Zmogaus gyvenimo prasmė
5 (100%) 1 vote

Zmogaus gyvenimo prasmė

ŽMOGUS GYVENIMO PRASMĖS TEMA V. MYLAIČIO PUTINO EILĖRAŠČIŲ CIKLE „PARAFRAZĖS“

Gyvenimo prasmė ir jos supratimas – vienas iš nepastoviausių ir individualiausių dalykų pasaulyje. Kiekviena religija ar filosofija ją traktuoja kitaip. Kiekviena civilizacija, karta, šeima, netgi kiekvienas žmogus susikuria savo gyvenimo prasmę, atitinkančią jo pasaulėžiūra ir intelektą.

Vincas Mykolaitis-Putinas – vienas iš žymiausių XX a. lietuvių rašytojų – filosofų – taip pat išreiškė savo požiūrį šiuo painiu klausimu. Jis, įkvėptas nuostabios Bethoveno muzikos, sukūrė eilėraščių ciklą, pavadinta „Parafrazėmis“. Epigrafas, kaip pagrindinė kūrinio dalis perteikia galimybę „išsivaduoti iš sielvarto, kankinančio žmones“. Tai ir yra, autoriaus nuomone, gyvenimo prasmė. Ši tema, nuolat skambėjusi V. M.-Putino kūryboje, jo gyvenimo saulėlydyje įgavo pačią dramatiškiausią prasmę, aprėpė visą žmogiškosios būties esmę.

Pirmojoje dalyje pateikta žmogaus esybės sandara, interpretuojama kaip jūros simbolis. Žmogaus siela – tai beribis, bekraštis vandenynas, kurio neramios bangos rieda „nuo akmenio krantų į begalinį tolį“. Kai audra (išorinis pasaulis) „suardys bangų ritmingą žaismą ir vandenis sudrums lig pat giliausio dugno“, tada išlįs tamsioji žmogaus pus, kuri kaip glūdintis „polipas išropos“ pagrobti saulę, žvaigždes, baltąją žuvėdrą ir trauks visa tai į gelmes, į užmarštį ir tamsą.

Nikas kitas, tik pats žmogus pajėgus suvaldyti savo agresyvųjį “polipą” , kad pasiektų “laimę ir aukštumų skambiąsias erdves”. Čia suskamba bethoveniškas vienišumo motyvas:

Vidurdienio žėrinčioj saulėj

Aš žemės garsam apkurtau.

Didysis kompozitorius, tik vakar girdėjęs dainas ir paukščių čiulbesį,šiandien pasmerktas begarsiam gyvenimui. Likimo ironija – netekti to, be to menininko – muziko gyvenimas praranda prasmę …

Antroji dalis senus laikus. Tai nepasiekiama mylimoji. Meilė taip pat slepia savyje prieštaringus jausmus: tai džiaugsminga laimė, kuri kelia ,,lig mėlynų padangių”, ir tuo pačiu širdgėla, kuri skandina ,,ligi tamsiųjų gelmenų:. Svarbiausia nepasiduoti tave apėmusiam sielvartui, kai ,,visą Dievo pasaulį nebylų ir kurčią matai”.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 334 žodžiai iš 643 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.