Apie kyokushin karate įvairaus amžiaus vaikų mokymas
5 (100%) 1 vote

Apie kyokushin karate įvairaus amžiaus vaikų mokymas

1121

Įvadas

Pasaulis keičiasi labai greitai, taip pat greitai keičiasi ir požiūris į mokslą, žmogų ir sportą. XXI amžiuje mokslas, bei technika pasaulyje pakeitė daugelį dalykų. Šiandienos dabar daugelis neisivaizduoja be įvairiausių išradimų, kurie palengvino mūsų buitį, bei gyvenimą. Todėl mokslas labai vertinamas, o sportas, žmogaus kūnas, bei sveikata lieka atraplaniame vaidmenyje. Todel šiandienai svarbus ne vie sporto pedagogų, bet ir visų kitų pedagogų darbas, kuris padėtų vaikams, paaugliams, jaunuoliams, vyrams ir moterims suvokti sporto reikšmę, kad sveikata yra brangiausias mūsų turtas, kad ją reikia puoselėti. Jau nuo vaikystės visi pedagogai turėtų vystyti meilę sportui. Tik bendromis jėgomis pedagogai galėtų išvystyti visapusišką asmenybę, kuri gyvenime galėtų pasiekti daug.

Jeigu batsiuvys bus prastas meistras, tai valstybė nuo to nenukentės, tačiau jeigu pedagogai blogai atliks savo pareigas, tai šalyje atsiras daug tamsių ir kvailų žmonių (Platonas).

Mano kūno kultūros mokytojas H. Ignotas sakydavo: žmogus laimingas bus tada, kai per savo gyvenimą padarys keturis svarbiausius darbus: 1.Pasodins medį 2 Susiras darbą 3. Pastatys namą 4 Užaugins vaikus. O sportas šiuos darbus tik padės įvykdyti, nes bet kuri darbinė veikla reikalauja ne tik daug proto pastangų, bet ir fizinės energijos, ištvermės, sveikatos, atkaklumo, darbštumo, nuoseklumo ir t.t. O šios savybės vystomos sportuojant. Šis kūno kultūros mokytojas man padėjo pamilti sportą, įvertinti sporto privalumus ir nukreipė tolimesniam fizinių įgūdžių tobulinimui pas karate trenerį R. Zabulionį.

Taigi tarp įvairių pedagoginės veiklos rūšių trenerio profesija yra viena sunkiausių ir garbingiausių. (Treneris – tai kvalifikuotas sporto pedagogas, kurios nors sporto šakos specialistas). Sunki todėl, kad parengti atletišką, sveiką, visapusišką asmenybę reikia daug žinių, pastangų, begalinio pasiaukojimo, o garbinga – kad sėkmės atvėju treneris tampa visuomenėje labai gerbiamu žmogumi. Treneriui yra labai svarbu išugdyti visapusišką asmenybę, tačiau jo pagrindinis tikslas – siekti sportinių rezultatų ir stiprinti sportininko sveikatą. Bet svarbiausia, kad treneris nesugadintų sportininkų sveikatos, todėl labai svarbus trenerio pasiruošimas darbui. Treneris turi sportininkus pažinti, žinoti sportininkų amžiaus ypatybes, kaip reikia dirbti su skirtingo amžiaus sportininkais, kaip reikia sudominti skirtingų amžių sportininkus. Kiekvieno amžiaus tarpsnio sportininkai turi savitą psichologinį pasaulį, kurį reikia išnagrinėti. Šios išnagrinėtos savybės ir lemią sėkmingą darbą su sportininkais.

Lietuvoje sporto šakų yra įvairiausių, kadangi sportininkai nėra vienodi, vieni domisi vienomis sporto šakomis, kiti kitomis, ir jie pasirenka savo kelią. Man dar mažam renkantis sporto šaką, didelę įtaką padarė televizija, kuri rodydavo didvyrius, kurie darydavo gera ir gelbėdavo žmonės, pasinaudodami išmoktais koviniais veiksmais. Pasirinkau karate, gal būt, kad galėčiau tą patį daryti ir aš. Bet pauglystėje aš supratau, kad karatė nėra vien žmonių gelbėjimas ir t.t., tai tapo mano gyvenimo būdu. O šį sportą man padėjo pamilti mano treneris Ričardas Zabulionis, kuris dirbo su manim ir kitais sportininkais nuo pat vaikystės. Treneris dirba ir dabar su įvairiausio amžiaus žmonėmis, padėdamas mums tobulėti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai.

1. Kas tai yra karatė?

Tarp daugybės saviginos stilių, taip pat ir bokso, kikbokso, dziudo, sambo, džiudžitsų, aikido ir kitų, gana reikšminga vieta tenka karatė. Taip pat kaip ir daugelis sporto šakų karatė turi ir daugelį savo stilių ( šotokan, šidokan, kyokushin ir kt.). Tačiau kyokushin karate Lietuvoje yra viena populiariausių sporto šakų, garsėjanti ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Karate sportą garsina tokie žmonės, kaip pats karate įkurėjas Masutatsu Oyama.

M. Oyama būbamas 24 metų nusprendė iškeliauti į kalnus, kad galėtų vienatvėje susikaupęs tobulinti techniką, stiprinti dvasią ir kūną. Ten praleido 18 mėnesių, griežtai laikydamasis dienos režimo: treniruodavosi daugiau, negu miegodavo. Nusileidęs iš kalnų apsigyveno šalia gyvulių skerdyklos. Čia begyvenant jam kilo mintis susigrumti su jaučiu. Dvikova baigėsi tuo, kad meistras nuduobė jautį smūgiu į kaktą. Jo dikovos su jaučiais buvo užfiksuotos kino juostuose ir paplito po visą pasaulį. Tai buvo puiki M. Oyamos sukurto stiliaus reklama.

Tačiau žmonės nevienodai supranta, kas tai yra karatė. Vieni žiūri į karatė, kaip į saviginos būdą, kiti mano, kad čia galima patobulinti savo fizinę būklę ir koordinaciją, dar kiti – kaip į sporto šaką, kurią kultyvuojant galima sumažinti kasdieninę įtampą ir agresiją. Kai kas karate laiko priemone, padedančia ugdyti ištvėrmingumo ir pasiaukojimo savybes, o kiti žiūri kaip į filosofiją, gyvenimo kelią. Tačiau mano teneris Ričardas sakydavo: karate – tai gyvenimo būdas, kurio esmė yra geriausių žmogaus charakterio bruožų ugdymas, o ugdant šiuos bruožus susiformuoja judesių koordinacija, kuri turi būti panaudota tik geriems tikslams. Jis vis kartoja: karate kovos menas turi būti
panaudotas tik geriems tikslams! Šios taisyklės jis labai griežtai laikydavosi. Ir tuo mes visi įsitikinome: prieš metus aš ir dar vienas mano klubo draugas, patekome į lietuvos karate jaunių rinktinę, ruošėmės labai svarbioms varžyboms, Europos čempionatui. Šios varžybos turėjo būti pats svarbiausias įvykis per visa mūsų sportine veiklą. Tačiau likus dviem mėnesiams iki varžybų gatvėje draugas susimušė, ir gavo traumą, kuri užgijo likus menesiui iki čempionato. Treneris netrukus sužinojo, kad buvusį konfliktą, bei muštynes pradėjo draugas ir uždraudė jam dalyvauti varžybose. Šis sprendimas susilaukė didelių diskusijų. Tačiau treneris savo sprendimą motyvavo tuo, kad jei jis taip elgiasi, tai dar nėra dvasiškai subrendęs tokioms varžyboms. Pirmiausiai svarbu dvasinis pasiruošimas, po to tik fizinis. Šis trenerio sprendimas buvo teisingas, ar ne, tai gali vertinti kiekvienas individualiai. Šiais metais klubo draugas vėl pateko į Lietuvos rinktinę, nes sportavo labai sunkiai, bei rimtai ir dar negana to, tapo Europos čempionu.

M. Ojama sako: dvasia yra pagrindas kovai. Jis karatė apibūbina: kaip savo silpnybių nugalėjimą, atskleidžiant tai, kas yra tikra ir amžina, kas žmogui leidžia vadintis žmogumi.

2. Trenerio veiklos ypatumai birbant su įvairaus amžiaus sportininkais.

Kiekvienas žmogus yra skirtingas, turintis tik sau būdingų ypatumų, savitą charakterį, gebėjimus, patirį ir kitus savitumus, kuriuos treneris turėtų padėti atskleisti. Treneris turi sportininkui padėti suprasti, kas jis yra, padėti pažinti save, padėti atskleisti savo, kaip sportininko trūkumus ir privalumus. Tačiau visada reikia žiurėti į sportininko privalumus, o ne trūkumus. Treneris turi vystyti pasitikėjimą savimi, kuris labai padeda ne tik sporte, bet ir gyvenime. Geriausias pavyzdys galėtų būti mūsų klubo sportininkas: kuris treniruotėje kovoja labai gerai, bei pasiekia labai puikių rezultatų, tačiau varžybose, kaip jis pats sako, jį apima nepasitikėjimo, bei streso baimė ir daugelį varžybų jis pralaimi. Tačiau treneris rado šios bėdos sprendimą, liepdamas tam sportininkui treniruotėse kovoti su vyresniais, bei stipresniais sportininkais, jis apsiprato su nepasitikėjimo, bei streso jausmu ir dabar yra vienas geriausių savo amžiaus karate sportininkų Lietuvoje.

Treneriui iškyla nevien tik tokie sunkumai, bet ir dar daugelis kitų, kadangi jis turi atsižvelgti į daugelį žmogaus ypatumų: amžiaus, lyties, išsilavinimo, temperamento, charakterio, sportinio meistriškumo, šeimos ir kt. Kiekvienas žmogus reikalauja savito priėjimo ir dėmesio. Todėl, norint sėkmingai bendrauti, treneris turi į juos atsižvelgti dirbdamas.

Karate trenerio darbo pobūdis, bei specifika panaši į kūno kultūros mokytojo, o ypač ryškiai tai pastebima, kai dirbama su vaikais. Treneris dirba, kaip kūno kultūros mokytojas, tik truputį suteikdamas papildomos informacijos apie tam tikra sporto šaką, šiuo atvėju apie karate.

3. Trenerio veiklos ypatumai dirbant su 7 – 12 metų sportininkais.

Šio amžiaus sportininkai jau turi susiformavusią nuomonę apie tam tikrus dalykus. Bendraudamas su bendraamžiais, sportininkas jau netgi gali lyginti savo ir kitų nuomones, todėl asmeninės problemos išsprendžiamos vis teisingiau. Šio amžiaus vaikai jau gali kritiškai vertinti suaugusių, bei trenerio požiūrį į daugelį dalykų, todėl treneris turėtų elgtis korektiškai, bei rodyti gerą pavyzdį. Tačiau nepaslaptis, kad daugelis trenerių rodo netgi blogą pavyzdį: mano mokykloje lengvosios atletikos treneris labai inciatyviai vaikams aiškino apie rūkymo, alkoholio, bei narkotikų daromą žalą organizmui. Tačiau jis pats rūkydavo, kartais netgi treniruotėje. Mano manymu, toks trenerio elgesys yra netinkamas, bei smerktinas. Kadangi vaikui kyla klausimas: jeigu tai žalinga, kodėl gi jūs rūkote? turbūt į ši klausimą daugelis trenerių atsakymo nerastų.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 1413 žodžiai iš 2775 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.