Savęs vertinimo tyrimo rezultatai ir jų analizė labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Savęs vertinimo tyrimo rezultatai ir jų analizė labaratorinis

Savęs vertinimo tyrimo rezultatai ir jų analizė

TIKSLAS: Nustatyti asmenybės savęs vertinimo ypatybes.

Atliekant asmenybės savęs vertinimo tyrimą buvo naudojama modifikuota S.B.Budassi

metodika. Atliekant tyrimą reikėjo ištirti save. Norint tai padaryti reikėjo užpildyti klausimyną apie savęs vertinimą. Pirmoje klausimyno skiltyje reikėjo sunumeruoti nuo vieno iki dvidešimties, nuo svarbiausios iki ne taip svarbios savybės budingos žmogui. Šioje skiltyje savybes išdėstyti reikėjo taip, koks mano manymu turėtų būti žmogus ar kokia norėčiau būti aš. Antroje skiltyje tas pačias savybes reikėjo išdėstyti nuo budingiausios ir neryškiai dominuojančios savybės manyje, t.y. įvertinti save realiai.

Antrąją skiltį pildyti buvo lengviau, nes ten realiai vertinau visas savo savybes. Prie pirmosios skilties teko ilgiau pagalvoti, nes joje reikėjo sudėlioti savybes taip, kokia aš norėčiau būti. Iš tiesų sunku sugalvoti kokia aš norėčiau būti, o daugelis savybių atrodo vienodai svarbios asmenybei. Sunkiausia buvo jas suskirstyti nuo svarbiausios iki ne taip svarbios ar net nereikšmingos. Daug kur norėjosi rašyti tą patį skaičių, bet galiausiai teko atrinkti, kuri iš jų svarbesnė. Užpildžius pirmąją ir antrąją skiltis, jas abi palyginau. Tiesą pasakius iš dalies gal net džiaugiuosi, kad nesu tokia ideali, kaip užpildyta pirmoji skiltis (savybių dominavimas). Jei savybės dominuotų būtent taip kaip užpildžiau pirmąją skiltį, galbūt būčiau per daug ideali pati sau. 0 dabar esu, „kaip ir kiekvienas žmogus su savo tam tikrais asmenybės savybių trūkumais ir privalumais.

Užpildžius visas skiltis ir atlikus tam tikrus aritmetinius veiksmus, gautus duomenis reikėjo apskaičiuoti pagal Spirmeno rangų koreliacijos koeficiento formulę. Gautas atsakymas parodo asmenybės savęs vertinimo koeficientą. Koreliacijos koeficientas:

– 0,6-0,8 aukštas savęs vertinimas;

– 0.4-0,6 adekvatus savęs vertinimas;

– mažiau nei 0.4 žemas savęs vertinimas

Apskaičiavusi savo duomenis pagal Spirmeno rangų koreliacijos koeficiento formulę gavau 0,5095, t.y. adekvatų savęs vertinimą. Darydama šį tyrimą buvau geros nuotaikos, buvau viena, tyliai ramiai viską apmąstydama viską ramiai nusprendžiau.

Atlikus savęs vertinimo tyrimą pagal modifikuotą S.B.Budassi metodiką buvo galima pastebėti, kad kuo mažesnis skaičius gaunasi užpildžius lentelę ir atlikus visus aritmetinius veiksmus, tuo didesnis savęs vertinimo koeficientas bus apskaičiavus duomenis pagal Spirmeno rangų koreliacijos koeficiento formulę.

Žmogus dažniausiai analizuoja save ir sąmoningai vertina savo ypatybes, kada jis susiduria su kokia nors kliūtimi ar nesėkme, kada turi pasirinkti vieną altematyvą iš kelėtos (G. Valickas „Asmenybės savęs vertinimas“). Šio tyrimo metu aš tarsi susidūriau su savotiška kliūtimi ir vidiniu prieštaravimu, turėjau atsakingai nuspręsti kokia aš esu ir kokia aš norėčiau būti.

Atliekant savęs vertinimo tyrimo rezultatus ir jų analizę naudojausi savo asmenine patirtimi ir žiniomis, bei informacija iš G. Valicko knygos „Asmenybės savęs vertinimas“.

Asmenybės savęs pažinimas ir vertinimas psichologinėje literatūroje

Pradėjus mokytis psichologijos dalyko teko sužinoti nemažai naujų ir įdomių dalykų apie žmogų. Be abejo teko susipažinti ir su psichologine literatūra, kuri yra neišvengiama mokantis psichologijos. Seniau visada maniau, kad psichologijos mokslas, o juo labiau literatūra nėra labai reikalinga ir yra nuobodi. Tačiau mano nuomonė visiškai pasikeitė vos tik pradėjau mokytis šio dalyko. Jau pirmosios paskaitos sukėlė didelį susidomėjimą šiuo mokslu. O ir paskaičius psichologinę literatūrą dabar ji nebeatrodo neįdomi ir nereikalinga. Šis mokslas leidžia geriau pažinti ir suprasti ne tik kitus žmones bei jų poelgius, bet palaipsniui geriau imi pažinti ir pats save. Būtent nuo savęs pažinimo ir vertinimo prasideda psichologijos mokslas. Kad geriau galėčiau suprasti savęs pažinimą ir vertinimą, skaičiau G. Valicko (1991) knygą „Asmenybės savęs vertinimas“.

Skaitant šią knygą teko susidurti ne tik su G. Valicko (1991) mintimis, bet ir su daugelio kitų rašytojų, pvz.: L. E. Wells ir G. Marwell (1976), R. Ziller (1969), M. Rosenberg (1979), V. S. Merlin (1970), I. S. Kon (1978) ir kt. Visi šie rašytojai savaip bando aiškinti savęs pažinimą ir vertinimą. Atrodo nėra čia ką aiškinti ir galima visai paprastai pasakyti, kad savęs vertinimas – tai nuomonė apie patį save. Bet nėra viskas taip paprasta kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Visi jau minėti rašytojai tyrinėjo ir aprašė savęs vertinimo būdus, faktorius nulėmusius kiekvieno žmogaus savęs vertinimą, sąlygas, kurios įtakoja vienokį ar kitokį apsisprendimą save vertinti būtent taip, o ne kitaip.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 778 žodžiai iš 1550 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.