Vieno is politiniu aktoriu dalyvavimas priimant politi ius sprendimus
5 (100%) 1 vote

Vieno is politiniu aktoriu dalyvavimas priimant politi ius sprendimus

ĮVADAS

Grįžę namo pas motiną į provincijos miestelį sėdėdami už stalo susimušė broliai. Ne dėl žemės, ne dėl pinigų, ne dėl ambicijų ar senų nuoskaudų – vienas už Paksą, kitas prieš. Gindami savo teisybę žmonės apsistumdo net bažnyčios šventoriuje.

Politika kurį laiką Lietuvoje jau nekeldavo tokių aistrų ir buvo netgi tapusi ganėtinai nuobodi, tačiau panašius nutikimus, nesutaikomų pusių batalijas dar nesunku prisiminti. Augantis supriešinimas primena sparčiai tolstančius, tačiau dar neužmirštus 1991-ųjų, 1992-ųjų ir vėlesnių metų įvykius.

Įsiklausius į dabartines politines diskusijas pradeda atrodyti, kad svarbiausias nesutarimų šaltinis – Pakso asmenybės vertinimas. Šalininkams Paksas – tai karžygys, metęs iššūkį save įsimylėjusiam elitui, vos ne tautos gelbėtojas, priešininkams – į Prezidento pareigybę įsikibęs lakūnas – nuolat meluojantis ar net užhipnotizuotas niekšelis.

Taigi šiame darbe ir kalbėsiu apie žinomiausią šiandienos Lietuvos žmogų, politiką – Prezidentą R.Paksą. Pasirinkta darbo tema „Vieno iš politinio proceso aktorių dalyvavimas priimant politinius sprendimus“, todėl ir kalbėsiu daugiausia apie tai, kaip R.Paksas reiškėsi ir reiškiasi politikoje. Rašydama pie jo dalyvavimą priimant politinius sprendimus daugiausia remsiuosi jo rinkimine programa – kas joje buvo numatoma ir ar realiai tai vykdoma.

KELIAS Į VALDŽIĄ. BIOGRAFIJA

Rolandas Paksas gimė 1956 m. birželio 10 d. Telšiuose. Baigęs Žemaitės vidurinę mokyklą, išvyko į Vilnių. 1979 m. baigė VISI (dabar – VGTU) ir įgijo pramoninės ir civilinės statybos inžinieriaus diplomą. 1984 m. baigė Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) Civilinės aviacijos akademiją, įgydamas inžinieriaus lakūno diplomą. R.Paksas tapo profesionaliu sportininku. Buvusios Sovietų Sąjungos akrobatinio skraidymo komandos narys, Lietuvos aukštojo pilotažo komandos narys. Daugkartinis Lietuvos akrobatinio skraidymo čempionas, tarptautinių lėktuvų sporto varžybų nugalėtojas. Būdamas sportininku, R.Paksas treniravo lakūnus. Vėliau jis tapo Vilniaus S.Dariaus ir S.Girėno aeroklubo direktoriumi, savanoriškos krašto apsaugos tarnybos vadu. 1992-1997 m. vadovavo statybų bendrovei „Restako“. 1997 m. R.Paksas buvo išrinktas į Vilniaus miesto tarybą ir 1999 m. tapo Vilniaus miesto meru. Tais pačiai metais jis tapo Lietuvos Respublikos devintosios vyriausybės ministru pirmininku. Atsistatydinęs jis dirbo Lietuvos Respublikos Prezidento patarėju, įgaliotuoju atstovu specialiems pavedimams. Jis buvo išrinktas Lietuvos liberalų sąjungos pirmininku. 2000 m. R.Paksas tapo Vilniaus miesto meru. Netrukus buvo išrinktas į Lietuvos Respublikos Seimą. Nuo 2000 m. lapkričio iki 2001 m. birželio mėnesio vadovavo vienuoliktajam ministrų kabinetui. Vėliau tapo opozicijos lyderiu Seime. 2000 m. kovo mėnesį tapo naujai įkurtos Liberalų demokratų partijos pirmininku. Nuo 1999 m. iki 2002 rugsėjo – Vilniaus klubo prezidentas, vienas iš Vilniaus klubo įkūrėjų. Nuo 2002 m. – Vilniaus klubo garbės prezidentas. Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos narys. 2003 m. sausio 5 d. Rolandas Paksas buvo išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu.

RINKIMAI

2003 metais vykusiuose prezidento rinkimuose R.Paksas Vyriausiosios Rinkimų komisijos duomenimis nugalėjo po antrojo turo, surinkęs 54,91 % balsų, o jo oponentas prezidentas Valdas Adamkus 45,09 %, kai pastarasis pirmajame ture turėjo beveik 20 % persvarą. Kodėl viskas taip pakrypo? Pirma, R.Paksas pirmajame ture ryškiai pralaimėjo, tačiau nenuleido rankų ir dar aktyviau, galima sakyti įvairiausiais būdais, siekė laimėti. Kaip pasakė garsus viduramžių mąstytojas N.Makiavelis ,,Tikslas pateisina priemones”. Antra, naudojosi gerai patikrintais rinkimų istorijos metodais, t.y., ieškojo rinkiminio priešininko valdymo silpnybių, pasitelkdamas spaudą ir televiziją. Trečia, labai gerai atskleidė savo politinę veikla, kurioje yra vos ne pagrindinė istorija su ,,Mažeikių nafta”. Ir svarbiausias dalykas – rinkimų programa. Taigi, ką žadėjo R.Paksas arba ką jo rinkimines programos skelbė? Visų pirma, R.Paksas pradėjo nuo to, ko žmonėms labiausiai reikia ir, ką jie akivaizdžiai mato, kas vyksta Lietuvoje negero. Taigi, R.Pakso 2003 metų Prezidento rinkimų programa:

 Stiprinti normas ir žmogiškąsias vertybes, kovoti su kriminalais.

 Skatinti užsienio investuotojus, suteikti jiems tas pačias teises kaip ir Lietuvos gyventojams.

 Žemės ūkio pertvarkymas.

 Mažinti nedarbo lygį, kurti specialius projektus tuo klausimu jaunimui.

 Talentingą jaunimą skatinti grįžti į Lietuvą.

 Gerinti socialinį saugumą.

 Privalomą mokymą pratęsti iki 18 m. ( buvo iki 16m.)

 Įvertinti specialistų darbą, susigrąžinti užsienyje dirbančius specialistus.

 Skirti daugiau dėmesio Lietuvių kultūros populiarinimui.

Gerai išanalizavus šią programą nelieka jokių abejonių, kad ji apima visas gyvenimo sritis, kuriose matomi dideli trūkumai.

ĮVAIZDIS

Bet koks komunikacijos specialistas žino, kad vienas pavojingiausių dalykų – kai įvaizdis tampa nevaldomas ir pradeda gyventi „nuosavą gyvenimą“. Su Rolandu Paksu kaip tik tai ir atsitiko

Rolando Pakso rinkiminė kampanija buvo vizuali, išsiskirianti. Jis pas rinkėjus skraidė malūnsparniu, o ne važinėjo kaip
kiti kandidatai. Jis atlieka žygdarbius (praskrenda po tiltu), rodydamas, koks šaunus. Tačiau jis pats tapo savo įvaizdžio įkaitu. Pirmiausia todėl, kad jis žmonėms tik ir asocijuosis su skraidymais ir akrobatiniais triukais, žodžiu, cirku. Jo įvaizdis toks ryškus, kad jau niekas nebežino, ką jis siūlo. Visi kalbės, kad jis turi tik įvaizdį, o ne programą, ne idėjas. Kitaip tariant, žmonėms jis taps tuščiaviduriu politiku, kuris turi ką parodyti, bet neturi, ką pasakyti. Norėdamas šią nuomonę paneigti, jis turėtų dalyvauti televizijos diskusijose. Tačiau tai jam sunku bus padaryti, nes visi žino, kad jis nėra geras oratorius Beje, dar vienas dalykas, kuris rodo, kad Paksas „prašovė pro šalį”. Juk jo skraidymai po tiltais, rizikingi poelgiai kuria ne rimto, patikimo, solidaus politiko įvaizdį, bet greičiau primena amžiną paauglį. Tačiau ar „amžinas paauglys“ gali kelti pasitikėjimą, ar tokios savybės reikalingos prezidentui?

Prezidento rinkimų metu R.Paksas buvo pristatomas kaip “paprastų žmonių” kandidatas. Tačiau čia jo komanda susidūrė su tam tikru prieštaravimu. R.Pakso nebuvo galima tiesiog parodyti kaip “liaudies” atstovo. Jis nėra išeivis iš “plačiųjų liaudies” sluoksnių. Priešingai – jis du kartus buvo premjeru, turėjo savo firmą, buvo gerai uždirbantis verslininkas. Tačiau šiuo atveju buvo pasinaudota atskyrimo strategija. Iš esmės R.Pakso įvaizdis buvo grįstas neigimu. Jis atsispyrė nuo to, ko žmonės nemėgsta. Jis kritikavo Seimą, partijas, abstrakčią “valdžią”. Buvo stengiamasi parodyti, kad R.Paksas atstovauja žmonių interesams (tam buvo panaudota net ir garsioji “Williams” atėjimo istorija, kurioje R.Paksas buvo pateiktas kaip atstovaująs Lietuvos žmonėms).

Artėjant rinkimams jis vis labiau dramatizavo situaciją (mūsų šalyje klesti korupcija, skurdas, nusikalstamumas ir t.t.), nepamiršdamas pabrėžti, kad tam tikras jėgas tai tenkina, todėl jos nenori nieko keisti. Jis pats ar jo komanda užsimindavo apie valdančiosios daugumos slaptus susitarimus bei norą išlikti valdžioje ir taip išlaikyti esamą situaciją. Pasibaigus pirmajam turui sukeliama isterija, neva kažkas bijo Rolando Pakso. Taip bandoma sukurti nervingą atmosferą, esą iš tikrųjų egzistuoja kažkokia jėga, su kuria kovoja Paksas. Taigi iš esmės visuomet būdavo pabrėžiamas tam tikras “priešas”, su kuriuo reikia kovoti

Žvelgdama į politikoje esantį Rolandą Paksą kaip žmogų, norėčiau panagrinėti kai kurias su juo susijusias problemas per jo ilgesnės veiklos prizmę.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1176 žodžiai iš 3873 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.