Kada ir kaip atsirado vakarų europoje pagrindinės feudalinės nuosavybės žemėj formos alodas beneficija feodas koks kiekvienas jų turinys
5 (100%) 1 vote

Kada ir kaip atsirado vakarų europoje pagrindinės feudalinės nuosavybės žemėj formos alodas beneficija feodas koks kiekvienas jų turinysApie 9-11a. daugumoje Vakarų Europos šalių susiformavo feodalizmas,kurio procesas davė gilių visuomeninių permainų .Ypatingai feodalizmas plėtojosi 7-9a. su savo ypatingais bruožais:stambiąja dvarininkų žemėvalda ir smulkiuoju valstiečių žemės naudojimu,neekonomine prievarta,kur labiausiai reiškėsi priverstiniu baudžiaviniu darbu-lažu,natūraliniu ūkiu su žema žemės ūkio ir amatų technika,kurią sąlygoja smulkus valstiečių ūkis.

Nuo 6a. antrosios pusės frankų visuomenėje prasidėjo griežti pasikeitimai.Žemė virto laisvai perleidžiama privatine nuosavybe-alodu ,kuri buvo parduodama,keičiama,perkama,dovanojama,paliekama testamentu savininko noru. Alodas 10-11a. jau buvo retas reiškinys.Priešingai valstiečių smulkiosios žemėvaldos sunykimui ir nusmukimui augo stambioji pasaulinų ir bažnytinė žemėvalda.Chlodvigo įpėdiniai(8a.) plačiai dalijo karaliaus žemes vadinamosios beneficijos(išvertus”labdarybės”) pavidalu savo kariauninkams ir žemvaldžiams.Beneficija buvo feodalinės nuosavybės forma,kai žemė suteikiama laikinai sąlygiškai naudoti.Gautos beneficijos negalima perleisti trečiajam asmeniui,o po beneficijos turėtojo mirties beneficiją sudarančios vertybės griždavo jos davėjui.Toks beneficijos statusas išliko neilgai:jausdami savo reikšmę,beneficijos turėtojai labai greitai pasiekė,kad po jų mirties beneficijos būtų teikiamos jų įpėdiniams,o jau 9a. kartu su tarnybos įsipareigojimais pradėtas perduoti paveldėjimo būdu.Kartu laikinas sąlyginis valdymas virto tik sąlyginiu,bet neterminuotu.Nauja feodalinės žemės nuosavybės forma imta vadinti feodu.Savaime išnykus alodui-žemės nuosavybei,nesusijusiai su kokias nors feodaliniais ribojimais,netrukus feodas tapo pagrindine ir vienintele feodalinės žemės nuosavybės forma.Feodalo žemės valda-feodas,arba lenas,galėjo būti dvaras,dvarų grupė,ištisa kunigaikštystė,net karalystė.Kiekvienam feodui buvo būdinga tai:1)feodas-tai kilmingojo valda(bajoro),skirtinga nuo valstiečių valdos 2)feodas susijęs su tam tikros,pirmiausia karinės tarnybos atlikimu 3)feodas-priklausoma valda,esanti vasalinėje priklausomybėje 4)feodas-paveldimoji valda(tuo ji skyrėsi nuo ankstesnės beneficijos).

Kaip pakito nuosavybės teisinis reglamentavimas didžiosios Prancūzijos revoliucijos metais?

Prancūzijos revoliucijos ičvakarėse galiojusi teisės sistema trukdė esminėms socialinėms ir politinėms permainoms ir, skirtingai nuo Anglijos,labai mažai teatitiko buržuazijos poreikius.Absoliutinė monarchija ir visa,kas buvo susiję su karaliumi,bajorija,dvasininkija,taipat senasis administracinis teritorinis suskirstymas,feodalinė žemės teisė,teismų sistema,mokesčių sistema-visi šio senojo režimo institutai per trumpą laiką buvo likviduoti.Šie revoliucijos laikotarpio įstatymai ne tik įtvirtino laisvą nuosavybę,prekybos bei verslo laisvę ir t.t., bet ir gerokai suvienodino teisę.Revoliucijos laikotarpiu buvo siekiama pertvarkyti feodalinę nuosavybę.1789m. žmogaus ir piliečio teisių deklaracijoje,buvo aiškiai suformuluotas naujas požiūris į nuosavybės teisę.Deklaracijos 17 straipsnis(”17.Kadangi nuosavybės teisė yra neliečiama ir šventa,ji iš nieko negali būti atimta kitaip tik įstatymo numatytu atveju,t.y. visuomenės naudai,su sąlyga,kad bus teisingai ir išanksto atlyginta.” ) ne tik skelbė nuosavybe įgimta ir neatimama žmogaus teise,bet ir labai tiksliai suformulavo išimtines aplinkybes,kurioms esant leidžiama tą nuosavybę nusavinti:a)jei to reikalauja įstatymo nustatytas visuomeninis būtinumas b)tik už išankstinį ir teisinį atlyginimą.Ši nuostata nepasikeitė iki mūsų dienų.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 544 žodžiai iš 991 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.