Tarptautinės sistemos raidos įtaka religiniam terorui
5 (100%) 1 vote

Tarptautinės sistemos raidos įtaka religiniam terorui

Turinys

Įvadas……………………………………………………………………………………………………………… 3

1. Terorizmo ištakos……………………………………………………………………………………….. 4

1.1. Pirmosios „teroristinės organizacijos“……………………………………… 4

1.2. Islamo išpuolių pradžia……………………………………………………………. 4

2. Religinis terorizmas……………………………………………………………………………………. 5

2.1. Religinio ir sekuliarinio terorizmo profiliai………………………………. 5

2.2. Teroras vardan tikėjimo………………………………………………………….. 5

2.3. Islamiškasis terorizmas……………………………………………………………. 6

2.3.1. Islamo kilmė……………………………………………………………. 6

2.3.2. Islamizmas………………………………………………………………. 6

2.3.3. Kodėl arabai nekenčia JAV………………………………………. 7

3. Globalizacijos eros terorizmas………………………………………………………………………. 7

3.1. Globalizacija – netik taikos ir progreso šaltinis…………………………. 7

3.2. Naujos grėsmės – naujos kovos priemonės………………………………… 8

Išvados…………………………………………………………………………………………………………….. 9

Literatūros sąrašas…………………………………………………………………………………………. 10

Įvadas

Po 2002m. rugsėjo 11d. įvykių JAV terorizmas atsirado pirmosiose saugumo strategijų eilutėse bei tarp svarbiausių politikos sričių beveik visose pasaulio – bent jau vadinamojo Vakarų pasaulio – valstybėse, netgi tokiose, kurios niekada ar beveik niekada nėra patyrusios terorizmo, neturi veikiančių teroristinių organizacijų, nevykdo užsienio politikos, kuri keltų teroristų nepasitenkinimą. Nuo šios grėsmės nei viena pasaulio valstybė, nepriklausomai nuo jos politinės, geografinės situacijos, dydžio ar galios, negali jaustis saugi. Terorizmas tampa vis labiau nediskriminacinis ir mirtinas. Statistika rodo, jog per paskutinius 25 metus sumažėjo bendras teroro aktų skaičius pasaulyje, tačiau teroristų išpuolių aukų skaičius gerokai išaugo . Tokie pokyčiai iš esmės yra keleto taip vadinamųjų “teroristinių spektaklių” – dramatiškų, viso pasaulio dėmesį pritraukiančių, daug aukų sukeliančių, religiniais ar bent jau iš dalies religiniais imperatyvais motyvuojamų, smurtinių aktų rezultatas.

Šiame darbe aš pabandysiu panagrinėti tarptautinės sistemos pokyčių įtaką terorizmui, tirdamas didžiausią grėsmę keliantį, sparčiai augantį ir prieš didžiausią žmonių skaičių nukreiptą religinį terorizmą, ypač islamiškąjį, užimantį pagrindines pozicijas religinio terorizmo lauke. Nemažai dėmesio skyriau netik supažindinimui su terorizmo kilme, tačiau ir su tendencijomis bei įmanomomis prevencijos priemonėmis.

Atliekant mokslinį tyrimą daugiausia istorinių žinių suteikė naujos knygos anglų kalba , o informacijos, reikalingos susipažinti su šiandienine situacija ir galimomis tendencijomis – lietuviškose interneto svetainėse patalpinti straipsniai . Kiekvienas, norėdamas labiau pasigilinti į mano tiriamą temą pastebės ryškų lietuviškos literatūros trūkumą bei susidurs su problematišku užsienio literatūros įsigijimu, todėl rekomenduočiau patikimų šaltinių ieškoti internete, raktinius žodžius įvedant populiariausiose paieškos sistemose .

1. Terorizmo ištakos

1.1. Pirmosiomis „teroristinės organizacijos“

Tikriausiai daugeliui pasaulio gyventojų terorizmas pirmiausia asocijuojasi su 2001 metų rugsėjo 11 dienos teroro išpuoliais JAV. Vis dėlto terorizmas atsirado kur kas anksčiau. Manoma, jog jis, kaip fenomenas, egzistuoja jau maždaug 2000 metų.

Terorizmo atsiradimas pirmiausia yra siejamas su kai kurių religinių sektų veikimo metodais. Pirmosiomis „teroristinėmis organizacijomis“ laikomos dvi žydų ekstremistų grupuotės – „Sicari“ ir „Zealots“ – veikusios senovės Romoje. Abiejų grupuočių nariai kovoje su graikais, romėnais ir žydais atskalūnais nevengė naudoti smurtą. Žydų ekstremistai (teroristai) organizavo tiek pavienių asmenų žmogžudystes, tiek masines žudynes. Neretai aukos buvo žudomos viešai, siekiant perduoti savotišką žinią romėnų valdžiai ir galimoms aukoms .

1.2. Islamo išpuolių pradžia

Vėlesniais metais savo teroristiniais išpuoliais pagarsėjo musulmonų šiitų sekta (asasinai) ir induistų grupuotė, besimeldžianti teroro ir destrukcijos deivei Kali. Remiantis D. C. Rapoportu, maždaug iki XIX amžiaus
vidurio religija buvo vienintelis priimtinas terorizmo pateisinimas, taigi matome koks svarbus religijos vaidmuo terorizmui buvo jau prieš kelis šimtmečius, tuo labiau, kad matant efektyvius religinio terorizmo veikimo metodus XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje pradėjo plisti ir sekuliarinis terorizmas, apie kurį daugiau sužinosite kitame skyriuje. Naujieji teroristai savo veiksmus mėgino pateisinti nacionalistine, anarchistine ar marksistine ideologija. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, terorizmas Afrikoje, Azijoje ir Vidurio Rytuose išplito kaip pasipriešinimo kolonijinėms jėgoms forma.

Reiktų suprasti, kad sekuliaraus ir religinio terorizmo šakos remiasi skirtingu istorinių įvykių supratimu. Savo darbe daugiausiai dėmesio skyriau islamistinių išpuolių dimensijai, kurią suprasti, paradoksalu, bet reikėtų pradėti nuo religinių karų tarp krikščionių istorijos. Po Vestfalijos taikos 1683m., religija faktiškai nustojo būti karo priežastimi krikščioniškųjų Vakarų teritorijoje, nepaisant išliekančių žymių religinių skirtumų ir nuožmių religinių persekiojimų valstybių viduje. 1683m. Lenkijos karaliui Janui Sobieskiui sumušus Otomanų turkus prie Vienos vartų, krikščionių ir musulmonų karai, bent jau tokio masto, kuris verstų vienytis skirtingų valstybių krikščionis, aprimo.

Tačiau musulmonams tai buvo ilgo ir žeminamo atsitraukimo pradžia. Musulmonų mentalitete anaiptol neįvyko konceptualaus lūžio, atitinkančio garsųjį Vestfalijos Cuius regio eius religio (lot. „kieno valdžia, to ir religija”). Kai krikščioniškoji Rusija užvaldė musulmoniškąją centrinę Aziją, krikščioniškoji Britanija – musulmoniškąją pietinę Aziją, krikščioniškosios Bulgarija, Serbija ir Graikija užėmė musulmoniškuosius Balkanus, krikščioniškoji Prancūzija – musulmoniškąją šiaurinę Afriką ir t.t., šiuos pralaimėjimus musulmoniškoji pusė vertino kaip islamo pralaimėjimus nesibaigusiame religiniame kare. Tada ir buvo padėti esminio istorinio nesusipratimo, besitęsiančio iki šių dienų, pagrindai.

Nuo XX amžiaus 8-ojo dešimtmečio pabaigos galima stebėti atgimstantį religinį terorizmą. Ryškiausias šio „atgimimo“ simbolis – „Al Qaeda“.

2. Religinis terorizmas

2.1. Religinio ir sekuliarinio terorizmo profiliai

Religinis ir sekuliarinis terorizmas turi kontrastuojančius veiklos profilius. Abi tipologijos, aišku, kelia grėsmę nusitaikytoms sistemoms, bet ryškus skirtingų požiūrių pasireiškimas tiriant galimybių mąstą ir poveikį .

Jei religinį terorizmą išskirtume iš kitų terorizmo rūšių ir likusias rūšis grubiai vadintume sekuliariniu terorizmu, tai pamatytume, kokiais svarbiais esminiais požymiais religinis terorizmas išsiskiria. Pirmiausia, sekuliariniame terorizme suvaržyti smurto mąstai, o religiniame teroristai nepripažįsta jokių apribojimų, smurtas yra atviras ir neribojami jokie ginklų ar taktikos naudojimai. Radikaliausių religinių grupuočių teroristai gali tvirtinti:”beveik neribotas žiaurumas naudojamas prieš neturintį nustatytų ribų kategorijos taikinį: tas taikinys – kiekvienas, nesantis religinių teroristų ar sektų narys”. Keista, tačiau veiklos mastas, lyginant šiuos terorizmo tipus, yra atvirkščiai proporcingas šalininkų skaičiui: pasaulietinių teroristų grupės didelės, atviros bei palaikančios ryšius su esamais ir potencialiais rėmėjais, kuomet religinio terorizmo šalininkų ratas yra siauras, ribotas, izoliuotas ir vengiantis plačių masių. To pasekoje “tikri tikintieji“ yra atitolę ir susvetimėję, o juos supančią sistemą nori keisti iš esmės, kada pasaulietiniai teroristai, pasivadina išlaisvintojais, ir visuomenę nori tik pertvarkyti.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 1016 žodžiai iš 3070 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.