Valstybės tarnautojo profesinė etika
5 (100%) 1 vote

Valstybės tarnautojo profesinė etika

ĮVADAS

Kiekvienas žmogus turi savo nuostatas ir vertybes. Nuo jų priklauso kaipmes sutarsime visuomenėje ir ar galėsime kiekvienu pasitikėti. Jei visuomenė pasitiki kandidatu į vyriausybės posta, tai už jį balsuos, kad šis priimtų palankius įstatymus visuomenei. Tad nuo žmogaus įsitikinimų priklausys ar įstatymai veiks.

Etika prasideda ten, kur įstatymai dar neveikia, ar dar nepriimti efektyviai veiklos reglamentuojantys ir reguliuojantys įstatymai, arba jau nebeveikia ten kur įstatymai yra neaiškūs ar griežtai neapibrėžti, o todėl jau rasti būdai juos apeiti ar panaudoti neetiškiems ar net neteisėtiems tikslams.

Šiame darbe stengsiuosi atskleisti kokie yra pagrindiniai etiško valstybės tarnautojo elgesio principai ir ar jų visi valstybės tarnautojai laikosi.

VALSTYBĖS TARNAUTOJŲ ETIKA IR

PROFESIONALUMAS

Valstybės tarnautojų profesionalumas tampa gerokai svarbesnis negu praeityje. Todėl labai svarbios yra ir asmeninės valstybės tarnautojų savybės. Valstybės tarnautojais reikia pasitikėti, kad jie galėtų protingai vykdyti sprendimus, ir tam darbui reikia kruopščiai kandidatus atrinkti.

Eidami balsuoti kyla klausimas ar mes tikrai jais pasitikime ir ar mes žinome jų asmenybes? Daugelis balsuoja, kad reikia balsuoti, o daugelis išviso nebalsuoja. Jų paklausus kodėl nebalsuoja, jie atsakytų, kad valstybės tarnautojais nepasitiki. Bet kodėl žmonės prarado pasitikėjimą vyriausybe? Gal todėl, kad dažnai girdime, kaip valstybės tarnautojai yra kritikuojami, kad nesprendžia vieno ar kito klausimo, kad vilkina klausimo sprendimą, ar priima visuomenei ne palankų sprendimą, neįsigilina į esmę, siuntinėja nuo vieno kabineto ar įstaigos į kitą, paėmęs dovanas ir t.t.

Ko gi trūksta,kad tokių problemų nebūtų? Turbūt profesionalumo, atidumo ir pagarbos sau ir aplinkiniams, kas mus supa, su kuo mes dirbame, kam dirbame.

Koks gi turėtų būti valstybės tarnautojas,kad atitiktų visuomenės lūkesčius?

Kad asmuo galėtų užimti valstybės tarnautojo pareigas, turi atitikti įstatymų numatytas sąlygas. Tos sąlygos yra skelbiamo „Valstybės tarnautojų tarnybinės etikos kodekse“. Šiame kodekse yra išvardinti visi reikalavimai tarnautojui. Pagrindiniai reikalavimai yra šie:

1. Griežtai laikytis pagrindinių valstybės tarnautojų veiklos etikos principų.

2. Sąžiningai, dorai, nepriekaištingai ir atsakingai atlikti valstybės tarnautojo pareigas.

3. Elgtis nesavanaudiškai ir taip, kad būtų naudinga visuomenei ir valstybei.

4. Vengti viešųjų ir privačių interesų konflikto, griežtai laikytis viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų.

5. Informuoti tiesioginį vadovą apie iškilusį viešųjų ir privačių interesų konfliktą.

6. Nedaryti įtakos ne įstatymų ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka kitiems savivaldybės kontrolės ir audito institucijos valstybės tarnautojams dėl jų atliekamo darbo.

7. Nepažeisti žmogaus teisių ir orumo, nereikšti viešai savo požiūrį į religinius, rasinius, nacionalinius, seksualinės orientacijos klausimus.

8. Savo elgesiu ir išvaizda tarnyboje ir laisvalaikiu neteršti valstybės tarnautojo vardo, rodyti pavyzdį kitiems.

9. Nepiktnodžiauti alkoholiu, nevartoti psichotropines ar narkotines medžiagas Ne gydymo tikslams.

10. Laikytis valstybinės kalbos reikalavimų, raštvedybos, dokumentų rengimo taisyklių.

Jei kiekvienas valstybės tarnautojas be išimties laikytųsi visų bendrų reikalavimų, tai atitiktų visuomenės lūkesčius, deja, nevisi jų laikosi. Praeitais metais daugiau nei 300 valstybės tarnautojų buvo skirtos tarnybinės nuobaudos iš jų 46 griežti papeikimai, dviems skirta tarnybinė nuobauda-atleidimas iš pareigų. Visa tai rodo, kad savivaldybėse nesitaikstoma su abejingais savo pareigomis ir darančiais tarnybinius nusižengimus valstybės tarnautojais. Jei atsirastų daugiau neabejingų žmonių tarnautojų savivalei, tada sumažetų korupcija ir valstybės tarnautojai atsakytų prieš įstatymą.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 584 žodžiai iš 1096 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.