Lyderystė ir lyderio vieta personalo valdymo procese
5 (100%) 1 vote

Lyderystė ir lyderio vieta personalo valdymo procese

LYDERYSTĖ IR LYDERIO VIETA PERSONALO VALDYMO PROCESE

Turinys

ĮVADAS 3

LYDERIAVIMAS 4

EFEKTYVUS LYDERIS 5

TRANSFORMACINIS ARBA CHARIZMATINIS LYDERIAVIMAS 6

LYDERIAVIMO FUNKCIJOS 8

LYDERIAVIMO STILIAI 8

BŪDO IR TIKSLO POŽIŪRIS Į LYDERIAVIMĄ 8

LYDERIAVIMO STILIAUS PARINKIMAS 8

F. FIEDLER’IO VADOVAVIMO STILIŲ MODELIS 8

IŠVADOS 8

NAUDOTA LITERATŪRA 8

Įvadas

Ko gero lyderiavimas (vadovavimas) yra labiausiai tyrinėjamas ir mažiausiai suprastas socialinių mokslų klausimas. Pasak W. Bennis ir B. Nanus („Lyderiai. Atsakomybės startegija“): „Vadovavimas yra tarsi pasibjaurėtinas sniego žmogus, kurio pėdsakų visur pilna, tačiau jo paties niekas nėra regėjęs“.

Šiame savo kursiniame darbe aš stengiausi apžvelgti mano manymu esminius dalykus liečiančius lyderystės ir lyderio vietos personalo valdymo procese temą, per daug neišsiplečiant.

Taip pat bandysiu išsiaiškinti kokios būtent laiko išbandytos asmeninės lyderio (vadovo) savybės nulemia efektyvų lyderiavimą, bei kokie lyderiavimo stiliai gali būti taikomi šių dienų organizacijai.

Lyderiavimas

Per daugelį metų mūsų požiūris į vadovavimą ir į tai, koks žmogus gali vykdyti vadovo pareigas, smarkiai pasikeitė. Vadovavimo kompetencijos išliko nepakitę, tačiau vadovavimo, jo veikimo ir taikymo supratimas pasikeitė.

Vadovavimo specifika reiškiasi tuo, kad išsiskiria žmogus ar asmenų grupė, lemianti kitų žmonių veiksmus ir pastangas, realizuojant bendrą tikslą, kad kuo efektyviau būtų panaudojami visi turimi ištekliai. Vadovavimas – tai procesas, telkiantis žmones siekti ir realizuoti tam tikrus tikslus. Tačiau jei vadovavimas nesirems lyderiavimu, jis bus neefektyvus kadangi lyderiavimas pasireiškia vadovo sugebėjimu sutelkti žmones sėkmingam tikslų realizavimui (ir ne tik jam).

Taigi lyderiavimas – tai grupės narių veiklų, reikalingų užduočiai atlikti, nukreipimo ir lyderio poveikio procesas (lyderiavimas tai yra viena iš vadovavimo poveikio priemonių).

Asmuo gali būti vadovas, lyderis arba ir vadovas, ir lyderis (tačiau šiame darbe aš remsiuosi tokia situacija ,kai tas pats asmuo yra ir vadovas ir lyderis). Lyderis taip pat gali būti formalus – paskirtas vadovauti grupei, arba neformalus – iškilęs iš grupės narių vertinimo bei pripažinimo.

Vadovo pagrindinė funkcija – kūrybiškos idėjos ir veiklos turinys. Vadovavimas (kaip lyderiavimas) yra tada, kai pavaldiniai noriai laikosi vadovo nurodymų. Vadovai motyvuoja, kad pasekėjai stengtųsi siekti organizacijos tikslų. W.Bennis mano, kad „vadovai yra žmonės, kurie daro dalykus tinkamai, o lyderiai – tai tie, kurie daro tinkamus dalykus“.

Iš to galima padaryti keturias pagrindines išvadas:

1. Lyderiavimas įtraukia kitus (taip yra sudaromos sąlygos lyderiavimui);

2. Lyderiavimas reiškia nevienodą galios (jėgos) paskirstymą tarp lyderio ir grupės narių (kuo daugiau galios šaltinių gali disponuoti vadovas, tuo didesnis jo efektingo lyderiavimo potencialas, bet taip pat daug kas priklauso ir nuo sugebėjimo panaudoti atsilyginimo, baudimo, patrauklumo galias);

3. Gebėjimas panaudoti skirtingas galios formas, įvairiais būdais darant įtaką savo pasekėjų elgesiui;

4. Sujungiamos pirmosios trys ir išryškėja lyderiavimo sąsaja su vertybėmis (siekiama atsižvelgti į vertybes ir suteikti pasekėjams pakankamai žinių apie alternatyvas, kad jie patys galėtų sąmoningai rinktis – eiti paskui lyderį ar ne).

Efektyvus lyderis

Akivaizdu, kad neįmanoma išspręsti dabarties problemų be veiksmingų organizacijų, o organizacijos nebus veiksmingos be efektyvaus lyderiavimo (vadovavimo).

“<…>efektyvus lyderiavimas gali perkelti organizacijas iš dabartinės būklės į ateitį, sukurti organizacijų potencialių galimybių ateities paveikslą, išugdyti tarnautojų įsipareigojimą siekti permainų, diegti organizacijose naujas kultūras bei strategijas, mobilizuojančias ir sutelkiančias energiją bei resursus. Tokiais vadovais negimstama. Jie pasirodo, susidūrus organizacijoms su naujais sudėtingais sunkumais. Jie imasi atsakomybės performuoti organizacijų veiklos principus, kad prisitaikytų prie aplinkos permainų. Jie valdo organizacinius pokyčius, kuriančius pasitikėjimą, ir skatina tarnautojus ieškoti naujų darbo būdų. Kurdami ateities vizijas, pažadinančias pasitikėjimą ir nurodydami naujas darbo kryptis, vadovai nugali pasipriešinimą permainoms.” (W.Bennis, B.Nanus “Lyderiai. Atsakomybės strategija.”).

Galimi lyderiavimo modelio pokyčiai

Dabartis Ateitis

1. Nedaug vadovų lyderių (daugiausia viršūnėse); daug vadovų adminstratorių

2. Vadovavimas nurodant tikslus, pvz., trumpalaikį pelną

3. Apimties mažinimas, aukšta kokybė

4. Hierarchinių organizacijų kūrimas

5. Informacijos prieinamumas asmenims, priimantiems sprendimus

6. Reaguojantis ir prisitaikantis prie permainų vadovas

7. Nukreipiantis individus ir juos prižiūrintis vadovas

8. Vadovas šeimininkas, kontroliuojantis procesus ir elgesį

9. Vadovas, atsakingas už gerų administratorių rengimą

10. Vadovas, palaikantis kultūrą ir pusiausvyrą tarp konfliktuojančių pusių 1. Vadovai lyderiai visur, mažiau administratorių

2. Vadovavimas remiantis vizija – naujų ilgalaikių verslo plėtrą sąlygojančių krypčių nustatymas

3. Naujų unikalių produktų, veiklos sričių radimas,
išskirtinės kompetencijos

4. Kolegijinių* organizacijų kūrimas

5. Informacijos prieinamumas daugeliui asmenų

6. Vadovas, numatantis ir kuriantis ateitį

7. Vadovas, įkvepiantis individus ir sudarantis galimybę komandiniam darbui

8. Vadovas, atsakingas už ateities vadovų rengimą

9. Vadovas, atsakingas už ateities vadovų rengimą

10. Vadovas, vystantis kultūrą ir technologijos bazę, gebantis numatyti ateities permainas ir įvertinti riziką

*kolegijinė organizacija – tai organizacija, kuri rinkai siūlo unikalius produktus, kuriamus naudojant moderniausią technologiją, reikalaujančią darbuotojų grupių ir atskirų asmneų tarpusavio sąveikos. Priimant naujus sprendimus vyrauja „dalyvavimo“ stilius. Galia, įtaka ir visuomeninė padėtis oragnizacijoje grindžiama vienodu pripažinimu, o ne padėtimi hierarchinėje struktūroje.

W.Bennis ir B.Nanus „Lyderiai. Atsakomybės strategija.“

Nuomonė, kad lyderiais gimstama, o ne tampama, vis mažiau populiari. Profesionalūs tyrinėtojai gebėjimą lyderiauti sieja su vadovų elgesiu, t.y. jų atliekamais veiksmais:

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 868 žodžiai iš 2888 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.