Lokalių tinklų technologijos ir topologijos labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Lokalių tinklų technologijos ir topologijos labaratorinis

Kompiuterių sistemų ir periferijos laboratorija

2 laboratorinis darbas

Lokalių tinklų technologijos ir topologijos

Darbo tikslas: susipažinti su pagrindinėmis vietinių tinklų topologijomis ir technologijomis, OSI modeliu, modemų panaudojimu sudarant globalius tinklus.

OSI modelis: Kompiuterinis tinklas yra sudėtingas aparatinių ir programinių komponentų kompleksas. Visą programinį-aparatinį tinklo kompleksą galima aprašyti daugiasluoksniu modeliu. Toks komplekso aprašymas leidžia standartizuoti įvairių jo lygmenų charakteristikas. Standartizavimas suteikia galimybė tarpusavyje jungti skirtingų technologijų tinklus, naudoti skirtingų gamintojų aparatinę ir programinę įrangą.

Įvertinus tai, 80-ujų metų pradžioje pasaulinės standartizacijos organizacijos ISO, ITU-T ir kt. sukūrė skaičiavimo sistemų bendravimo modelį – OSI (Open System Interconnection).

OSI modelis nurodo sistemų bendravimo lygmenys, jų pavadinimus, funkcijas. Modelis sudarytas iš septynių lygmenų

7. Taikomasis lygmuo

6. Pateikimo lygmuo

5. Seansinis lygmuo

4. Transporto lygmuo

3. Tinklinis lygmuo

2. Kanalinis lygmuo

1. Fizinis lygmuo

Atsakymai į klausimus:

1. Kokie principai buvo naudojami kuriant OSI modelį?

• Kiekvienas lygis turi vykdyti gerai apibrėžtas funkcijas.

• Kiekvieno lygio funkcija turi būti pasirinkta orientuojantis į tarptautinių protokolų standartų sukūrimą.

• Lygių ribos turi būti pasirinktos taip, kad minimizuotų informacijos srautą per sąsają.

• Lygių skaičius turi būti pakankamai didelis, kad skirtingos funkcijos nepatektų be reikalo į tą patį lygį, ir pakankamai mažas, kad architektūra nepasidarytų griozdiška.

2. Trumpai paaiškinkite kiekvieno OSI modelio lygmens funkcijas

1. Fizinis lygmuo aprašo fizinį duomenų perdavimo kanalą (Pvz. koaksialinis kabelis, vyta pora, optinis kabelis)

2. Kanalinis lygmuo. Kanalinio lygmens uždavinys – perdavimo terpės prieinamumo tikrinimas, klaidų aptikimas ir taisymas. Kanaliniame lygmenyje bitai grupuojami į kadrus, skaičiuojama kadro kontrolinė suma, ir ji pridedama prie kadro. Jei išsiųsto ir gauto kadro kontrolinės sumos nesutampa, fiksuojama klaida.

3. Tinklinis lygmuo. Tinklinio lygmens protokolai aprašo, kaip nurodomi adresai ir kaip paketai perduodami iš vieno tinklo galo į kitą. Tinklinis lygmuo kuria vieningą transporto sistemą, jungiančią kelius tinklus. Tinklai gali būti skirtingų struktūrų ir technologijų ir naudoti skirtingus pranešimų perdavimo principus.

4. Transporto lygmuo. Transporto lygmens protokolai aprašo operacijas, užtikrinančias patikimą duomenų pardavimą. Keliaujant nuo siuntėjo iki gavėjo informacijos paketai gali būti sugadinti arba prarasti. Transporto lygmuo užtikrina informacijos perdavimo patikimumo laipsnį, kurį reikalauja viršutiniai OSI modelio lygmenys.

5. Seansinis lygmuo. Seansinio lygmens protokolai aprašo ryšio užmezgimo su nutolusia sistema būdą. Apsaugos priemonių realizavimo taisyklės (Pvz. registravimas naudojant slaptažodžius) irgi priklauso seansiniam lygmeniui.

6. Pateikimo lygmuo atsako už perduodamos informacijos pateikimo formą, nekeičiant informacijos turinio. Pateikimo lygmens protokolai reikalingi todėl, kad skirtinguose kompiuterių modeliuose naudojami skirtingi vidiniai sveikų skaičių ir simbolių atvaizdavimo būdai .

7. Taikomasis lygmuo. Taikomojo lygmens protokolai aprašo konkrečios programos tinklo naudojimo būdą. (Pvz. tinklinio lygmens protokolai aprašo vienos programos užklausą kitai programai, veikiančiai kitame kompiuteryje) Taikomasi lygmuo- tai protokolų rinkinys, kurių pagalbą vartotojai prieina prie pasiskirstytų resursų – failų, spausdintuvų, Interneto puslapių ir t.t.

3. Kokios topologijos naudojamos sudarant lokalius tinklus. Kas tai fizinė ir loginė topologijos?

Vietiniuose tinkluose yra naudojamos magistralės, žvaigždės ir žiedo topologijos. Loginė topologija tai duomenų srautų judėjimo topologija vienoje ar kitoje sistemoje, o fizinė topologija tai ryšių, kuriuos sudaro atskiros kabelio dalys, konfigūracija.

4. Kas tai koalizija? Kokia jos priežastys ir kokiose topologijose ji atsiranda?

Koalizija tai duomenų susimaišymas kai į magistralę patenka du kadrai. Koalizija gali pasireikšti tada, kai duomenys iš dviejų kompiuterių patenka į magistralę, kol nėra jos užėmimo signalo.

5. Kas tai terminatorius? Kokia jos paskirtis?

Terminatorius tai suderinta apkrova tinklo gale kuri sugeria siunčiamus duomenis.

6. Kokios topologijos kritiškos kabelio ar komutacinio įrenginio gedimui ir kokios ne?

Magistralinės topologijos tinklai naudoja mažiau kabelio, tačiau turi tą patį trūkumą, kaip ir žiedo, neveikia, kai nutrūksta kabelis.

Žvaigždės ir žiedo tinklas sugenda sugedus mazgo įrenginiui, tačiau darbo stočių gedimai įtakos tinklo darbui neturi.

7. Koks pagrindinis skirtumas tarp “Magistralė” ir “Žvaigždė” topologijų?

Pagrindinis skirtumas tarp šių topologijų yra kompiuterių išdėstymas. Magistralės topologija neturi koncentratoriaus. Žvaigždės topologijoje pasiūstus duomenis gauna iškarto visi kompiuteriai, o magistralės topologijoje duomenis gauna paeiliui po vieną kompiuterį

8. Išvardinkite kiekvienos topologijos privalumus ir trūkumus.

• Žiedo topologija leidžia
kompiuteriams lengviau pasiekti vienam kitą ir nustatyti, kada tinklas veikia gerai. Tačiau toks tinklas nustoja dirbti, jei kabelis nutrūksta bent vienoje vietoje. Čia taip pat reikalinga stotis kontroliuojanti tinklo darbą, kuri seką keliaujančią informaciją.

• Žvaigždės topologijos tinklai neturi žiedo topologijos trūkumo, nes vienas kabelis prijungia tik vieną kompiuterį ir nereikia kontroliuojančios stoties. Sugedusi stotis neturi įtakos tinklo darbui. Tačiau tinklas tampa neveiksnus sugedus tinklo mazgui.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 767 žodžiai iš 2440 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.