Mąstymas ir kalba
5 (100%) 1 vote

Mąstymas ir kalba

16 kl. Mąstymas ir kalba

Mąstymas

Mąstymas- tai betarpiškai susijęs su kalba socialiai sąlygotas psichinis pocesas, analizės ir sintezės būdu apibendrintas tikrovės atspindys, kurio paskirtis yra atskleisti kažką naujo.

Mąstymas yra aukščiausias žmogaus veiklos reguliavimo ir savireguliacijos būdas. Mąstymu aptinkame tai, ko negalime įžiūrėti arba kas lieka neaišku, neįsisąmoninta ir nesuprasta. Mąstydamas žmogus stengiasi suprasti įvertinti tai, su kuo susiduria gyvenime. Mąstymu ir suvokimu žmogus susidaro darnų pasaulio vaizdą, pastebi neaiškumus ir prieštaravimus, stengiasi juos įvertinti.

Mąstymas visais atvejais gali būti apibūdintas kaip „Proto kalba“. Vienas iš mąstumo būdų siejasi su sakinių srautu, kurį mes įsivaizduojame kaip „paklusimą savo protui“.

Tai verbalinis mąstymas. Kitas mąstymo būdas gali turėti ryšį su vaizdu, ypač ta jo dalimi, kurią mes įsivaizduojame savo protu. Tai mąstymas vaizdais. Galimas ir trečias mčstymo būdas – motorinis mąstymas, susijęs su „proto judesiu“. Daugiausia dėmesio motoriniam mąstymui yra paskyrę raidos procesų tyrinėtojai, siedami jį su vaikų raida.

Ryšys su kalba.

Tik kalbos dėka nuo pažinimo objekto įmoanoma atskirti tą ar kitą savybę ir išreikšti tą savybę specialiu žodžiu – sąvoka. Kai mąstome, mūsų mintys sąmonei perduodamos žodžiais, kuriuos mes suprantame ir kurių dėka mintis įgyja materialųjį apvalkalą. Kuo giliau apgalvota mintis, tuo aiškiau ji išreiškiama žodžiu ar raštu. Žmogaus mąstymas neįmanomas be kalbos. Tai pagrindinis skirtumas tarp gyvūnų ir žmogaus. Gyvunų mąstymas tik vaizdinis.

Taigi mąstymas yra tiesiogiai susijęs su kalba. Kalba veikia tik socialinėje sferoje, nuolat ir nuolat organizuodama mūsų socialinę aplinką. Galėtume išskirti kelis klabos aspektus. Vienas iš jų vadinasi pragmatinis. Šiuo atveju kalbos prasmė yra nustetyti reikšmes, kurios pasiekia klausytoją. Kalba taip pat turi sematinį aspektą – tai „žaidimas“ posakių, frazių reikšmėmis. Trečiasis kalbos aspektas yra sintaksinis. Tai kalbos taisykės arba kalbos ženklų santykiai. Bendrasis kalbos nagrinėjimas visais trimis aspektais yra vadinamas semiotika.

Kalba taip pat turi pirmaeilės reikšmės minčių ryšiams susiformuoti. Todėl kiekviena žmonių bendruomenė turi savo kalbą, kiekviena žmogiška, normaliai išsivysčiusi būtybė yra pajėgi įsisavinti savo gimtąją kalbą bei efektyviai ja naudotis.

Mąstymo formos:

• Samprotavimas kai iš kelių prielaidų gaunama išvada. Samprotavimas remiasi logika, bet ja ne visada galima pasikliauti, nes be jos dar reklaingos žinios apie pasaulį.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 431 žodžiai iš 843 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.