TURINYS
ĮVADAS. 3
I. Dokumento rengimo etapai 4
II. Rengėjo žyma 6
III. Dokumentų derinimo esmė 7
IV. Vidinis ir išorinis dokumentų derinimas 8
V. Dokumentų tvirtinimo būdai 9
VI. Parašo dokumente esmė 10
IŠVADOS 12
LITERATŪRA 13
PRAKTINĖ DALIS 14
ĮVADAS
„Raštvedybos“ sąvoka dabartiniame lietuvių kalbos žodyne apibrėžiame kaip dokumentu valdymas. Siaurąja prasme raštvedyba yra darbas su dokumentais. Plačiąja prasme – raštvedyba apima įstaigos veiklos dokumentavimą ir dokumentų, susidariusių įstaigos veikloje, tvarkymą.
Terminas dokumentas kilęs iš lotyniško žodžio „dokumentum“ – pamokantis pavyzdys, liudijimas, įrodymas.
Dokumentai – didelis tautos turtas, todėl reikia mokėti teisingai rašyti, įforminti ir išsaugoti ateities kartoms. Visi dokumentai, susidarę įstaigų veikloje, skirstomi į sistemas pagal tai, kokią įstaigos veiklos sritį jei atspindi. Bet kurios organizacijos darbo sėkmė daug priklauso nuo to, taip greitai ir teisingai darbuotojai moka parengti dokumentus.
Raštvedybos dokumentai yra reikalingi ir svarbūs valstybei bei jos piliečiams. Aišku, kad dokumentų vertė nevienoda, dėl to visus vertiname pagal šiuos kriterijus:
1) trumpalaikė, praktinė vertė, kai dokumento reikia dabartiniu metu, pavyzdžiui,
prekių čekio, bilieto į teatrą, įsakymo dėl atostogų ir kt.;
2) mokslinė-istorinė vertė, kurią turintys dokumentai atspindi ir liudija tautos bei valstybės politikos, ekonomikos, kultūros raidą. Tokie dokumentai yra istorijos šaltiniai, kartu ir mūsų valstybės dokumentinio paveldo dalis, neįkainojamas valstybės turtas. Dokumentus reikia tvarkyti taip, kad jie būtų išsaugomi reikiamą laiką, t.y. užtikrintų įstaigos veiklos įrodymus ir išliktų ateities kartoms.
I. Dokumento rengimo etapai
1. Dokumentų rengimo ir įforminimo taisykles nustato valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, įmonių, organizacijų, kitų subjektų, įgaliotų atlikti viešojo administravimo funkcijas–tvarkomųjų, organizacinių, informacinių dokumentų rengimo ir įforminimo reikalavimus, kurie taikomi nepriklausomai nuo šių dokumentų parengimo būdo ar laikmenos.
1.2 Šiose taisyklėse nustatyti dokumentų rengimo ir įforminimo reikalavimai taikomi ir kitiems įstaigų dokumentams, atsižvelgiant į jų paskirtį bei kitų teisės aktų nustatytus reikalavimus.
1.3. Šiose taisyklėse nustatyti dokumentų rengimo ir įforminimo reikalavimai privatiems juridiniams ir fiziniams asmenims yra rekomendaciniai.
1.4. Šios taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės norminių aktų rengimo tvarkos įstatymu (Žin., 1995, Nr. 41-991), Įstatymų ir kitų teisės aktų rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 1998 m. rugpjūčio 17 d. įsakymu Nr. 104 (Žin., 1998, Nr. 87-2416), kitais teisės aktais ir tarptautiniais standartais.
1.5. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Įstaigoje parengti dokumentai skirstomi į siunčiamuosius ir vidaus.
Siunčiamojo dokumento rengimo eiga:
1. Dokumento projekto rengimas
2. Spausdinimas
3. Dokumento projekto derinimas
4. Dokumento projekto įforminimo patikrinimas
5. Dokumento pasirašymas
6. Dokumento registravimas
7. Dokumento išsiuntimas adresatui
8. Antrojo egzemplioriaus įdėjimas į bylą
Vidaus dokumento rengimo eiga:
1. Parengimo etapas
2. Sutampa su siunčiamųjų dokumentų rengimo eiga
3. Dokumento projekto rengimas
4. Spausdinimas
5. Vizavimas
6. Pasirašymas
7. Registravimas
8. Dokumento įdėjimas į bylą
II. Rengėjo žyma
2. Rengėjo nuoroda rašoma dokumento paskutinio lapo kairėje pusėje virš apatinės paraštės. Rengėjo nuorodoje vienoje eilutėje rašomas dokumentą parengusio tarnautojo vardas (vardo raidė) ir pavardė, galimi ryšio duomenys (telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas), pvz.:
Agnė Petrauskienė, 24 56 89, faks. 24 56 88, el. p. katinas@saule.lt.
III. Dokumentų derinimo esmė
3. Dokumento suderinimo žyma įforminamos teisės aktų nustatytos dokumentų suderinimo tarp įstaigų procedūros. Suderinimo žyma rašoma po parašo rekvizitu, organizaciniuose dokumentuose – po baigiamuoju brūkšniu tokia tvarka:
3.1. Suderinimo žymą sudaro didžiosiomis raidėmis rašomas žodis SUDERINTA, įstaigos, su kuria dokumentas suderintas, vadovo pilnas pareigų pavadinimas, parašas, vardas ir pavardė, data. Rekvizito dalys pradedamos rašyti nuo kairiosios paraštės ir išdėstomos kampiniu vėliaviniu būdu, pvz.:
SUDERINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministras