Ar mes mokame gyventi vieni su kitais
5 (100%) 1 vote

Ar mes mokame gyventi vieni su kitais

Ar mes mokame gyventi vieni su kitais?

Rollovna

Nei vienas žmogus negali gyventi vienas, tačiau gyventi tarp žmonių ir bendrauti su jais taip pat nėra lengva. Kievienas iš mūsų pasirenka sau tinkančią elgesio kultūrą. Bet kaip sužinoti, ar ji teisinga?

Daug laiko praleidžiu su savo bendraamžiais ir ne sykį esu susidūrusi su įvykiais, kurie priverčia pagalvoti, gal šį kartą reikėjo pasielgti kitaip… Todėl nusprendžiau, jog suaugusio ir išsilavinusio žmogaus patarimas būtų ne pro šalį. Vilija Gediminskienė, ”Žiburio” pagrindinės mokyklos vyresnioji lietuvių kalbos mokytoja, paaiškino, kad elgesys yra labai plati sąvoka ir apima daugybę veiklos sferų. Elgesys – tai žmogaus gyvenimo būdas. O elgesio kultūra – tai elgesio taisyklių, etiketo išmanymas. Net žmogaus kalba, mintys, išvaizda atspindi jo elgesio kultūrą.

”Elgesio kultūra aktuali bet kokio amžiaus žmogui. Kartais jos tenka mokytis visą gyvenimą, stebint aplinką, analizuojant savo ir kitų poelgius.”

Kur jaunimas gali mokytis elgesio kultūros? Pirmiausia moksleivis turėtų domėtis psichologine literatūra, kurioje galima rasti šiais klausimais daug naudingų patarimų. Be to, paauglys turėtų stebėti, kas vyksta aplink jį, gilintis, kaip panašiose situacijose elgiasi suaugusieji, mąstyti, kaip pasielgtų jis. Patarlė sako: “Obuolys nuo obels netoli rieda”. Todėl reikėtų pasakyti, kad šeima labiausiai formuoja tam tikro elgesio normas. Paauglys stebėdamas, kaip tėveliai bendrauja tarpusavyje, su savo vaikais, mokosi elgesio kultūros.”

Vadinasi, šeimos kultūra perduodama iš kartos į kartą. ”Psichologai teigia, kad jauni žmonės dažnai stengiasi elgtis taip, kaip panašiose situacijose elgtųsi jų tėvai. Net kurdami šeimą, jaunuoliai dažnai bando atkurti savo tėvų šeimos modelį. Mes visada vieni kitus veikiame. Mokykloje, kurioje praleidžiame kartu didesnę dienos dalį, mokytojai ir mokiniai vieni kitems turi įtakos. Taigi pedagogas ir moksleivis kiekvieną kartą turi elgtis taip, kad aplinkiniai jį gerbtų.”

Ar verta mokytis elgesio kultūros iš žiniasklaidos? ”Kiek žmogus gali mokytis iš įvairių informacijos priemonių, priklauso nuo jo amžiaus. Kuo žmogus jaunesnis, tuo daugiau įtakos daro žiniasklaida. Brandindamas save kaip asmenybę, jis ieško, klauso, stebi. Juk paauglystė ir yra ieškojimų bei atradimų metas. Tuo tarpu suagęs žmogus, stebėdamas žiniasklaidos priemones, jau turi savo požiūrį tam tikru klausimu.”

Ko paauglys mokosi iš bendraamžių? ”Psichologijos mokslo įrodyta, jog paauglystės laikotarpiu bendraamžiai daro daug didesnę įtaką jaunuoliui nei tėveliai arba mokytojai. Paaugliai nori turėti savo bendriją, kurioje galėtų spręsti problemas. Todėl jiems patinkančių bendraamžių elgesys dažnai yra sektinas pavyzdys. Svarbu, kad paauglys iš viso neprarastų pasitikėjimo suaugusiaisiais ir turėtų bent vieną žmogų, kurio patarimais, nuomone galėtų pasinaudoti sudėtingą akimirką. Juk būna tokių momentų, kai bendraamžiai padėti tiesiog negali, jiems stinga patirties.”

Ar dabartiniai paaugliai atitinka kultūros elgesio reikalavimams? ” Manyčiau, kiekvienas dalykas mūsų gyvenime , taip pat ir elgesio kultūra, yra tobulintini. Aš kaip mokytoja, matanti jaunus žmones visą dieną,įžvelgiu daug galimybių tobulėti šioje srityje. Būnant kolektyve žmogus, visų pirmą, turėtų siekti pagarbos sau ir kitiems, nes jeigu jis gerbia save, gerbia ir kitą. Jeigu jis gerbia kitą, vadinasi, pripažįsta kitų teises ir pareigas. O tai yra vienas iš elgesio kultūros komponentų”

Šiuo metu Jūs matote 63% šio straipsnio.
Matomi 554 žodžiai iš 886 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.