Lietuviu
5 (100%) 1 vote

Lietuviu

Apie Juditą Vaičiūnaitę

Judita Vaičiūnaitė – viena didžiausių XX amžiaus antrosios pusės poezijos kūrėjų. Gimė 1937 m. liepos 12 d. Kaune, žymaus gydytojo šeimoje. Nuo pat vaikystės būsimą poetę supo aukštų polėkių ir didelių kūrybinių užmojų žmonės. Visa tai, pasak pačios J. Vaičiūnaitės, ir įžiebė kūrybos kibirkštį. Rašyti ji pradėjo turėdama vienuolika metų. Tai daryti Juditai buvo taip pat natūralu, kaip kvėpuoti.

Viename laiške dėdė Petras Vaičiūnas Juditai parašė: „Tavo atsiųstieji eilėraščiai gan įtikinamai byloja, kad tu esi ir turi būti poetė“. Paauglę tokia pastaba labai džiugino ir jaudino.

1959 m. J. Vaičiūnaitė Vilniaus universitete baigė lituanistiką. Nors studijos Vilniaus universitete ją gerokai apvylė, tačiau ten sutiko du geriausius literatūrinius bičiulius – bendrakursius Aušrą Sluckaitę ir Tomą Venclovą, kurie daug kuo prisidėjo prie J. Vaičiūnaitės poetinio braižo formavimosi. Poetė dirbo „Literatūros ir mene“, „Kalba Vilnius”, „Naujojo dienovidžio” redakcijose. 1986 m. gavo valstybinę premiją už 1985-aisiais išleistą rinktinę Nemigos aitvaras.

1996 m. apdovanota Baltijos Asamblėjos premija.

Pirmasis poezijos rinkinys Pavasario akvarelės pasirodė 1960 m. Vėliau išleido nemažai eilėraščių rinkinių, parašė poezijos, pasakų vaikams.

Paskutinė knyga „Debesų arka“ yra ypatinga ne vienu požiūriu. Svarbiausia tai, kad čia išryškėja, įprasminančios gyvenimo ir mirties sandūra.

Judita Vaičiūnaitė – miesto poetė

Viena iš pirmųjų lietuvių poezijoje natūraliai priėmė miesto kutūros pasaulį. Neretai jos eilėraščiai turi muzikos kūrinio formą, muzikinis pradas, muzikos, dailės kūrinių sukelti įspūdžiai ir apmąstymai juose labai svarbūs. Miesto pasaulis toks pats apgyventas, jaukus ir poetiškas kaip kitiems poetams kaimas. Gatvės, skersgatviai, senamiesčio kiemai geometriškai įformina eilėraščio erdvę. Kultūros ir gamtos pasauliai jaukiai sugyvena. Gamta kartais primena taurų inteligentiškos buto interjerą, žmogus gyvena šiek tiek romantiškai teatrališkoje aplinkoje. Pastebi grožį kasdienybėje, banaliose buities smulkmenose, tai sąlygoja dėmesį detalei, konkretumui, skatina įvardyti ir aplinkos daiktus ir aplankus, ir augalus, kurie jos eilėraščius tiksliai nusakyti. Pastarasis įvardijimas atsispindi ir atpažinimo džiaugsmą, lyg priartina gamtos pasaulį prie jau nutolusio nuo žmogaus. Eilėraščių vaizdus paprastai sieja ne nuoseklus loginis, bet asociacijų ryšys. Didelė dalis eilėraščių – aistringas, trūkčiojantis pasiaukojančios ir išdidžios moters monologas. Dažnas eilėraštis – viena ar kelios impresionistinės jausmo įspūdžio akimirkos, todėl jie jungiami į ciklus, kur impresionistiniai fragmentai tampa visumos dalimi.

4 Būdingiausi J.Vaičiūnaitės eilėraščiai

BALTOSIOS AKACIJOS

Po lietaus, po griausmo vėl vaivorykštė,

ir iškart akacijos pražysta,

baltosios akacijos,

liūdnieji skvero medžiai,

saugą stiklo taros supirkimo punktą –

nežinojau dar, kad skurdas šitaip kvepia

temstant, kad apkrinta žiedlapiais net šiukšlių

urnos, net sulytas laikraštis ant suolo,

kad svaigina ligi ašarų tas kvapas –

baltosios akacijos nykiam skvere…

RUDUO

Pavargus kirpėja šeštadienio vakarą

niūniuoja kažką rytietiška,

ieško

savęs begalybėje

veidrodžių (geltonom lapų žvaigždėm aplipę

vaikystės drabužiai), palyti

flakonų stiklą ir šepečius,

liūčių nuplautus,

lyg rūką išdraiko po gatvę

sušluotus nukirptus plaukus,

ir vėl – nenusakomas kvapas

lietaus, kvepalų ir tamsos,

tausos

fosforinėj kaštonų šviesoj

tos melodijos aidą

pavargus kirpėja šeštadienio vakarą.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 597 žodžiai iš 1182 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.