniame gyvenime, tiek ir eilinių piliečių gyvenime.

JAV skirtingai nuo kitų šalių, kur propaguojama piliečių tiesioginis prezidento rinkimas, kai piliečiai tiesiogiai atiduoda savop balsa už norima kandidata rinkimų metu. Tuo tarpu JAV prezidento rinkimų sistema yra savita ir tuo pačiu yra sudetingesnė, negu kitose pasaulio šalyse. Šioje šalyje prezidento rinkimai vyksta keliais etapais. Visų pirma šalies partijos savo viduje nusprendžia ką iš savonarių kandidatuoti į prezidento postą. Po to kiekvienoje valstijoje atsisžvelgiant į jos gyventojų skaičių yra išrenkamas tam tikras žmonių (rinkikų), kurie veliau susirinkia iš visos šalies galutiniame rinkimų etape balsuoja už jau iš anksto jų remta kandidatą.

Taigi savo darbe bandysiu aptarti šia sudetinga JAV prezidento rinkimų sistemą, su tuo susijusias taisykles, kurios veikia šią procedūrą.

1. Kandidatų atrinkimas partijose

JAV prezidento rinkimo procedūroje yra labai svarbus dalykas- pirminiai Prezidento rinkimai, tai yra kandidatų atrinkimas partijose. Tai yra labai svarbus rinkimų proceso etapas, kuris galima teigti turi lemiamos reikšmės rinkimų sėkmei. Juk nuo to kokį kandidatą pasrinks partija labai priklauso sekmė. Ankstesniais amžiais prezidentai buvo ne tik, kaip XX amžiuje iš dviejų vyraujančių partijų – demokratų ir respublikonų – nariais, kas dar labiau apsunkindavokandidatų rinkimą, bei pačius rinkimus. Tačiau šiuo metu norint būti išrinktu į prezidentus reikia būti būtent šių dviejų partijų nariais, nes jos turi daugiausia narių ir remėjų.

Visos partijos turi teise iškelti po vieną kandidatą. Todėl asmeniui tapusiam partijos kandidatu yra suteikiama daug galių ir jis automatiškai gali tikėtis daugumos partijos rėmėjų balsų. Todėl asmuo, kuris nori tapti partijos kandidatu į prezidento postą, gali būt ir nežinomas asmuo, tačiau jis turi gerai pasirodyti partijos kandidatų rinkimo metu.

Kandidatų atrinkimo partijos viduje procedūra nėra niekur apibrėžta valstybiniu mastu. Todėl kiekviena partija pati nusprendžia kas ir kodėl bus kandidatas rinkimuose.

1.1.Kandidato į prezidentus atrinkimo faktoriai

Taigi asmuo norintis tapti kandidatu į prezidentus turi atitikti įvairius reikalvimus, kurie yra nustatytus Konstitucijoje, bei partijos vidinius reikalavimus. JAV konstitucijoje yra tik keletas reikalavimų keliamų kandidatui į prezidentus, tai metų cenzas (35 metai), taip pat jis turi būti gimes JAV arba jo tėvai turi būti JAV piliečiai, beto kandidatas turi būti paskutinius 14 metų gyvenęs JAV teritorijoje. Daugiau pagal Konstitucijoje nėra numatyta daugiau reikalavimų, iš skyrus tai, kad niekas negali būti JAV prezidentu ilgiau nei dvi kadencijas.

Nors atrodo, kad tapti kandidatu į JAV prezidento postą yra nesudėtinga, tačiau iš tikro taip nėra. Kiekvienas asmuo, kuris nori tapti kandidatu į JAV prezidentus visų pirma turi savo partijos kandidatu, o tai nėra taip jau lengva. Kiekviena partija stengiasi, kad jos kandidatas būtu kuo patrauklesnis kuo didesniam rinkėjų ratui. Todėl jos remdamosios šiuo argumentu ir atrenka savo kandidatą į prezidentus. Beto nemažą veidmenį suvaidina ir kandidato praeitis, nes asmeniui, kuris anksčiau užėmė ar tuo metu užima aukšta postą (senatoriaus, kongresmeno ir t.t). Daugiausia šansų tapti kandidatu turi antrąjai kadencijai besibalotiruojantis esantis prezidentas, taip pat daug šansų turi ir viceprezidentai. Partijai besirenkant geriausia kandidatą yra sukuriamas tyrimo komitetas, kuris vykdo rinkimų kompaniją, veda jos renginius, veikia pritraukiant lėšas.

Partijos viduje atsiranda daug kandidatų, kurie pareiškia norą tapti partijos kandidatu į prezidentus, tačiau tik vienetai iš jų gali rimtai kandidatuoti ir varžytis. Čia veikia įvairūs veiksniai, kurie nulemia, kas bus kandidatu, nes kandidatas turi visus įtikinti, kad jis yra realus kandidatas.

Svarbiausias veiksnys lemiantis kandidato tinkamuma yra jo sugebėjimas surinkti reikiama suma rinkimų kampanijai, o tai nėra lengva, nes lėšų reik daug (apie 50mln.), kurias reiks skirti agitacijos kompanijai ir kelionei per šalį. Iki 1974 metų lėšų kandidatms būdavo gauti lengviau, nes juos oficialiai ir nevisai remdavo turtingi ir įtakingi remėjai, tačiau 1974 metais buvo griežtai apribotas kandidatų kompanijų finansavimas. Dėl to dabar kandidatai turi turėti daug remėjų, nes individualūs asmenys gali skirti rinkimų
kompanijai iki 1000 dolerių, o įmonės iki 5000 dolerių. Tuo pačiu kandidatas pats savo kompanijai tegali skirti 50000 dolerių. Todėl visos kandidato rinkiminės kompanijos pastangos ir yra nukreiptos ieškant asmenų, kurie paremtų jo rinkimine kompanija.

Sekantis irgi svarbus dalykas yra rinkiminės kompanijos organizavimas. Kadangi kandidatai savo rinkiminei kampanijai pradeda ruoštis iš anksto, jiems yra labai svarbu sukurti gerą paramos organizaciją, kuri veiktų visose valstijose ir agituotų už jį, tiek tarp piliečių tiek ir partijoje, stengiantis įtikinti partijos vadovybę, kad jis yra tinkamiausias kandidatas į prezidentus.

Nemažiau svarbi kandidatams ir jų rinkiminė programa, kuri turi būti aiški, bei išsiskirianti iš kitų. Nors programa yra ir svarbi, tačiau ji nėra lemiamas faktorius, kuris lemtų kandidato sėkmę rinkimuose. Svarbiausias dalykas, kaip ir visur yra pinigai, kuriuos kandidats gali išleisti savo rinkiminei kampanijai. Taip pat ne ką mažesį vaidmenį vaidina ir gerai organizuota rinkiminė kompanija bei jos visa organizacija, be to ir pats kandidatas savo elgesiu turi stengtis pritraukti kuo daugiau rinkėjų į savo pusę.

1.2. Kandidato išrinkimo etapai ir būdai

Per visa JAV prezidento rinkimų istorija, pradedant pirmaisiais rinkimais, kandidatų į prezidentus atrinkimas ir iškėlimas visa laika kito ir dabar yra visiškai kitokie atrinkimo būdai bei metodai. Patys pirmieji kandidatai būdavo atrenkami partijų aukščiausių vadovų. Tai truko maždaug iki 1830 metų, nes tuo laikotarpiu kandidatus pradėta atrinkinėti partijų suvažiavimuose (susirinkimuose), o jau nuo XX amžiaus pradžios buvo pradėta kandidatus rinkti pirminių rinkimų pagalba, kas pakeitė buvusia tvarka kai į šalies partijos susirinkimus buvo siunčiami delegatai iš valstijų, kurie būdavo atrenkami valstijos partijos susirinkime. Tačiau dar ne visose valstijose yra naudojama pirminių rinkimų sistema, dalyje valstijų vis dar veikia modifikuota partinių susirinkimų sistema.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 1016 žodžiai iš 1964 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.