Kaip suprantate socialinio darbuoto ir slaugytojo bendradarbiavimą sprendžiant kliento paciento problemas
5 (100%) 1 vote

Kaip suprantate socialinio darbuoto ir slaugytojo bendradarbiavimą sprendžiant kliento paciento problemas

Kaip suprantate socialinio darbuoto ir slaugytojo bendradarbiavimą sprendžiant kliento/paciento problemas?

Socialinis darbas ir slauga tam tikruose veiklos aspektuose (pagalba neįgaliesiems, pagyvenusiems žmonėms, turintiems sveikatos sutrikimų ir t.t.) yra labai susijusios profesijos. Įvairių sričių specialistai dirba kartu siekiant išspręsti kliento/paciento problemas. Šių specialistų bendradarbiavimui įtaką daro tiek jų profesijų ypatumai, tiek atliekamos funkcijos, tiek kliento/paciento problemos. Tačiau visų pirma norėčiau aptarti šių atskirų sričių specialistų funkcijas , veiklos aspektus ir veiklos sąsajas.

Socialinių darbuotojų veiklos tikslas – patenkinti asmens gyvybinius poreikius, įtraukti individą į visuomenę ir atkurti jo ir visuomenės santykius. Jų darbo rezultatai dažnai būna nematomi, juos sunku išmatuoti, tačiau tai labai svarbus darbas žmogui ir visuomenei. Pasak socialinių darbuotojų Etikos kodekso 6 straipsnio.( Socialinio darbuotojo etinė pareiga visuomenei) : socialinis darbuotojas tarnauja visuomenės socialinei gerovei. Vadovaudamasis šiuo principu socialinis darbuotojas: siekia sudaryti sąlygas individų pozityviai raiškai, jų socialinėms garantijoms ginti, asmeniniams poreikiams tenkinti; rūpinasi, kad Lietuvoje, gyvenantiems tautinių, religinių, kultūrinių ir kitokių mažumų atstovams būtų teikiama reikalinga socialinė pagalba; veikia, plėsdamas visų klientų galimybes rinktis reikiamą pagalbą; inicijuoja bendruomeninių socialinių paslaugų ir pagalbos tarnybas;

Viena iš socialinio darbuotojo veiklos sričių yra socialinio darbuotojo profesinė veikla sveikatos priežiūros paslaugų sistemoje. Socialinis darbuotojas šioje sistemoje:

· Įvertina paciento/kliento socialinę situaciją; Socialinis darbuotojas atlikdamas pagrindines savo funkcijas įvertina kliento socialinius ryšius, esamas problemas, galimus sprendimo būdus. Jei žmogus turi problemų dėl sveikatos ar yra stacionarios slaugos ir globos, reabilitacijos, dienos globos, laikino gyvenimo bei kitose socialinės globos institucijose visada svarbu užtikrinti būtiniausias paslaugas, kad būtų galima toliau žmogui suteikti visapusišką pagalbą. Dažniausiais atvejais vienas iš svarbiausių veiksnių yra slaugytojo profesinė veikla, nes šis specialistas suteikia būtiniausias kasdieninės priežiūros paslaugas.

· Teikia informaciją ir konsultuoja pacientą/klientą. Jei yra dirbama su žmonėmis turinčiais sveikatos sutrikimų, tai socialinis darbuotojas turi bendradarbiauti su slaugytojais, nes socialinio darbuotojo pagalba įmanoma tik užtikrinus visapusišką kasdieninę pagalbą. Socialinis darbuotojas gali būti tas žmogus, kuris pacientą supažindins su slaugytoju, jie visi kartu parengs asmens slaugos ar globos planą, nes jei dirbama tokioje institucijoje kaip pavyzdžiui slaugos ar senelių namai, šis darbo aspektas tampa vienu iš svarbiausių ir abiejų specialybių profesionalai tik bendrai dirbdami užtikrina optimaliausias paslaugas klientui. Abiejų specialybių atstovai siekia padėti žmogui, tai svarbiausias veiklos tikslas.

· Padeda tvarkyti globos, rūpybos, paslaugų namuose, pensijų gavimo dokumentus. Socialinis darbuotojas didžiausią dėmesį skiria socialinių žmogaus teisių užtikrinimui. Siekiama sutvarkyti ne tik dokumentaciją, bet kartu ir užtikrinti optimaliausią paslaugų kokybę, kad žmogui teikiamos paslaugos atitiktų jo poreikius. Slaugytojas šiuo atveju atlieka pagrindinį vaidmenį sudarinėjant globos, rūpybos, paslaugų namuose planus, nes šie planai ateityje bus jo veiklos nuorodos.

· Bendrauja ir koordinuoja savo veiklą su kitomis institucijomis. Siekiant padėti žmogui tenka derinti įvairių institucijų veiklą, bendradarbiauti atskirų sričių specialistams, jei dirbama sveikatos priežiūros, globos ar slaugos institucijose tai bendradarbiavimas tarp socialinių darbuotojų ir slaugytojų yra svarbiausias veiklos aspektas, nes tik taip užtikrinama geriausia paslaugų kokybė.

Slaugytojo funkcijos

Visų pirma reikia apibrėžti, kaip yra suvokiama slauga Lietuvos respublikos įstatymuose.

Slauga – asmens sveikatos priežiūros dalis, apimanti sveikatos ugdymą, stiprinimą ir išsaugojimą, ligų ir rizikos veiksnių profilaktiką, sveikų ir sergančių asmenų fizinę, psichinę ir socialinę priežiūrą.

Slaugytojas teikia žmonėms buitines, sanitarijos ir higienos paslaugas: padeda namų ruošoje, parenka ir patiekia maistą, tvarko patalynę, padeda apsirengti, atlieka paskirtas gydymo procedūras. Nustato ir įvertina kliento poreikius, kartu su juo sudaro ir koreguoja slaugos planą, organizuoja kliento darbą ir laisvalaikį. Konsultuoja higienos, dietinio maitinimo ir kitų profilaktinių medicinos metodų ir priemonių klausimais. Skatina slaugomojo asmens savitarną, pasitikėjimą savo jėgomis. Jis dirba su klientais slaugos ligoninėse, socialinės paramos centro pagalbos tarnybose, senelių namuose, pensionuose, reabilitacijos įstaigose. Gali įsidarbinti samdomu darbuotoju: slaugyti vienišus pensininkus ar neįgaliuosius, globoti juos namuose. Svarbu, kad yra išskirtas ir socialinis slaugos aspektas, dažnai slaugytojas ne tik sutvarko žmogaus buitį, konsultuoja sveikatos priežiūros klausimais, bet ir bendrauja su juo, išklauso, pataria.

Įstatymuose yra nustatytos konkrečios slaugytojų pareigos, kurios
parodo ir socialinių darbuotojų bei slaugytojų bendradarbiavimo aspektus.

Bendrosios praktikos slaugytojas privalo:

1. Organizuoti ir įgyvendinti slaugą bendradarbiaujant su sveikatos priežiūros specialistais, pacientais ir (ar) šeima;

Siekiant padėti klientui labai svarbu, kad vyktų dialogas tarp įvairių sričių specialistų ir paciento bei jo šeimos. Tik bendradarbiaudami tarpusavyje bei su klientu ir šeima, specialistai užtikrina ne tik savo teikiamų paslaugų efektyvumą, bet ir visapusišką pagalbą. Vienas iš pavyzdžių, kurį norėčiau pateikti yra Vaikų ir paauglių krizių intervencijos stacionarinės paslaugos (Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymas 2000 m. gruodžio 14 d. Nr.730,Vilnius “Dėl Vaikų ir paauglių psichiatrijos ir psichoterapijos paslaugų organizavimo principų, aprašymo ir teikimo reikalavimų “1 priedas)

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriuose teikiama skubi psichiatrinė psichologinė pagalba vaikams ir paaugliams, turintiems didelių psichologinių problemų. Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus veiklos pagrindas – gebėjimas skubiai reaguoti į krizės ištiktą vaiką. Darbas skyriuje organizuojamas komandiniu principu. Komandą sudaro: vaikų ir paauglių psichiatras, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas ir psichikos sveikatos slaugytojas.

Skyriuje visą parą turi budėti mobili specialistų komanda, kurią sudaro:

nuolatiniai nariai – gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, psichikos sveikatos slaugytojas;

ne nuolatiniai nariai – medicinos psichologas ar socialinis darbuotojas.

Taigi yra labai įvairios bendradarbiavimo formos, konkrečiais atvejais atskirų sričių specialistai atlieka skirtingus vaidmenis pagalbos procese.

2. Stebėti paciento elgesį, jo sveikatos fizinę, psichinę, socialinę būklę, atkreipti dėmesį į nebūdingus požymius ir numatyti, kokią patologiją gali reikšti šie ženklai, simptomai, reakcija, skubiai informuoti apie tai gydytoją;

3. Laiku ir tinkamai atlikti paskirtas gydymo ir diagnostines procedūras, apie tai aiškinti pacientui ir (ar) jo šeimai: atlikimo būdus, pasiruošimą, galimas komplikacijas, stebėti paciento savijautą po procedūrų, dokumentuoti atliktą darbą;

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 986 žodžiai iš 3197 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.