Lininikystės ekonomika ir plėtros problemos
5 (100%) 1 vote

Lininikystės ekonomika ir plėtros problemos

TURINYS

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………………………………3

1. LIETUVOS LINŲ ŪKIS BENDRAME ES FONE………………………………………………………4

2. DABARTINIS LINŲ ŪKIS……………………………………………………………………………………..6

2.1. Linų plotas bendrame visų pasėlių plote…………………………………………………………….6

2.2. Linų pluošto derlius…………………………………………………………………………………………8

2.3. Linų pluošto derlingumas ………………………………………………………………………………10

3. LINŲ NUĖMIMO IR PERDIRBIMO PROBLEMOS………………………………………………..11

4. PARAMA IŠ ES IR KVOTŲ POLITIKA…………………………………………………………………13

IŠVADOS………………………………………………………………………………………………………….. 15

LITERATŪROS SĄRAŠAS……………………………………………………………………………….. .16

ĮVADAS

Linas (lot. Linum)– lininių (Linacaea) šeimos gentis. Tai viena iš seniausiai kultivuojamų kultūrų žmonijos istorijoje. Ypatingą reikšmę šis augalas turi medicinoje. Net Hipokratas jį pavadino augalu nuo visų ligų. Lino vertę parodo ir lotyniškas šio augalo pavadinimas linum usitatissimum, kuris reiškia “pats naudingiausias”. Jau mūsų protėviai žinojo apie stebuklingas lino gydomąsias galias. Linų sėmenų maišelius jie pakišdavo sunkiems ligoniams po kūnu, kad neatsirastų pragulų. Sėmenų nuoviras gelbėdavo susirgus vidurių ligomis, taip pat esant astmai, bronchitui, tuberkuliozei ar plaučių uždegimui. Juo buvo raminami virškinimo ir kvėpavimo traktai, gydomas plaučių audinys. Linų sėmenų kisielius buvo verdamas esant skrandžio opai, gastritui, o sėmenų kompresai dedami ant odos, kad ji taptų lygi ir švelni. Linų sėmenys buvo vertinami ne tik senovėje. Šiais laikais nuolat atliekami įvairūs moksliniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti visas šio augalo gydomąsias galias. Linų sėmenų išspaudų ar aliejaus yra daugelio vaistų, kosmetikos, higienos priemonių sudėtyje. Taip pat gaminami tokie sveikatą gerinantys produktai, kaip malti linų sėmenys, skrudinti linų sėmenys bei linų sėmenų aliejus. Jų populiarumas ir efektyvumas patvirtina, kad linų sėmenys—tai dovana sveikatai.

Linai tai vienmetės ir daugiametės žolės bei puskrūmiai. Turi pražangiai arba rečiau priešiškai išsidėsčiusius, siaurus lapus. Vaisius – dėžutė. Kai kurios rūšys labai svarbūs techniniai augalai, duodantieji pluoštą bei riebalingas sėklas, iš kurių gaunamas aliejus. Linai auginami nuo seniausių laikų, tačiau nustatyti, kur yra pirminė linų tėvynė – sudėtinga. Yra manoma, kad seniausiai linai buvo auginami Kinijos bei Indijos kalnuotuose rajonuose, taip pat Užkaukazėje ir Viduržemio pajūrio šalyse. Palestinoje ir Egipte linų pluoštas buvo gaminamas 4-5 tūkstantmetyje pr. m. e. Egiptiečiai iš lininio audinio siuvo rūbus, darė bures ir virves. Iš Indijos linai pateko į Graikiją ir Romą, o iš ten į Vakarų Europą.Iš Azijos linus atsigabeno skitai, o vėliau juos perėmė Rusija, kur buvo gaminama drobė, burės.

Linai yra antibiotikai dirvožemiui. Ekologiniu atžvilgiu linas, kaip augalas, yra labai vertingas, nes turi antibakterinių savybių.

Šiame darbe pabandysime aptarti linininkystės problemas, palyginsime paskutinių 5 – 2 metų linų plotų, derliaus, derlingumo statistinius duomenis.

1. LIETUVOS LINŲ ŪKIS BENDRAME ES FONE

Žemės ūkio ir kaimo plėtros strategijoje linų sektorius pripažintas prioritetiniu. Žemės ūkio ministerijos kolegijos posėdyje rugsėjo viduryje svarstyta Linų sektoriaus plėtros 2005–2013 m. programa, kurios pagrindinėms nuostatoms pritarta pripažinus, kad programą dar reikia tobulinti, daugiau dėmesio skirti auginimo, pirminio perdirbimo ir galutinio produkto procesų integracijai, į bendrą veiklą įtraukti Ūkio ministeriją, kurios žinioje yra linų perdirbimo sektorius. Užsienio ekspertai, įvertinę linus auginančias šalis, suskirstė jas į 5 didelius blokus. Pagal visus rodiklius Lietuva patenka į antrąją geriausiųjų grupę kartu su Čekija ir Lenkija (pirmoji grupė – Belgija, Olandija, Prancūzija). Lietuvos dirvožemiai labai tinka linams auginti, tokius turi tik trys pasaulio šalys – Lenkija, Lietuva ir Baltarusija. Lietuvoje net 1,15 mln. ha dirvožemių tinka linininkystei (apie 40 proc.), o kitose šalyse – vidutiniškai apie 7 proc. Linams tinka ir Lietuvos klimatas bei temperatūra.

Linų sektoriaus plėtrai tarnauja gilios tradicijos, yra sukurta sėklininkystės sistema, mokslo bazė – Upytės bandymų stotis, veikia 5–6 stambesni tekstilės fabrikai. Plečiasi eksportas, net 80 proc. visos pagamintos produkcijos išvežama į Belgiją, Japoniją, JAV, Kanadą, Prancūziją. Linas – natūralus produktas, naudojamas ne tik tekstilės, bet ir medicinos, chemijos, statybos, automobilių pramonės šakose, todėl jo paklausa nuolat auga. Tai svarus pagrindas stiprinti linų sektorių, kuris labai
smuko, Lietuvai įstojus į ES.

Įstojus į ES, parama linų auginimui sumažėjo 60 proc. (nuo 1–1,5 tūkst. Lt/ha krito iki 587 Lt/ha). Taip atsitiko dėl to, kad ES parama Lietuvos žemės ūkui buvo paskaičiuota, remiantis 2002 m. derlingumo rezultatais. ES paramą linų augintojams susiejo su kiekvienos šalies baziniu javų derlingumu. Linus pluoštui auginančios Prancūzija, Belgija ir Olandija vidutiniškai į metus kulia po 6 t grūdų iš hektaro ( Olandija – 6,6 t /ha ). Toks sprendimas nepalankus Lietuvai, kuri išsiderėjo vos 2,7 t/ha bazinį javų derlingumą. Ir gaudami pilną ES paramą mūsų lininikai jos gali tikėtis 2 – 2,5 karto mažiau. Parama perdirbėjams siekia apie 2,3 mln. Lt (552 Lt/t už ilgą pluoštą ir 311 Lt/t už trumpą pluoštą). Tai dvigubai mažiau negu iki įstojimo į ES. Lietuvai tapus ES nare, linus auginantys ūkininkai neteko didelės dalies paramos. Išmokos sumažėjo nuo 1500 litų iki 587 litų už hektarą, kaip pavyzdžiui, šiuo metu linus auginantiems Prancūzijos ūkininkams yra mokama 1800 litų už hektarą. Dar 2003 m. linų plotai užėmė 9,8 tūkst. ha, o perdirbimo įmonės nesiskundė šiaudelių stoka ir jų kokybe. Tais metais, pavyzdžiui, vidutiniškai iš hektaro linų, skaičiuojant su valstybės parama, buvo gauta po 823 Lt pelno, tuo tarpu 2005 m. – apie 200 Lt nuostolio. Linų augintojai pamažu atsisako šio verslo – šiemet linų tepasėta vos tūkstantis hektarų. Visų linų augintojų nuomonė viena: be išmokų grąžinimo iki ankstesnio lygio, t.y. nors iki 1200 Lt už hektarą, linų auginimo atkurti nepavyks. Lietuvos žemdirbiams sunku konkuruoti su prancūzais, kurie gauna 1800 Lt/ha išmokų, be to Prancūzijoje ir klimatas šiltesnis, kuris taip pat turi įtakos gausesniam derliui.

2. DABARTINIS LINŲ ŪKIS

2.1. Linų plotas bendrame visų pasėlių fone

Lietuvoje linininkystė turi gilias tradicijas bei palankias klimatines – ekonomines sąlygas, linai bei lininiai gaminiai visuomet buvo tarptautinių mainų objektas. Tarpukariu kasmet būdavo parduodama daugiau kaip 14000 t pluošto, iš jų 95 proc. eksportui. išaugintais linais garsėjo Kupiškio, Rokiškio, Ukmergės, Užpalių ir kitų vietovių ūkininkai. Tačiau pastaruoju metu mes net savo reikmėm įsivežam iš užsienio linų pluoštą

Linininkystei Lietuvoje plėtoti turime gerą infrastruktūrą: augintojus, mokančius ir galinčius išauginti reikiamą šiaudekių kiekį, pirminio perdirbimo įmones, pajėgiančias perdirbti apie 50-60 tūkst.t šiaudelių, konkurentabilias pasaulinėje rinkoje linų tekstilės įmones.Lietuvoje linų ūkį sudaro trys technologiškai susiję sektoriai: auginimas, pirminis perdirbimas ir linų tekstilės pramonė. Linų pluošto rinka pasauliniu mastu nėra prisotinta, ir gaila, kad Lietuvoje pastaraisiais metais auginama tiek mažai linų, kad ilgu pluoštu tenkiname vos 30 proc. mūsų linų tekstilės įmonių poreikių, o pluošto kokybė ne visada tenkina tekstilininkus. Per pastaruosius penkiarius metus šalies ūkiuose linų pluoštai turėjo tendenciją labai sparčiai mažėti. 2002 metais linais buvo apsėta 9,5 tūkst.ha, tai sudarė 0,66 proc. ploto visų šalies ūkių pasėlių struktūroje, o jau 2006 metais buvo apsėta 2,2 tūkst.ha, ir tai jau sudarė 0,13 proc. tarp visų pasėlių.

1 lentelė

Linų plotas bendrame visų pasėlių plote

Metai Visi pasėliai

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1175 žodžiai iš 3908 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.