Saltasis karas2
5 (100%) 1 vote

Saltasis karas2

Šaltojo karo epocha — tai laikotarpis nuo 1946 iki 1989 m., kai dviejų supervalstybių — JAV ir SSRS santykiai pasidarė labai įtempti. Pasaulis suskilo į komunistinį ir demokratinį blokus, vadovaujamus šių supervalstybių. Tarp jų nesiliovė ideologinė ir propagandinė kova, ekonominis ir karinis lenktyniavimas. Buvo kuriami kariniai blokai, vyko lokaliniai karai, kuriuose supervalstybės išbandydavo savo ginklus ir karinę strategiją.

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, santykiai tarp buvusių karo su Vokietija sąjungininkų pradėjo blogėti. Josifas Stalinas nenorėjo paleisti iš rankų tų teritorijų, kurias SSRS kariuomenė buvo okupavusi, o JAV gąsdino toks Sovietų Sąjungos įsigalėjimas. Be to, abi šios valstybės atstovavo priešingoms ūkio sistemoms, ir kiekvienos jų galia lėmė vieno ar kito ūkio modelio populiarumą pasaulyje.

Šaltojo karo epochos pradžią įvardijo Vinstonas Čerčilis, kai savo kalboje Fultone pareiškė, jog sovietai ,;geležine uždanga“ atskyrė Rytų Europą nuo viso žemyno, ir paragino ginti demokratiją, priešintis komunizmui.

Netrukus Sovietų Sąjungos politika Europoje pasidarė labai agresyvi, o JAV visomis išgalėmis stengėsi sulaikyti komunizmo plitimą. Lemtingas šaltojo karo epochai buvo tas metas, kai įsikūrė NATO karinis blokas ir Vokietija buvo suskaldyta į dvi valstybes. SSRS tada dar nepajėgė sukurti karinio bloko, bet užtat įsteigė savo kontroliuojamą ekonominį Rytų Europos valstybių susivienijimą (ESPT).

Kariniu būdu malšindama bet kokį priešinimąsi SSRS galutinai įsigalėjo Rytų Europoje. Šešto dešimtmečio viduryje ji įkūrė Varšuvos sutarties karinį bloką.

Lenktyniavimas tarp dviejų sistemų ir supervalstybių apėmė ir Aziją. Kinijos revoliucija, Korėjos konfliktas, Vietnamo karas — tai šaltojo karo padariniai.

Grėsmingą ribą supervalstybių varžybos pasiekė per Karibų krizę, kai komunistų valdomoje Kuboje sovietai dislokavo vidutinio nuotolio raketas. JAV pareikalavo išgabenti šias raketas, ir SSRS tai padarė. Abi supervalstybės suprato, jog pasaulis buvo atsidūręs prie Trečiojo pasaulinio karo slenksčio. Jos ėmė mažinti įtampą, šaltasis karas šiek tiek sušvelnėjo, tačiau pagrindiniai prieštaravimai neišnyko. Septintame dešimtmetyje įsivyravo jėgų pusiausvyra, kai abi pusės žinojo, jog užpuolimo atveju gaus tolygų atsakomąjį smūgį branduolinėmis raketomis.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 357 žodžiai iš 669 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.