Tevų ir vaikų konfliktai
5 (100%) 1 vote

Tevų ir vaikų konfliktai

Konfliktai

Tai priešingų požiūrių interesų, motyvų, tikslų susidūrimas, kuris sukelia nemalonius išgyvenimus. Tai kasdieninė mūsų gyvenimo dalis. Jie kyla dėl to, kad esame individualūs ir nuolat susiduria mūsų interesai, poreikiai, skoniai, vertybės ir kt.

Konfliktų rūšys:

1. Pagal trukmę: ilgalaikiai ir trumpalaikiai. Kuo ilgiau tęsiasi, tuo sunkiau jį išspręsti.

2. Pagal dalyvaujančius asmenis: asmeniniai konfliktai, kurie kyla žmogaus viduje; tarpasmeniniai konfliktai, kelių asmenų konfliktai; grupių konfliktai, kurie kyla grupėje žmonių ir grupė skyla į dvi ir daugiau grupių; konfliktai tarp asmens ir grupės – šeimoje; grupių konfliktai – socialiniai, kurie kyla dėl bendrų visuomeninių reikalų.

3. Pagal pačio konflikto eigą: destruktyvūs – tai tokie konfliktai, kurių metu nelabai gražiai elgiasi vienas kito atžvilgiu ( kaltina, šmeižia ). Turi tendenciją plėstis ir gylėti. Baigiasi taip, kad konfliktuojantys asmenys neranda sprendimo arba viena pusė laimi. Konstruktyvūs – žmonės elgiasi bendradarbiniu principu. Siekia, kad priimtas sprendimas tiktų abiem pusėm ( neturi noro pažeminti, užgožti kitą pusę ). Vienas kitą laiko lygiu sau. Konfliktuojančios pusės linkę daryti nuolaidas, vienas kito atžvilgiu. Konflikto pabaigoje iškilusi priežastis būna pašalinama, randamas bendras sprendimas. Šie konfliktai netgi pageidaujami, kadangi žmonės tampa artimesni kurį laiką, tobulėja, kažką naujo atranda.

Konfliktų priežastys:

1. Aplinkai keliami nerealūs reikalavimai.

2. Nesugebėjimas pažvelgti lanksčiai į situaciją.

3. Tam tikros asmenybės būdo savybės: aklas užsispyrimas, konfliktiškumas – siekia dominavimo.

Daugiausia konfliktinių situacijų kyla šeimose. Nesutarimai tarp vyro ir žmonos, tarp vaikų ir senelių, tarp tėvų ir vaikų. Tokie konfliktai yra dažniausi, jie atsiranda vos šeimoje gimsta vaikutis. Kai tiktai kūdikis iš aplinkos pradeda skirti artimųjų veidus, jį džiugina kiekvienas žmogus.Jis atvirai šypsosi, patikliai tiesia rankutes. Paskui jis pradeda skirstyti į savus ir svetimus, į mėgiamus ir nemėgiamus. Prie vienų jis veržiasi, nuo kitų traukiasi. Mažasis pilietis renkasi draugus. Pagal tai, kaip su juo elgiasi artimieji mažasis pradeda jausti pasitikėjimą, prisirišimą ar baimę. Todėl suaugusiųjų elgesys, jų kalba turi didelę auklėjamąją reikšmę net tuo laikotarpiu, kai pats kūdikis dar nemoka kalbėti ir vargu ar supranta kitų žodžius.

Mama, negalėdama atsidžiaugti kūdikiu, ištisas dienas sėdi prie jo. Vaikas įpranta matyti motinos veidą, girdėti jos balsą, jausti švelnius jos rankų prisilietimus.Kai motina pabando palikti vaiką vieną, ji sulaukia didžiausio protesto. Mėgina nusileisti: atsisėda prie lovelės, bet pasiima skaityti ar ką nors dirbti. Vaikas nesutinka, jis nori, kad motinos dėmesys būtų skiriamas tik jam. Jis niurzga, blaškosi, pradeda verkti. Motina jį piktai subara. Nepadeda. Pritrūkusi kantrybės, ji papurto lovutę. Vaikas nustebęs ir išsigandęs, valandėlei nutyla, bet netrukus vėl kartojasi tas pats. Mamytei pagailus mažylio, ji viską meta ir vėl migdo vaiką senu papratimu. Taip pirmasis tarp motinos ir kūdikio kilęs konfliktas baigiasi mamos nusileidimu. Į mamos ir vaikučio tarpusavio bendravimo nenaudą.

Toliau seka konfliktai „galima – negalima“. Žodį „negalima“ vaikas pradeda suprasti labai anksti ir klauso jo tada, kai jis griežtai, bet saikingai vartojamas. Tačiau jei šis žodis nuolat tik kartojamas, bet nereikalaujama ir nesudaromos sąlygos jo klausyti, tai natūralu, kad vaikas to žodžio nepripažįsta. Tai viena iš didžiausių priežasčių kylantiems nesutarimams šeimoje.

Pasitaiko, kad suaugusieji baudžia mažąjį už nesąmoningus jo nusikaltimus, moko vaiką kumščiu kovoti prieš visas negeroves. Ko nors nedavė – mušti, kas nors subarė – keršyti, kas nors netyčia užgavo – neatleisti. Nuo jo tenka ne tik broliukams, tėvams, seneliams. Jis nepalenkia stalo, į kurio kampą neatsargiai pokštelėjo galvute, nepraleidžia pasipainiojusios katytės, bežaidžiančio šuniuko. Vėliau jam užkliūva praskrendantis paukštis, praeinantis žmogus. Pradžioje – kumštis, vėliau pagalys, akmuo. Taip jau nuo pat mažens vaikas yra mokomas bendrauti, spręsti konfliktus ne bendru susitarimu, ne bandymu pasiekti kompromisą, o kaip tik atvirkščiai kuo daugiau ir žiauriau konfliktuoti su aplinkiniais. Toks tėvų požiūris labai kenkia vaiko bendravimui, paaugęs ji ne tik kad nemokės, nežinos kaip reikia bendrauti su kitais, bet ir nuolat papuls i konfliktines situacijas, kurios ne tik kad neišeis jam i naudą, bet nemokant jų darniai spręsti, ir baigsis jo nenaudai.

Vaikus reikia pratinti pasitikėti vyresniaisiais, juos gerbti, jų klausyti. Jis turi priprasti padėkoti už duotą saldainį, suteiktą pagalbą, paskolintą pažaisti žaisliuką. Su tokiais, nuo mažens įpratusiais paklusti vyresniųjų reikalavimams, nebūna vargo, kai jie tampa paaugliais bei jaunuoliais. Teisingai auklėjant vaiką, jis išmoksta vengti nereikalingų konfliktų bei bendrauti su aplinkiniais.

Dažniausiai tėvai auklėjimo klaidas supranta pavėluotai – vaikas jau būna atitrūkęs nuo tėvų įtakos, jo santykiai su tėvais šalti (jeigu ne priešiški), nebėra abipusio pasitikėjimo.

Vaikas ateina į mokyklą
mokytis, bet pamažu atsiranda asmeninė gyvenimo sfera ir interesai. Mokymasis nėra vienintelis vaiko psichinės veiklos turinys. Nuo III – IV klasės labai paveikūs darosi socialiniai motyvai, noras bendrauti ir veikti su vienmečiais, rasti tarp jų sau vietą. Kaip pavyksta vaikui įsijungti į klasės kolektyvą ir kokias pozicijas jis ten užima, priklauso nuo daugybės sąlygų. Pirmiausia turi reikšmės ikimokykliniai vaiko metai, jo auklėjimas šeimoje ir vaikų darželyje.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 914 žodžiai iš 3046 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.