Kompiuterinių sistemų ir interneto panaudojimas versle
5 (100%) 1 vote

Kompiuterinių sistemų ir interneto panaudojimas versle

1121314151617181

TURINYS

ĮŽANGA 3

1. KOMPIUTERIAI 5

1.1. PAŽINKITE ŽAIDĖJUS AIKŠTELĖJE 5

1.2. GALINGA AR NEGALINGA SISTEMA? 6

1.3. ĮPRASTOS DALYS IR DETALĖS 7

1.4. OPERACINĖ SISTEMA 11

1.5. BIURO PRODUKTYVUMO PROGRAMINĖ ĮRANGA 11

1.1.1. Tekstų apdorojimas 11

1.1.2. Elektroninės lentelės / Duomenų bankai 12

1.1.3. Apskaita 12

1.1.4. Prezentacija 13

1.1.5. Kontaktų valdymas 13

1.1.6. Apsauga nuo virusų 14

1.1.7. Bylų atkūrimas 14

1.6. PERIFERINIAI ĮRENGINIAI 15

1.6.1. Spausdintuvai 15

1.1.2. Skeneriai 16

1.7. NEAPTARTI REIKMENYS 17

1.8. KUR PIRKTI? 19

1.9. KOMPIUTERIO MODERNIZAVIMAS 20

2. INTERNETAS 23

1.1. PRISIJUNGIMO PRIE INTERNETO NAUDA 23

1.2. INTERNETO SUPRATIMAS 23

1.3. GERI RYŠIAI 27

1.4. TINKLAS DIRBA 28

1.5. AR JUMS REIKALINGA SVETAINĖ? 29

1.6. PASISKELBIMAS INTERNETE 31

1.7. SVETAINĖS SUKŪRIMAS 32

1.1.1. Prekyba internete 34

1.1.2. Svetainės sukūrimas 36

1.8. SVETAINĖS LANKYTOJŲ PRITRAUKIMAS 37

1.9. LANKYTOJŲ IŠLAIKYMAS SVETAINĖJE 38

1.10. ŽODYNAS SU PAAIŠKINIMAIS 39

3. KOMPIUTERINĖS SISTEMOS IR INTERNETAS LIETUVOS VERSLE 41

IŠVADOS 46

LITERATŪRA 47

ĮŽANGA

XXI amžių pasaulis pasitiko didžiule informacinių technologijų pažanga. Žmonėms bendraujant per atstumą, ėmė vyrauti elektroninės ryšių priemonės, radikaliai išsprendusios nuotolio ir laiko problemą. Vis daugiau verslo organizacijų, nuo stambių korporacijų iki smulkių įmonių, neįsivaizduoja savo veiklos be kompiuterinių sistemų ir interneto.

Šio kursinio darbo tikslas – pabandyti apžvelgti kompiuterinių sistemų ir interneto panaudojimą kasdieninėje verslo aplinkoje išsivysčiusios ekonomikos šalyse ir Lietuvoje.

Darbo uždaviniai:

1. Iš anglų kalbos išversti du knygos skyrius: ,,Kompiuteriai” ir ,,Internetas”.

2. Apibūdinti kompiuterinių sistemų ir interneto panaudojimą verslui Lietuvoje.

Rašydama pirmąją kursinio darbo dalį, t.y. versdama abu skyrius iš anglų kalbos, naudojausi įvairiais anglų-lietuvių kalbų žodynais, anglų kalbos aiškinamaisiais žodynais, kompiuterinių terminų žodynais, taip pat konsultavausi su anglų kalbos ir informatikos specialistais. Pateikdama vertimą, patogumo dėlei sunumeravau stambiausius abiejų skyrių poskyrius.

Antrojoje darbo dalyje naudojausi informacija, pateikiama interneto svetainėse ir periodiniuose leidiniuose (dienraščiuose bei jų prieduose, skirtuose informacinėms technologijoms, specializuotuose žurnaluose). Šiuose leidiniuose radau ir statistinių duomenų apie naudojimąsi kompiuteriais ir internetu Lietuvoje, kurių nepateikia Lietuvos statistikos metraštis.

17 skyrius

1. KOMPIUTERIAI

Parašė Ed Tittel, daugiau kaip 50 – ties knygų apie kompiuterius (taip pat ir ,,HTML žaliems”, išleistą IDG Books Worldwide) autorius.

Pastaraisiais metais kompiuteriai tapo vienu svarbiausių biuro įrankių; daugelis verslininkų sutinka, kad už juos svarbesnis tik telefonas. Iš tikrųjų, daugelis šiandieninių verslo užduočių negali būti pakankamai tiksliai, greitai ir naudingai atliktos be kompiuterio pagalbos.

Nėra reikalo įrodinėti, kad kompiuteris – geras sumanymas. Dabar, kai žinote, kad jums reikia kompiuterio, sekantis žingsnis yra sužinoti, kokios rūšies jį pirkti, kaip pasirinkti, kokių komponentų jums reikia ir kaip gauti geriausią iš visų įmanomų sandorių.

Kompiuterio pirkimas, ypač tiems, kuriems ši beprotiška rinka yra nauja, gali būti pribloškiantis ir painus. Galima pasirinkti iš tūkstančių konfigūracijų, apsvarstyti platų savybių ir galimybių spektrą, tačiau nėra jokių pastovių kainų ar įvertinimo sistemų, galinčių padėti jums šioje painiavoje. Tačiau kompiuterio pirkimą gali labai supaprastinti dviejų pirkimo principų laikymasis: 1) gauti tai, už ką mokate ir 2) labiausiai pasitikėti tais, ką geriausiai pažįstate.

Prieš pritaikant šias teorijas, jums visgi reikės praktinio pagrindo, nuo kurio judėsite pirmyn. Tai yra, jūs turite būti apsiginklavęs pakankama informacija apie kompiuterių terminologiją ir technologiją, leidžiančią jums skirti žodžius hype (gandas) ir help (pagalba).

1.1. PAŽINKITE ŽAIDĖJUS AIKŠTELĖJE

Pirmiausiai turite žinoti, kad galima nusipirkti kelių tipų kompiuterį. Du populiariausi ir žinomiausi yra PC (asmeninis kompiuteris – kalbama apie IBM firmą) ir Macintosh. Kadangi parduodami ir kiti kompiuteriai, šios galingesnės alternatyvos yra brangesnės (nuo 6000 dolerių) ir yra sukurtos labiau specialioms reikmės, nei bendro pobūdžio naudojimui biure.

Praeityje virė karšti ginčai apie tai, kurio tipo kompiuteris geriausias kasdieniniam naudojimui.

Tik prieš tris metus buvo daug gerų priežasčių pasirinkti MAC’ą, o ne PC ir atvirkščiai, tačiau šiandien tie argumentai labiau atspindi asmeninį skonį ir polinkius, negu techninius poreikius. Macintosh ir PC gali susidoroti su visais jūsų verslo kompiuteriniais poreikiais. Taigi, galimybės nebėra skiriamasis šių dviejų mašinų faktorius.

Neseni nesklandumai Apple firmoje sukėlė stiprų ,,bangavimą” kompiuterių pramonėje – neužtikrintumas tapo vieninteliu užtikrintu dalyku MAC’o ateityje. Jei jūs jau pažįstami su MAC’u, jis vis dar gali jums būti geras pasirinkimas. Tačiau jei jūs nepatyręs kompiuterių srityje, turėtumėte rimtai galvoti apie PC (IBM firmos kompiuterį) dėl dviejų pagrindinių priežasčių: pirma, kaip
dominuojančio pramonės sektoriaus, IBM asmeninių kompiuterių pasirinkimas didesnis, o kainų lygių daugiau nei MAC’ų; antra, negailestinga konkurencija IBM asmeninių kompiuterių pirkėjų rinkoje skatina žemesnes kainas ir daug geresnius sandorius.

1.2. GALINGA AR NEGALINGA SISTEMA?

Kokio tipo sistemą perkate, dažniausiai priklauso nuo dviejų pirminių faktorių: tikslo ir kaštų. Jūsų bendri kompiuteriniai poreikiai turėtų padėti jums nuspręsti, kokios galios ir talpumo kompiuterį turite pirkti.

Neskubėkite manyti, kad brangiausias modelis atitiks jūsų poreikius geriau nei bet koks pigesnis. Taip pat niekada nepamirškite, kad gerus sandėrius perkant kompiuterius visada gauna lyginantys pirkėjai. Jums nereikia apiplėšti banko, kad nusipirktumėte gerą, patikimą ir naudingą įrangą.

Protinga mintis

Štai keletas Interneto puslapių, siūlančių puikios informacijos apie kompiuterio pirkimą ar platesnės informacijos gavimą: Computer Shopper Online (www.zdnet.com/shopper), Net Buyer (www.netbuyer.com), Buy Direct (www.buydirect.com), Zdnet (www.zdnet.com) ir Yahoo mažmeninės kompiuterių kompanijos (www.yahoo.com/Business_and_Economy/Companies/Computers/Retailers).

Jūs galite spręsti apie savo kompiuterinius poreikius pagal įvairius kriterijus, bet labiausiai tam tinka programinės įrangos reikalavimai ir verslo procesai. Daugelis pirkėjų pirmiausiai pasirenka programinę įrangą, kurią nori naudoti, o po to perka kompiuterį, kuriam tiks ta įranga.

Jei ši bendra teorija atrodo jums perdaug nežemiška, pateiksime keletą specifinių charakteristikų ir paaiškinimų, kurie turėtų padėti suderinti jūsų verslo poreikius su galinga ar mažesnio galingumo kompiuterio sistema. Tipiškas mažesnio galingumo kompiuteris yra pakankamai galingas vienam vartotojui dirbti kasdieninius finansinius darbus, kurti dokumentus, tvarkyti priimtinų apimčių duomenis, prisijungti prie Interneto ar kokios kitos paslaugų tarnybos. Mažesnio galingumo sistema gali būti negreita, negali išlaikyti intensyvaus kelių programų vienu metu naudojimo, tačiau užduotį ji atlieka.

Tipiškas galingas kompiuteris gali atlikti beveik bet kokią jam pavestą užduotį ir dažnai gali atlikti kelias tokias užduotis vienu metu. Galinga sistema yra greita ir reaguojanti. Ji taip pat ypač patikimai ir efektyviai tenkina jūsų verslo kompiuterinius poreikius.

1.3. ĮPRASTOS DALYS IR DETALĖS

 CP: CP, arba centrinis procesorius yra kompiuterio smegenys. Šis komponentas yra maža kompiuterio mikroschema, kur vyksta visi svarbūs skaičiavimai ir apdorojimas. Apskritai, gera strategija yra pirkti greičiausią procesorių už jums prieinamą kainą, o pirkdami truputį daugiau galios nei jums reikia, prailginsite savo sistemos gyvavimo laiką. Daugelio centrinių procesorių greiti yra matuojamas megahercais (MHz), kurie matuoja ciklus per sekundę ir leidžia apytikriai palyginti galimybes (o to paties tipo procesoriams greitesnis visada reiškia galingesnis).

 Operatyvioji atmintis (RAM): suteikia centriniam procesoriui greitą laikiną saugyklą. Kai kalbama apie operatyvinę atmintį, kuo daugiau jos – tuo geriau. Nepirkite sistemos su mažiau negu 32 megabaitais (MB).

 Kontrolinis įrenginys: šis įrenginys kontroliuoja lanksčiojo ir kietojo diskų įrenginius. Yra du kontroliuojančių įrenginių tipai: IDE ir SCSI. SCSI yra standartiniai kontroliuotojai įrenginių, tokių kaip skeneriai, optiniai diskai ir magnetinių juostų nuskaitymo įrenginiai, prijungimui prie kompiuterio.

 Kietasis diskas: tai yra kaupimo įrenginys, kur laikoma kompiuterio operacinė sistema, programos ir bylos su duomenimis. Kietasis diskas yra naudojamas ilgam saugojimui, skirtingai negu operatyvioji atmintis, kuri yra naudojama trumpalaikiam duomenų saugojimui. Nepirkite diskų mažesnių nei 1 gigabaitas (GB); 2 – 4 GB diskai palieka užtektinai vietos plėstis.

Pasižymėkite

Nešiojamas kompiuteris yra maža nešiojama mašina, siūlanti daugelį komponentų, savybių ir galimybių, esančių pilno dydžio staliniame kompiuteryje. Nešiojami kompiuteriai neįkainojami dažnai keliaujantiems ar tiems, kas nori pasiimti darbo namo. Vienintelis nešiojamų kompiuterių trūkumas yra jų kaina, ypač palyginus su jų pagerinimo galimybėmis. Tipiškas nešiojamas kompiuteris kainuoja 1,2 – 2 kartus brangiau, nei stalinis kompiuteris su tokia pat įranga. Tačiau, skirtingai nuo stalinio kompiuterio, nešiojamas kompiuteris retai siūlo naudingas ar apsimokančias pagerinimo galimybes. Nešiojamuose kompiuteriuose naudojami komponentai yra maži, taupant vietą ir svorį, bet kuo mažesnis įrenginys, tuo mažiau jis kainuoja. Kaip taisyklė, vienintelės nešiojamo kompiuterio pagerinimo galimybės yra atmintis ir jo kietasis diskas.

Nešiojamas kompiuteris gali naudoti daugumą išorinių įrenginių, kuriuos jūs jau turite savo staliniame kompiuteryje, jei turite atitinkamą ryšio kanalą ar sąsają. Daugelis nešiojamų kompiuterių turi kompiuterinių kortelių nuskaitymo įrenginį, kur galima įdėti kreditinės kortelės dydžio korteles, suteikiančias savybių, funkcijų ir galimybių prijungti įrenginius.

Pirkdami nešiojamą kompiuterį, ieškokite 24 – 40 MB operatyviosios atminties, 10 colių aktyvaus tipo skystųjų kristalų ekrano, integruoto nurodymo įtaiso, išimamo kietojo disko, lanksčiųjų diskelių skaitymo
įrenginio ir ilgai veikiančios baterijos. Atsiminkite: kuo daugiau savybių turintį nešiojamą kompiuterį jūs perkate, tuo jis bus sunkesnis. Tuos plonus, ypatingai lengvus nešiojamus kompiuterius malonu nešiotis, tačiau jie dažnai neturi pakankamai savybių. Jei norite nešioti 15 – 20 svarų pilno svorio, kurį sudaro kompiuteris, jo priedai ir dėklas, jūs nesate tinkamas kandidatas nešiojamam kompiuteriui.

Daugelis stalinių kompiuterių gamintojų parduoda ir nešiojamus atitikmenis (ekvivalentus). Firmos ,,Dell Computers” ir ,,Toshiba” pagaminti kompiuteriai yra pastovios apdovanojimų laimėtojos ir garsios tuo, kad sugeba atlaikyti kelionėje patiriamus smūgius.

 Kompaktinių diskų nuskaitymo įrenginys: šis įrenginys yra naudojamas skaityti kompaktiniams diskams (CD ROM), kurie atrodo kaip garsiniai diskai, kuriuos klausotės savo grotuvu. Kaip programinės įrangos platinimo būdas, jie šuo metu keičia lanksčiuosius diskus. Norėdami įdiegti programą, vietoj 20 diskelių galite įdėti vieną kompaktinį diską, kuriame telpa iki 650 MB. Daugelis įrenginių veikia 8x ar didesniu greičiu (tai reiškia, kad jis sukasi 8 kartus greičiau nei standartinis kompaktinių diskų grotuvas).

 Monitorius: šis į televizorių panašus įrenginys naudojamas perduoti vaizdinę informaciją. Didelį monitorių lengviausia naudoti ilgą laiką, bet monitorius gali sudaryti nuo ketvirčio iki pusės visos kompiuterio kainos. 17 colių puikiai tinka daugeliui verslo situacijų, o gerą 17 colių monitorių dabar galima nusipirkti už mažiau nei 500 dolerių.

 Vaizdo korta: Vaizdo kortos gali pagerinti intensyvų apdorojimą, reikalingą sudėtingų vaizdų, esančių kompiuterinėje enciklopedijose (tokioje, kaip ,,Encarta”) rodymui, kino filmų ar kompiuterinių žaidimų, tokių, kaip ,,Doom” rodymui. Vyraujantis vaizdo kortų standartas yra super VGA (SVGA); pirkite tik SVGA ar geresnę kortą; nepirkite kortos su mažiau nei 2 MB video operatyviosios atminties.

 Modemas: Šis įrenginys skirtas komunikaciniams ryšiams su kitais kompiuteriais per telefono linijas. Jums reikės modemo, jei norėsite prisijungti prie Interneto, naudoti vidinį faksą ar prisijungti prie komercinės tiesioginio ryšio tarnybos, kaip ,,America Online”. Modemai skirstomi pagal perdavimo greitį, kuris matuojamas kilobitais per sekundę (Kbps). Lėčiausias modemas, kurį galite pirkti yra 36,6 Kbps kadangi jis yra suderinamas su daugeliu Interneto paslaugų tiekėjų ir tiesioginio ryšio tarnybų. Norėdami gauti daugiau informacijos, atsiverskite 18 skyrių, 209 psl.

Tipiška mažesnio galingumo sistema gali būti sukomplektuota taip:

• CP: 200 MHz Pentium II PC ar 200 MHz 604e Macintosh Power PC

• Atmintis: 32 MB

• Kietasis diskas: 2 GB

Kaip tai sukomplektuota?

Produktyvumo (našumo) komplektas yra vienas produktas, kuriame yra 20 ar daugiau kompiuterinės programos. Našumo komplektai dažniausiai kuriami tam, kad vienu pirkimu įsigytumėte visas funkcijas ir savybes, kurių jums reikia. Populiariausios ir žinomiausios yra ,,Microsoft Office’’, kuriame yra ,,Word’’ (teksto apdorojimas), ,,Excell’’ (elektroninės lentelės), ,,Access” (duomenų bazės), ,,PowerPoint’’ (prezentacijų kūrimas) ir kt. Kiti panašūs komplektai yra ,,Lotus’ SmartSuite” ir ,,Corel’s Word Perfect Suite” Dažniausiai našumo komplekto kaina yra žymiai mažesnė, nei perkant kiekvieną šių produktų atskirai, todėl šio tipo programinė įranga rinkoje yra labiausiai perkama. Tai taip pat paaiškina, kodėl sistemų gamintojai kaip skatinimą duoda našumo komplektus nemokamai ar parduoda su nuolaida, norėdami įsigyti jūsų įmonės palankumą. Jei jūsų perkamoje sistemoje nėra našumo komplekto, paklauskite apie specialią kainą, jei jį pirksite kartu su sistema, arba programinė įranga gali būti įtraukta į pardavimo kainą.

 Kompaktinių diskų nuskaitymo įrenginys : 8x ar geresnis (kainuojantis iki 200 dolerių; 12x ir 16x taip pat tampa gana prieinami).

 Vaizdo korta: SVGA, 2 MB, tikrų spalvų (true-color) (čia tikros spalvos reiškia, kad įrenginys atitinka 24 bitų spalvų paletę, kas daro spalvas tikroviškesnėmis, nei mažiau galinga techninė įranga).

 Monitorius: 17 colių (parduodami ir 19, 20 ir 21 colio monitoriai, bet jie vis dar gana brangūs).

 Modemas: 36,6 Kbps.

Tokia sistema kainuos maždaug 2000 – 2200 dolerių, pirkdami lėtesnį CP, tokį kaip 166 MHz Pentium II ar 166 MHz Power PC, galite sumažinti šią kainą 200 – 400 dolerių. Šią sistemą galėsite naudoti 2 – 3 metus, kol padidės apdorojimo poreikiai ir didesnės ir reiklesnės operacinės sistemos viršys jos galimybes.

Tipiška galinga sistema gali būti sukomplektuota taip:

 CP: 300 MHz Pentium II PC ar 300 MHz 604e Macintosh Power PC

 Atmintis: 64 MB – 128 MB

Saugokitės!

Saugokitės ypač žemų kainų, ,,taip kaip yra” sandėrių (kai pardavėjai už nieką neatsako), o taip pat – bankrutavusios parduotuvės išpardavimų. Tokie sandėriai dažnai slepia problemas, kurių jūs nenorėtumėte net už dyką. Niekada nepirkite kompiuterio, kuriam nesuteikiama mažiausiai 90 dienų garantija, ir dalykų, kurių negalima grąžinti ir atgauti pinigus (ar bent pakeisti prekę). Jei galite, mokėkite kreditine kortele, nes jei parduotuvė sukelia jums problemų, tačiau galite
prekė buvo grąžinta (labiausiai tam tinka pardavėjo pasirašyta grąžinimo forma), kreditinės kortelės kompanija dažniausiai leis jums atsisakyti įmokos.

 Standusis diskas: 4-8 GB

 Kompaktinių diskų nuskaitymo įrenginys: 12x-16x

 Vaizdo korta: SVGA, 4MB, tikrų spalvų (true-color)

 Monitorius: 17-21 colio

 Modemas: 56 Kbps ar ISDN sąsaja

Tokia sistema kainuos 3300 – 3700 dolerių ir turėtų būti tinkama naudoti mažiausiai 3-5 ateinančius metus, jei ne ilgiau.

1.4. OPERACINĖ SISTEMA

Kai jau nusprendėte, kokio kompiuterio tipo ir kokios techninės įrangos norite (galingos ar negalingos), turite pasirūpinti operacine sistema (OS). OS suteikia programinę įrangą, kuri valdo kompiuterio techninę įrangą, o taip pat leidžia techninei įrangai ir kitoms programoms veikti kartu ir komunikuoti, suteikdama jums, sistemos vartotojui, ryšį su sistema. Be operacinės sistemos kompiuteris yra tik krūva komponentų, kurie negali padaryti nieko naudingo.

Jei pasirinkote Macintosh firmos kompiuterį, jūs neturite pasirinkimo: Macintosh System 8.5 (esama versija knygos rašymo metu) yra vienintelis prieinamas ir naudingas pasirinkimas. Kita vertus, IBM personalinių kompiuterių pirkėjai turi kelis pasirinkimo variantus: Windows 98, Windows NT, Solaris ir OS/2. Tačiau pirmą kartą perkantiems kompiuterį verta galvoti tik apie Windows produktus.

Čia gera naujiena yra tai, kad retai tenka pirkti OS, perkant pilnai sukomplektuotą kompiuterį. Jei perkate Mac’ą, jūs bet kokiu atveju gausite vėliausios Mac’o operacinės sistemos versiją. Jei perkate IBM personalinį kompiuterį, jums tikriausiai pasiūlys Windows 98 ar Windows NT.

1.5. BIURO PRODUKTYVUMO PROGRAMINĖ ĮRANGA

Darbo aplinkoje kompiuteris bevertis be tinkamos programinės įrangos, atliekančios jūsų verslui reikalingas funkcijas ir darbus. Tolesni skyreliai apibūdina keletą programinės įrangos tipų, kurie yra universalūs daugeliui verslo kompiuterių.

1.5.1. Tekstų apdorojimas

Tekstų apdorojimo programa yra absoliuti būtinybė kiekvienam biurui. Tekstų apdorojimo programa yra šis tas daugiau, nei įrenginys tekstų rašymui į dokumentus, kaip rašomoji mašinėlė; šis įrenginys siūlo nesuskaičiuojamą daugybę galimybių, įskaitant klaidų taisymą, dokumento apiforminimą, daug simbolių, šriftų tipų, jų reguliavimą, grafines priemones, ryšius su kitomis programomis (pvz., ,,Excel’io” elektroninė lentelė gali būti transformuota į ,,Word’o” lentelę, kuri automatiškai atsinaujina, atnaujinus elektroninę lentelę) ir dar daugiau. Nors tekstų apdorojimo kategorijoje gausu vertų dėmesio varžovų, geriausios programos yra ,,Microsoft Word”, ,,Lotus Word Pro” ir ,,Corel’s Word Perfect”. Jų kaina 60-200 dolerių.

1.5.2. Elektroninės lentelės / Duomenų bankai

Mažoms ar vidutinio dydžio organizacijose elektroninių lentelių ar duomenų bankų programa gali būti naudojama paprastam duomenų valdymui, diagramų, grafikų kūrimui ir įvairiems matematiniams skaičiavimams. Netgi turint mažai patirties, šių programų pagalba galima susikurti specializuotas taikomąsias programas, tokias kaip dinamiškas klientų katalogas, veiksmų nuoseklumo priemonės ar ataskaitų generatorius. Šioje srityje yra keletas vertų dėmesio varžovų. Duomenų bankų kategorijoje: ,,Microsoft Access”, ,,Corel’s Paradox” ir ,,Lotus Approach”, o elektroninių lentelių kategorijoje – ,,Microsoft Excel”, ,,Corel’s Quattro Pro” ir ,,Lotus 123”. Jų kaina 80-300 dolerių.

1.5.3. Apskaita

Apskaitos arba finansinė programinė įranga įgalina kompiuterių savininkus tvarkyti savo čekių knygeles, banko sąskaitas, sąskaitas-faktūras, vekselius ir netgi mokesčius – viską elektroniniu būdu.

Antrarūšės prekės

Daugelis programinės įrangos pardavėjų, įskaitant tokias kompanijas, kaip Microsoft (,,MS Works”) ir Claris (,,Claris Works”) be savo naujų paketų siūlo antrarūšius programinės įrangos komplektus. Šie taip vadinami ,,integruoti programinės įrangos paketai” siūlo daugelį tų pačių galimybių, kaip ir jų galingi atitikmenys, tokie kaip ,,MS Office”, ,,Lotus SmartSuite” ir ,,Corel’s WordPerfect Office. Tačiau antrarūšiai komplektai nuo savo brangesnių atitikmenų labai atsilieka lankstumo, galingumo ir judrumo požiūriu.

Daugelis kompiuterių pirkėjų per vėlai suprato, kad tokios antrarūšės alternatyvos toli gražu nėra tokios geros, kaip tikrosios. Deja, šie antrarūšiai produktai žymiai dažniau parduodami kartu su kompiuteriu negu aukščiausio lygio versijos. Visada pardavėjo paklauskite, ar komplektas, kurį gaunate su kompiuteriu, yra geriausias iš gamintojo siūlomų; jei tai ne aukščiausio lygio versija, jūs būsite turtingesnis, sumokėdamas truputį daugiau, kad ta versija būtu pakeista į jums naudingiausią. Kadangi tuo pačiu metu jūs perkate ir kompiuterį, šis pagerinimas neturėtų kainuoti daugiau nei 200-300 dolerių (tuo tarpu perkant tokią programinę įrangą atskirai, net ir su nuolaida ji greičiausiai kainuos 500 dolerių ar daugiau).

Didžiausias finansinės programinės įrangos naudojimo privalumas yra tai, kad skaičiavimai visada teisingi (žinoma, jei duomenys buvo įvesti tiksliai). Kompiuteris gali supaprastinti sąskaitų apmokėjimo, sąskaitų-faktūrų siuntimo ir grynųjų pinigų srautų stebėjimo procesus.
Kai kurios programos gali turėti sąsajas su jūsų banku, ir jūs galėsite operatyviai tvarkyti savo banko sąskaitas, apmokėti sąskaitas ir netgi užbaigti savo mokesčių grąžinimą be CPA pagalbos. (Populiarių programų sąrašą rasite 23 skyriuje).

1.5.4. Prezentacija

Prezentacijų programinė įranga leidžia jums sukurti grafines prezentacijas tiesiai iš nešiojamo ar stalinio kompiuterio. Šie paketai gali pateikti spalvotą vaizdą, animacijas, ir kitus specialiuosius efektus. Kompiuteriniai prezentacijų įrenginiai leidžia lengviau ir geriau nei skaidrės ar permatomos plėvelės perduoti informaciją auditorijai, ją lengviau atnaujinti ir kaupti. Jei jūsų versle jūs ar jūsų darbuotojai turi daryti prezentacijas klientams ar visuomenei, tokia programinė įranga jums bus neįkainojama. Šioje kategorijoje ,,Didžiąją Trejybę” sudaro ,,Microsoft PowerPoint”, ,,Lotus Freelance Graphics” ir ,,Corel’s Presentations”. Jų kaina 65-275 doleriai.

1.5.5. Kontaktų valdymas

Kontaktų valdymo programinė įranga iš esmės yra galinga kombinacija, susidedanti iš elektroninio kalendoriaus, datų knygelės, adresų knygelės, susitikimų eiliškumo duomenų bazės ir elektroninio asmeninio padėjėjo. Šios programinės priemonės gali sekti visas smulkias detales, kurios svarbios verslui, tačiau lengvai prarandamos, padedamos ne vietoje ar pamirštamos. Kontaktų valdymo programinė įranga gali jums priminti apie susitikimus, užfiksuoti bandymus susisiekti su vartotojais, fiksuoti jūsų darbo valandas, surinkti telefono numerį ir dar daugiau.

Gera idėja

Geras sumanymas yra pirkti visą programinę įrangą iš vieno gamintojo. Tai faktiškai garantuoja programų suderinamumą, užtikrina jų veikimo ir duomenų tipų panašumą. Jūs galėsite nepastebimai perkelti duomenis iš vienos programos į kitą, o tai, kaip patys patirsite, yra ne tik patogu, bet, tiesą sakant, būtina.

Labiausiai dėmesio verti programų paketai šioje programinės įrangos kategorijoje yra ,,Microsoft Outlook”, ,, Symantec’s ACT”, ,,GoldMine Software’s GoldMine” ir ,,NetManager’s Ecco Pro.” Kaina 75-160 dolerių.

1.5.6. Apsauga nuo virusų

Kompiuterinis virusas yra programa, kuri gali rimtai pakenkti kompiuterio techninei įrangai ir duomenų byloms. Virusu užsikrečiama retai, tačiau netgi viena užkrėsta byla gali padaryti kompiuterį netinkamą naudojimui. Programinė įranga apsaugai nuo virusų, jų aptikimui ir pašalinimui yra plačiai prieinama ir siūlo apsaugą nuo šio pavojaus. Daugelis antivirusinių programų patikimai saugo kompiuterinius tinklus ir tikrina bylas, prisegtas prie elektroninio pašto ar atsisiųstas iš Interneto. Antivirusinių programų srityje yra daug konkurentų, tačiau žinomiausius produktai yra ,,Symantec’s Norton Anti-Virus”, ,,McAfee’s Virus Scan” ir ,,Dr. Salamon’s Anti-Virus”.

1.5.7. Bylų atkūrimas

Bylų atkūrimo programinė įranga leidžia jums pasidaryti visos bylų sistemos ar tik svarbių bylų kopijas. Šias kopijas galima panaudoti, norint atkurti svarbius duomenis, sugedus kietajam diskui ar užkrėtus bylas virusu. Atkūrimas yra vienintelis būdas užtikrinti, kad jūsų duomenys yra apsaugoti nuo praradimo ar sugadinimo. Atkūrimo programinė įranga reikalauja kaupimo įrenginio, kuriame gali būtų saugomi ar į jį įrašomi duomenys: tai gali būti magnetinė juosta, įrašomas optinis diskas, DAT (skaitmeninių garso juostų įrenginys), ar netgi išimamas kietasis diskas.

Taupykite

Kai kurie šalies prekybos tinklai skelbiasi galintys parduoti bet ką pigiau nei vietinė parduotuvė, taigi, jei mažoje parduotuvėje jums pasiūlys gerą sandėrį, galite pasinaudoti šia informacija, norėdami gauti dar geresnę kainą. Be to, jei palauksite iki mėnesio ar ketvirčio pabaigos (kovo, birželio, rugsėjo ar gruodžio), kartais pardavėjai bus pasiruošę padaryti viską, kad pasiektų nustatytą pardavimų kiekį!

Dvi populiariausios atkūrimo programinės įrangos yra ,,Segate’s Backup Exec” ir ,,Cheyenne Backup”. Kaina 100-300 dolerių.

Atminkite du dalykus apie bylų atkūrimą: 1) jei nepasidarysite atkūrimo disko, negalėsite vėliau atstatyti sistemos 2) visada saugokite savo duomenų kopijas ne biure (net jei vakare išsinešite juostą ar diską namo) – jei biuras sudegs, sudegę atkūrimo diskai jums nepadės.

1.6. PERIFERINIAI ĮRENGINIAI

Su pagrindine kompiuterine sistema jūs galite atlikti daugelį biuro darbų. Tačiau yra daug kitų būdų pagerinti ir išplėsti kompiuterio galimybes, paprasčiausiai prijungiant daugiau įrenginių. Šie pridėtiniai ar papildomi įrenginiai vadinami periferiniais kompiuterinės sistemos įrenginiais.

1.6.1. Spausdintuvai

Galima pasirinkti iš keleto spausdintuvų tipų: adatinio, rašalinio ir lazerinio.

 Adatiniai spausdintuvai beveik išnyko iš prekybos vietų, kadangi jų galimybės, kalbant apie spausdinimo kokybę ar grafines galimybes, nedidelės. Net jei rasite parduodamą adatinį spausdintuvą, turėtumėte pirkti jį tik tokiu atveju, jei turite kokį nors ypatingą poreikį, kurio negali patenkinti nei vienas iš kitų dviejų tipų.

 Rašalinis spausdintuvas sukuria vaizdus popieriuje, užpurkšdamas ant jo mikroskopinius rašalo lašelius. Vienas trūkumas: dažnai lengva ištepti tik ką atspausdintus lapus. Daugelis rašalinių spausdintuvų spausdina 4-9 puslapių per minutę
greičiu, 600 taškų colyje (labiau įprasta 300 taškų colyje) ir gali spausdinti spalvotai bei nespalvotai (juodu rašalu). Rašaliniai spausdintuvai, kainuojantys 200-500 dolerių, yra puikus mažesnio galingumo sistemos komponentas.

 Lazeriniai spausdintuvai sukuria vaizdus popieriuje sudėtingo šviesos ir rašalo traukimo proceso metu, kurio rezultatas yra fiksuotas, nenusitrinantis vaizdas. Lazeriniai spausdintuvai spausdina 4-20 puslapių per minutę ar greičiau, 600-2400 taškų colyje kokybe. Daugelis lazerinių spausdintuvų spausdina tik juodai, tačiau galima įsigyti ir spalvotą, kuris kainuoja 1,5-3 kartus brangiau už nespalvotą. Paprasti lazeriniai spausdintuvai, tinkami verslo reikalams, kainuoja 350-1000 dolerių ir turėtų tikti tiek galingai, tiek mažesnio galingumo sistemai.

Ieškodami spausdintuvo prisiminkite, kad didesnis spausdinimo greitis (daugiau puslapių per minutę) ir geresnė kokybė sąlygoja aukštesnę kainą. Prieš nuspręsdami neskubėdami palyginkite keleto modelių savybes.

Geras patarimas

Taškai colyje, arba dpi, detaliai apibūdina spausdintuvo veikimą. Laikraščiai spausdinami 150-200 dpi, o daugelis žurnalų – 600-1200 dpi. Jei jūsų dokumentai nebus naudojami kaip meninė fotografija, 600 dpi spausdintuvas patenkins daugelį verslo poreikių. Didesnės skiriamosios gebos spausdintuvai yra brangesni, taigi, jei jums tik kartais reikia aukštos kokybės spaudinių, labiau apsimoka atsispausdinti juos kitur.

Pirkdami spausdintuvą, turėkite omenyje šiuos dalykus:

 Suderinamumą: įsitikinkite, kad jūsų perkamas spausdintuvas dirbs su jūsų kompiuteriu ir operacine sistema. Žymiai lengviau pradėti eiti teisingu keliu, nei būti priverstam kažką grąžinti, kadangi jis neveikia (tai viena iš priežasčių, kodėl gerai yra pirkti žinomų firmų spausdintuvus, tokius kaip ,,Hewlett Packard” – jie dirba beveik su bet kokia sistema).

 Popieriaus tinkamumą: įsitikinkite, kad spausdintuvas gali susidoroti su tokiu popieriumi ir tokiu jo kiekiu, koks reikalingas pageidaujamiems darbams atlikti. Jeigu norite spausdinti ant vokų ar etikečių, įsitikinkite, kad jūsų pasirinktas spausdintuvas galės tai atlikti. Jeigu jums reikia atspausdinti didelius dokumentus ar daug kopijų, įsitikinkite, kad spausdintuvas turi pakankamai didelį stalčių popieriui, kad nereiktų darbo viduryje sustoti, norint įdėti popieriaus.

 Ypatingas savybes: ne kiekvienas spausdintuvas gali atspausdinti ant 11×17 colių dydžio popieriaus, spausdinti ant abiejų lapo pusių, o taip pat sujungti, susegti lapus ir atlikti kitas ypatingas funkcijas. Šios savybės gali žymiai padidinti spausdintuvo kainą, taigi įsitikinkite, kad nemokate už jokias jums nereikalingas funkcijas.

1.6.2. Skeneriai

Skeneris gali nuskaityti atspausdintus vaizdus, kad juos būti galima panaudoti ar apdoroti kompiuteriu. Skeneriai dažniausiai naudojami dviems pagrindiniams tikslams: teksto atpažinimui (OCR) ar grafinių vaizdų nuskaitymui. OCR (Optical Character Recognition – optinė ženklų atpažintis) yra technologija, kuri nuskaito atspausdintą tekstą ir paverčia jį elektroniniu dokumentu, kurį galima redaguoti. OCR gali sutaupyti daug perrašymo valandų. Skeneriu nuskaitant vaizdus, tiesiog sukuriama grafinė byla, ir jums nereikia atkurti paveikslo grafine programa.

Skenerių kainos labai įvairios, kaip ir spausdintuvų. Geras skeneris kainuos jums daugiau nei 500 dolerių ir galės nuskaityti 300 dpi geba, tačiau speciali techninė ir programinė įranga gali padidinti šią gebą iki 2400 dpi. Kasdieniniam naudojimui, išskyrus spausdinimui ar publikavimui skirtus meninius darbus, 300 dpi yra pakankamai didelė geba. Jei jūs ketinate spausdinti kokį nors nuskenuotą vaizdą, gebos padidinimas iki 2400 dpi jums kainuos papildomus 600-2000 dolerių.

Geriausi skenerių gamintojai yra tie patys, kurie gamina geriausius spausdintuvus, t.y. ,,Canon”, ,,Epson” ir ,,Hewlett Packard”.

Senas vėl tampa nauju

Daugelis stambių kompiuterių gamintojų turi parduotuves prie gamyklų (ar elektronines skelbimų lentas), kur galite įsigyti suremontuotą įrangą daug žemesnėmis kainomis nei kitose parduotuvėse. Suremontuota įranga yra tokia įranga, kuri anksčiau jau buvo naudota; pirkėjo grąžinta; perteklinė ir pasenusi ar sugadinta gabenant, todėl jos nebegalima legaliai parduoti kaip ,,naujos”. Pardavėjai apžiūri, tikrina ir pataiso šiuos įrenginius, o po to supakuoja juos pardavimui kaip ,,sutaisytus”. Dauguma sutaisytos įrangos yra tokia pat gera kaip nauja, tačiau jai suteikiama mažesnė (30-90 dienų) garantija, tuo tarpu, kai naujai įrangai paprastai suteikiama 1-3 metų garantija. Sutaisytus prietaisus parduoda ,,Dell Computers” ir ,,Micron Electronics”.

1.7. NEAPTARTI REIKMENYS

Netgi tuomet, kai nusipirkote visą techninę ir programinę įrangą savo kompiuteriui, yra dar keletas dalykų, kurių galbūt neapgalvojote arba praleidote. Be kai kurių iš jų jūs negalėsite išnaudoti visų kompiuterio galimybių, o be likusių jūs ir jūsų kompiuteris kada nors galite patekti į didelę bėdą.

 Apsauga nuo įtampos svyravimų: už 15 dolerių galite nusipirkti apsaugos įrenginį su daug išėjimų, kuris suteikia gyvybiškai svarbią apsaugą nuo įtampos svyravimo ir žaibavimo.

 Nepertraukiamos srovės šaltinis (UPS): tai yra pakraunama baterija, kelias minutes
suteikianti elektros energiją, tam kad būtų galima deramai baigti darbą, dingus elektrai. Taip pat šis įrenginys leidžia jums išvengti įtampos svyravimo ir kritimo. Šio įrenginio kaina 125-800 dolerių ir daugiau. Jei norite, kad kompiuteris būtų visada pasirengęs dirbti visu pajėgumu, jums prireiks šio įrenginio.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 4501 žodžiai iš 8892 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.