Kardiovaskulinės reabilitacijos tikslai uždaviniai ir strategija
5 (100%) 1 vote

Kardiovaskulinės reabilitacijos tikslai uždaviniai ir strategija

Kardiovaskulinės reabilitacijos tikslai, uždaviniai ir strategija

Bendrasis kardiovaskulinės reabilitacijos(KR) tikslas yra atkurti sutrikusią širdies ir kraujagyslių funkciją, gydyti klinikinius simptomus, išvengti komplikacijų ir ligos plitimo, atnaujinti darbingumą bei pagerinti ligonio gyvenimo kokybę. Antrinės profilaktikos, kaip ilgalaikės KR dalies, tikslas yra lėtinti ligos progresavimą, mažinti reinfarktus, vainikinių širdies arterijų anastamozių užsidarymo ir mirties galimybę. Vykdant KR programą, siekiama stabilizuoti ligonių būklę, didinti fizinį pajėgumą, mažinti riziką, hospitalizacijų skaičių dėl ligos paūmėjimų, gerinti socialinį prisitaikymą, prailginti išgyvenamumą, siekti geresnės gyvenimo kokybės. Kad KR būtų sėkminga, rengiami konkretūs somatikos, medicinos, antrinės profilaktikos, psichologinės reabilitacijos, miego sutrikimų ir nemigo korekcijos bei socialiniai uždaviniai:

Somatikos: a) žinoti savo fizines galimybes ir išmokti gyventi, atsižvelgiant į jas; b) optimizuoti krūvio pakėlimą, nustatyti jį mažinančias priežastis.

Medicinos: a) užkirsti kelią širdies ligų sukeliamoms mirtims, mažinti sergamumą širdies ligomis, infarktų prasidėjimą, pooperacinių anastomozių užsidarymą; b) šalinti simptomatiką.

Antrinės profilaktikos: a) suprasti ligos pobūdį ir rizikos veiksnius; b) atsikratyti žalingų įpročių (nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį); c) pradėti aktyvesnį fizinį gyvenimą; d) pradėti sveikai maitintis, sudaryti teigiamas būtinų vaistų vartojimo nuostatas.

Psichologinė reabilitacija: a) grąžinti pasitikėjimą savimi; b) išlaikyti emocinį stabilumą, mažinti nerimą, depresiją, gerinti prisitaikymą prie stresų; c) išmokti gyventi sergant šia liga.

Miego sutrikimų ir nerimo korekcija: a) normalizuoti miegą ir jo struktūrą; b) normalizuoti širdies ir kvėpavimo funkcijos sutrikimus miego metu; c) gerinti miego kokybę.

Socialiniai: a) socialinis prisitaikymas, sergant šia liga; b) išlaikyti nepriklausomą gyvenimą; c) grįžti į darbą; d) optimaliai naudotis laisvalaikiu; e) atkurti šeimos, bendruomenės santykius.

Siekiant šių tikslų ir sprendžiant nurodytus uždavinius būtinos bendros medikų (kardiologas, reabilitacijos gydytojas), kineziterapeutų, ergoterapeutų, psichologų, slaugytojų, dietologų ligonio ir jo šeimos narių, darbdavio, socialinio darbuotojo, likimo draugo ir kitų reabilitacijos programos dalyvių pastangos. Jie privalo vienodai vertinti reabilitacijos tikslą ir siekti jo darniomis pastangomis. Išskirtinis KR bruožas – visais tarpsniais gali prasidėti pavojingos IŠL komplikacijos. Todėl KR privalo būti specializuotos kardiologijos tarnybos grandis, ir turi būti sudaryta reali galimybė skubiai organizuoti kardiologo konsultacija.

Reabilitacijos indikacijos ir kontraindikacijos

Kardiovaskulinė reabilitacija indikuotina:

• Ligoniams po miokardo infarkto.

• Ligoniams po aortos – vainikinių arterijų jungčių operacijos.

• Ligoniams po perkutaninės transliuminalinės vainikinių arterijų angiopastikos.

• Ligoniams, turintiems stabilią krūtinės anginą.

• Stabilios būklės ligoniams, turintiems širdies nepakankamumą, gydomiems vaistais.

• Ligoniams, turintiems širdies nepakankamumą po kardiochirurginių operacijų.

• Ligoniams po vožtuvų plastikos.

• Ligoniams po širdies transplantacijos.

KR kontraindikacijos:

• Nestabili krūtinės angina.

• Nekoreguojama prieširdžių ar skilvelių aritmija.

• Nekompensuotas širdies nepakankamumas.

• Vidutinė ar ryžki aortos angos stenozė.

• Dešiniojo skilvelio displazija.

• Ryžki širdies blokada.

• Ūminis tromboflebitas ar plaučių embolija.

• Nepriklausančios nuo širdies priežastys.

Pagrindinės KR kaip daugiaveiksnio proceso dedamosios

Pagrindinės KR kaip daugiaveiksnio proceso dedamosios yra šios:

• Klinikinės būklės (simptomų ir sindromų) stabilizavimas, optimizuojant gydymą vaistais.

• Fizinė reabilitacija.

• Psichoemocinės būsenos stabilizavimas.

• Miego sutrikimų ir ligų gydymas.

• Rizikos veiksnių modifikavimas.

• Ligonių ir jų šeimos narių mokymas ir konsultavimas apie rizikos veiksnių mažinimą, gyvensenos keitimą.

• Ilgalaikis būklės stebėjimas.

Sprendžiant KR programos kiekvienos dedamosios klausimus, pirmiausia būtina apibūdinti kiekvieną dedamąją ir jos tikslus, numatyti poveikio priemones bei jų veiksmingumą, ilgalaikes reabilitacijos priemones bei kontrolės poveikį. Rizikos stratifikavimas yra individualiosios reabilitacijos programos pagrindas. Atsižvelgiant į ūminės fazės komplikacijas, širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, nustatomas ūminių širdies vainikinių arterijų procesų rizikos laipsnis. Įvertinus buvusias ir esamas širdies ir kraujagyslių sistemos ligų komplikacijas, kairiojo skilvelio funkciją ir dozuoto fizinio krūvio testo duomenis, nustatomas fizinio treniravimo rizikos laipsnis. Taip pat nustatomi psichologiniai rizikos veiksniai bei veiksnių, lemiančių išeminės širdies ligos ryškėjimą, rizika. Atsižvelgiant į riziką, numatomos individualiosios poveikio priemonės ir jų kontrolė aparatais.

KLINIKINĖS BŪKLĖS STABILIZAVIMAS IR GYDYMO POREIKIS

Viena svarbiausių KR dedamųjų yra klinikinės būklės
stabilizavimas bei gydymo optimizavimas. Norint šį uždavinį įvykdyti, pirmiausia būtina:

1. Įvertinti ligonio klinikinės dedamąsias:

• širdies ir kraujagyslių sistemos būklę (simptomus ir sindromus),

• chirurgines komplikacijas,

• gretutines liga.

2. Nustatyti ūminių koronarinių procesų riziką.

3. Suformuluoti siektinus klinikinės būklės stabilizavimo tikslus.

4. Nustatyti gydymo poreikį.

5. Įvertinti tikėtiną reabilitacijos veiksmingumą.

FIZINĖS REABILITACIJOS PRIEMONIŲ PROGRAMA

Bendrieji fizinės reabilitacijos tikslai – gerinti sveikatą, gyvenimo kokybę, kasdienę veiklą, gerinti/normalizuoti fizinį pajėgumą, padėti keisti gyvenseną (sveikesnė ir aktyvesnė), lėtinti ligos progresavimą (didinant fizinį aktyvumą).

Fizinės reabilitacijos (FR) priemonių programa – tai atitinkamų fizinių krūvių taikymas, norint gerinti ligonio širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų funkcinį pajėgumą bei fizinį darbingumą, siekiant jo greitesnio ir sėkmingesnio grįžimo į darbinę veiklą bei kasdienį gyvenimą. Sergančiųjų MI ir po vainikinės kraujotakos atkūrimo operacijų fizinė reabilitacija prasideda stacionariniu etapu (reanimacijos, kardiologijos, kardiochirurgijos skyriai – I etapas) ir tęsiasi stacionarinės kardiologinės ar ambulatorinės reabilitacijos skyriuje arba namuose (II etapas), po to tęsiama ilgalaikė reabilitacija(III etapas). Turi būti garantuojama nenutrūkstamas FR programos perimamumas. Krūvio protokolai turi būti pritaikyti ir įtraukti į bendrąją daugiaveiksnę KR programa. Fizinės treniruotės tikslas – atkurti fizinį pajėgumą, atnaujinti profesinės bei darbinės veiklos įgūdžius, stiprinti pasitikėjimą savo jėgomis ir savarankiškumą. Ligoniui turi būti paaiškinta, kad, norėdamas grįžti į darbą, jis turi atkurti jo fizinį pajėgumą ir raumenų jėgą. Negalint atlikti didesnių fizinių krūvių, nurodomos to priežastys. Programoje nurodomi ankstyvieji ir tolimieji fizinio aktyvumo tikslai. Specifiniai kiekvieno ligonio fizinės reabilitacijos tikslai yra skirtingi – atsižvelgiama į individualias reikmes. Be to, ligonis turi būti nuteiktas ilgalaikei FR, nes teigiami širdies ir kraujagyslių sistemos pokyčiai išlieka tol, kol pacientas mankštinasi. Gydytoja atsako už skiriamą pratimų programą, saugumą ją vykdant bei medicinos priežiūrą. Individuali FR priemonių programa turi būti skiriama su kitomis rizikos veiksnių modifikavimo priemonėmis (antsvoris, lipidų, gliukozės kiekio reguliavimas, dieta ir kt.) bei vaistai, kurie turi būti paskirti prieš fizinę terapiją.

Šiuo metu Jūs matote 36% šio straipsnio.
Matomi 1032 žodžiai iš 2850 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.