Kontrolė
5 (100%) 1 vote

Kontrolė

TURINYS

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………3

1. KONTROLĖS LYGIAI……………………………………………………………………….4

1.1 Vidinė kontrolė………………………………………………………………………4

1.2 Kontrolės lygiai organizacijose………………………………………………………6

1.3 Žemiausias kontrolės lygis…………………………………………………………..6

1.4 Aukštesnysis kontrolės lygis…………………………………………………………9

1.5 Aukščiausias kontrolės lygis………….……………………………………………10

2. KONTROLĖS PROCESAS…………………………………………………………………10

3. KONTROLĖS SISTEMŲ PROJEKTAVIMAS BEI SUKŪRIMAS……………………………….13

IŠVADOS…………………………………………………………………………………………………………………….14

LITERATŪRA……………………………………………………………………………………………………………..15

ĮVADAS

Bet kokioje organizacijoje yra atliekama daugybė veiksmų, skirtų tam, kad organizacija sėkmingai funkcionuotų, jos veikla būtų koordinuota bei tikslinga.Vienas iš svarbiausių tokių veiksmų yra kontrolė. Kontrolė apima visas organizacijos darbo bei veiklos sritis – nuo žemiausio lygio iki aukščiausio, nuo struktūros iki elgesio kontrolės. Kontrolė padeda sėkmingai fukcionuoti, išvengti praeities klaidų, jų nebekartoti ateityje. Be tinkamos kontrolės sistemos būtų labai sunku kryptingai siekti uzsibrėžto tikslo ir jį sėkmingai įgyvendinti. Gerą sistemą turinti organizacija gal labai lengvai reaguoti į iškilusias problemas, jas operatyviai spręsti. Be tinkamos kontrolės sistemos organizacija tampa sunkiai valdoma, nebegali operatyviai prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir patiria daug didesnius nuostolius, taip pat krenta produkto kokybė. Tai neišvengiamai atneša labai rimtas problemas. Taigi tinkamos kontrolės sistemos sukūrimas yra vienas iš svarbiausių veiksnių, užtikrinančių sklanų organizacijos darbą, lankstumą bei tvirtumą.

Šiame darbe norėčiau išsamiau panagrinėti kontrolę bei jos subtilybes – lygius, procesus, etapus. Pagrįsiu jų svarbą sėkmingam organizacijos funkcionavimui. Esu įsitikinusi, jog kiekviena kontrolės dalis yra labai svarbi. Net ,atrodytų, nelabai svarbi grandis, kurioje yra problemų gali labai apsunkinti darbą ir sukelti didelių bėdų. Taip pat norėčiau aptarti kontrolės sistemų kūrimą bei įdiegimą. Juk neužtenka vien žinoti, jog tai labai svarbu – reikia ir mokėti sukurti tinkamą kontrolės sistemą, ir ją sėkmingai taikyti. Tam neužtenka vien teorinių žinių, tai pat yra butini ir geri bendravimo įgudžiai, sumanumas ir sugebėjimas motyvuoti darbuotojus, skatinti jų atsakomybę. Šiuos aspektus aš ir nagrinėsiu šiame darbe. Šios temos yra be galo aktualios šiais laikais, kai rinkos sąlygos keičiasi pastoviai, iškyla įvairių problemų, kurias reikia neatideliotinai spręsti. Manau, kad kiekvienas savo verslo sėkme suinteresuotas žmogus turėtų kreipti ypač didelį dėmesį į šiuos dalykus.

Šiomis temomis yra parašyta nemažai knygų, netrūksta informacijos ir internete. Kiekviena knyga pateikia įvairių problemų sprendimo būdų, kurie yra tam tikrais atžvilgiais skirtingi. Stengsiuosi apžvelgti problemas iš skirtingų pozicijų, panagrinėti skirtingus būdus, nes manau kad yra įvairių būdų kurie yra veiksmingi. Manau kad skaitytojas turėtų pats išsirinkti sau labiausiai tinkamus būdus, atkreipti dėmesį į jam labiau svarbius aspektus, atidžiai paanalizuoti medžiagą. Naudodama medžiagą iš įvairių šaltinių tikiuosi kad mano darbas bus informatyvus, visapusiškas bei naudingas.

KONTROLĖS LYGIAI

Kasdieniame gyvenime egzistuoja daugybė kontrolės lygių ir rūšių. Neužtenka vien to, kad įmonė ar organizacija kontroliuotų savo vidaus veiklą. Tuo atveju nesąžiningi įmonių vadovai galėtų netrukdomi imtis neteisėtų veiksmų savo įmonėje, taip ne tik pažeisdami įsatymus, bet ir išnaudodami darbuotojus. Dėl to visame valstybės ūkyje yra taikoma sudėtingesnė bei platesnė trijų lygių kontrolės sistema.

Visų pirma, yra taikoma valstybės kontrolė. Ją vykdo Valstybinė Mokesčių inspekcija bei Valstybės kontrolės departamentas. Valstybinė mokesčių inspekcija tikrina, ar įmonės bei organizacijos tvarkingai moka mokesčius, ar siekdami nemokėti mokesčių neslepia tikrojo pelno, tai pat ar neslepia tikrojo darbuotojų užmokesčio. Šis darbas yra labai svarbus norint užtikrinti stabilias ir realias valstybės biudžeto įplaukas iš mokesčių. Valstybės kontrolės departamentas savo ruožtu tikrina kaip tikslingai ir teisingai yra naudojamas valstybės turtas bei biudžetas, tikrina kaip naudojama parama gauta iš kitų šalių.

Antrasis kontrolės lygis – išorinė kontrolė. Ją atlieka nepriklausomos įmonės, vadinamos audito įmonėmis. Audito įmonių tikslas – patikrinti įmonių veiklos skaidrumą bei teisėtumą ir pateikti išsamią ataskaitą. Šios įmonės nėra valstybinės, todėl jos negali imtis
jokių veiksmų jei yra randamas koks nors pažeidimas. Jų tikslas – pateikti organizacijai ataskaitą, kuria remdamasi ji gali taisyti savo klaidas arba ataskaita naudotis kaip įrodymu kad jos veikla teisėta. Audito įmonės dirba pagal sutartis, sudarytas su organizacijomis.

Trečiasis kontrolės lygis, tai vidinė kontrolė. Vidinę kontrolę atlieka įmonių, organizacijų vadovai. Jei įmonė nėra labai didelė, ir vadovas vienas gali aprėpti visas kontrolės sritis, kontrolę vykdo jis. Tačiau jei įmonė yra didelė, jos veikla yra labai plati, vykdoma daugybė operacijų, tokiu atveju yra kuriami kontrolės departamentai. Kontrolės departamento tikslas – tikrinti visas įmonės veiklos sritis. Dažnai kontrolės departamentai turi net kelias sritis – viena tikrina finansus, kita operacijas, ir taip toliau. Vidinė kontrolė yra taip pat labai plati tema, ir savo darbe aš analizuosiu būtent šį kontrolės lygį ir vidinės kontrolės reikšmę organizacijoje.

Vidinė kontrolė

Vidinės kontrolės tikslas – didinti specializacijos lygį operacijų lygmenyje, tuo didinant darbo našumą bei mažinant sąnaudas. Taip pat vidinė kontrolė padeda organizacijai operatyviai

pristaikyti prie besikeičiančių rinkos sąlygų, kas būtų labai sunku be tinkamos kontrolės sistemos. Taip pat, tinkama kontrolės sistema padeda susitvarkyti organizacijai su savo vidaus problemomis. Tai taip pat yra labai svarbu, norint kad įmonė būtų tvirta ir patikima.Ši diagrama, sukurta Eugenijaus Bagdono (2000), turėtų padėti geriau įsivaizduoti keturias pagrindines kontrolės funkcijas organizacijoje. Dabar plačiau apžvelgsime kiekvieną iš jų ir jos svarbą.

Kontrolė padeda įmonei minimizuoti sąnaudas. Tai vyksta gamybiniame procese, kur iš išteklių yra gaminamas produktas. Tarkim, įsivazduokime gamyklą, kuri gamina metalo gaminius. Iš plieno lakšto yra pagaminamos detalės. Neišvengiamai lieka atraižos. Įmonėje, kurioje yra prasta kontrolės sistema, atraižos greičiausiai keliaus į šiukšlių dėžę arba bus numestos į kokį tolimesnį kampą. Taip pat gali atsitikti, jog kuris apsukresnis darbininkas jas pasims sau. Taip įmonė praras žaliavą kurią kuri dar galėtų atnešti papildomų pajamų. Organizacijoje su gerai išvystyta kontrolės sistema, atraižos bus surinktos ir nuvežtos į metalo laužą. Taip bus sunaudojamas optimalus kiekis žaliavų, minimizuojamos sąnaudos, ir gaunama maksimali nauda. Štai taip gera kontrolės sistema gali padėti įmonei gauti papildomų pajamų.

Gera kontrolės sistema taip pat padeda organizacijai operatyviai prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų, lanksčiai reaguoti į įvairias problemas. Tarkim, padidėjus teikiamos paslaugos paklausai, reikia daugiau žaliavų. Gerai organizuotoje bei kontroliuojamoje įmonėje, bus aišku, kuris organizacijos departamentas turi pasirūpinti kad būtų užsakyta papildomų žaliavų, ir pasiruošta didesniam gamybiniam apkrovimui – priimta darbininkų, paruošta daugiau darbo vietų. Organizacijoje su neišvystyta kontrolės sistema šis prisitaikymo etapas gali užtrukti daug ilgiau, ir per tą laika įmonė gali prarasti užsakovą ir tuo pačiu netekti galimybės išplėsti gamybos apimtis bei padidinti pelną.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1130 žodžiai iš 3707 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.